„Crack seed“- jedno z oblíbených havajských svačin

Kyselé bonbóny, zmrzlina, kořeněný popcorn: Tyto křupavé pochoutky zaznamenávají mnoho kulturních vlivů ostrovního řetězce.

Když návštěvníci vejdou do crack seed, v obchodě jsou přivítáni závratnou řadou barev v občerstvení od gumových po rýžové krekry v mořských řasách, máslovou vůní popcornu a rachotem stroje na výrobu zmrzliny.

Pastva smyslů

Pro nováčky je to pastva pro smysly. Ale pro mnoho místních obyvatel jsou tyto obchody milovanou klasikou a občerstvení, které prodávají, patří k základním dětským produktům.

Název „crack seed“ pochází z procesu konzervace li hing mui neboli havajské kyselé švestky. Návyková chuť ovoce se používá ve všem, od léků na bolest v krku až po zmrzlinové polevy. „Crack seed“ se stalo zkratkou pro řadu sušených a konzervovaných mezinárodních snacků, které najdete v těchto obchodech.

Fíky, Kandované Fíky, Karamelizované Fíky, „Crack seed“- jedno z oblíbených havajských svačin
Kandované fíky

Imigranti z Číny, Japonska, Portugalska a dalších zemí – mnozí z nich přišli v 19. století pracovat na plantáže pěstující cukr, kávu a ananas – přispěli k tomu, že se crack seed stalo standardem havajské kuchyně. Tito přistěhovalci zůstali a oženili se, včetně původních havajců, čímž se Havaj stala domovem největšího počtu multirasových lidí v USA.

Je to jedinečný mix lidí, pro které je crack seed tak výjimečný. Pro generace havajců jsou tyto specializované obchody způsobem, jak se znovu spojit se svými kořeny a předat delikátní tradici svým dětem a vnoučatům.

Ačkoli crack seed lze nyní nalézt na Havaji ve velkých řetězcích od Walmartu po 7-Eleven, maminky a popové obchody bojovaly o přežití v pandemii a pokračovaly v tradicích starých generací, protože výrobci cracku přicházejí a odcházejí a chutě se mění.

Cestovatelům, kteří chtějí ochutnat život na Havaji, poskytnou obchody s crackem nahlédnout do kultury přistěhovalců. Díky níž jsou ostrovy tak hluboké. Návštěva těchto obchodů prospívá místním a rodinným podnikům. A umožňuje cestujícím vychutnat si zábavnou a osobitou směs lahůdek – třeba o víkendu na pláži, jak to dělají místní.

Příběh sladké dobroty – Crack seed

Na Havaji se z kyselých plodů švestky stromu Prunus mume – viz mui v kantonštině – vyvinulo li hing mui, vyznačující se načervenalým odstínem. Jsou naložené v nálevu z lékořice, soli a cukru. Výsledkem je výrazná kyselá chuť, která se mísí se slanou a sladkou. Lze je nalézt celé, nakrájené nebo sušené a rozemleté ​​na prášek, který lze posypat zmrzlinou a čerstvým ovocem.

V kantonštině li hing mui znamená „cestující švestka“. Je to výstižné jméno, vezmeme-li v úvahu jeho historii na Havaji.

Podle Centra pro výchovu a výzkum práce University of Hawai’i West Oahu se věří, že čínští přistěhovalci přinesli kyselé švestkové pochoutky. A to když přišli na ostrovy pracovat na plantážích v polovině 19. století. Do 20. století plantáže, kde se pěstovalo ovoce a rýže, aktivně rekrutovaly pracovníky z Portugalska, Japonska, Filipín, Koreje a Portorika. Na konci svých tří až pětiletých smluv se někteří pracovníci plantáží přestěhovali na pevninu. Ale mnozí se rozhodli zůstat na Havaji a zapustit kořeny. Společnost z dob plantáží a fúze kultur se nepodobaly žádné jiné společnosti v USA.

„Měli jste lidi, kteří nakonec odešli z plantáže a odešli do míst, jako je čínská čtvrť, kde byla hodnota pozemků dostupná, takže bylo snadné založit firmu,“ říká Franklin Ng, profesor antropologie na Státní univerzitě ve Fresnu. Ng, který je Číňan, vyrostl poblíž čínské čtvrti Honolulu – jedné z nejstarších v zemi. ,,Takže jste měli čínské, japonské a filipínské podniky vedle havajských podniků v oblasti čínské čtvrti.“ Mnozí byli ve stejné ekonomické třídě, takže se naučili neplýtvat jídlem a sdílet věci mezi sebou. Li hing byl malý kousek pohodlného jídla po dlouhém dni, který nestál moc.

Rodinná tradice pochoutky

Ovoce, Sušené, Kandovaný, Trh, Stánek, „Crack seed“- jedno z oblíbených havajských svačin
Stánek se sušeným ovocem

První, čeho si mohou návštěvníci všimnout v obchodě Rainbow Crack Seed v ospalém městečku Kaneohe na Oahu, je nezaměnitelná vůně čerstvého popcornu.

Zde to podávají „hurikánovým stylem“ – smíchané s furikake (kořením z mořských řas), arare (malé rýžové sušenky) a máslem. Obchod také prodává zmrzlinu s více než 25 příchutěmi k oslazení mraženého dezertu, včetně guavy a mučenky.

Mezi stísněné řady sáčkových pochoutek patří sladké bílé li hing mui, ananasové kyselé pásy, sušená citronová kůra. V zadní části jednopokojového obchodu jsou police s obřími sklenicemi plné plovoucího ovoce. Jako jsou nakládané švestky, mango a sladkokyselé třešně.

Rainbow Crack Seed vypráví příběh rodiny Ha v průběhu pěti desetiletí a tří generací. Příběh začíná Serenou Ha, která se na Hawai přestěhovala z korejského Soulu na počátku 70. let 20. století. Ona a další členové rodiny odpočívaji v Kaneohe Hawaiian Memorial Park. Ten se nachází přímo přes ulici od obchodu.

Současná majitelka Rainbow, 65letá Christy Ha, vzpomíná na roli obchodů, jako její, v Aloha Fridays. Kdy místní nosili košile s havajským potiskem na oslavu konce pracovního týdne. V roce 1982 se píseň „Aloha Friday“ slyšela na všech rozhlasových stanicích a Kimo Kahoano zpíval: „Je Aloha Friday, žádná práce do pondělí.“ Rodiny si během víkendu trávily na pláži zásoby svačin z cracku.

Když pandemie na jaře 2020 uzavřela podniky po celém státě, rodina Ha se obávala, že Rainbow Crack Seed může být navždy uzavřen. Na podzim roku 2020 utrpěla Havaj největší počet uzavřených podniků v zemi a o měsíc později bylo trvale uzavřeno 25 procent všech místních podniků ve státě.

Havaj, Oahu, Diamantová Hlava, Havajský, Pláž, Cestovat
Havaj

Cestovní ruch během pandemie

Přestože se cestovní ruch na ostrovech během pandemie zpomalil, většina zákazníků Rainbow Crack Seed byli vždy místní. Pro rodiny lačnící po chuti normálnosti a nostalgie se lahůdky obchodu staly malým potěšením v době, kdy lidé nesměli na pláže nebo turistické stezky. „Zvlášť v této zmatené a pro mnohé z nás poněkud depresivní době jsme měli pocit, jako by bylo naší povinností podávat chuť štěstí a radosti místním oblíbeným občerstvením,“ říká Julie Ha, Christyina neteř.

Rodina Ha znovu otevřela na letní sezónu 2020 a od té doby zůstala otevřená, a to navzdory měnícím se omezením, protože počty COVID-19 kolísaly. Rodina Ha, která chtěla fungovat co nejnormálněji, investovala do dezinfekce a bezpečnostních opatření, aby ochránila sebe i své zákazníky. Zkrátili otevírací dobu obchodů, ale stále otevírali denně, čímž omezili počet návštěvníků uvnitř najednou, aby dodržovali pravidla sociálního odstupu.

Ve třetím roce pandemie se Rainbow Crack Seed dařilo. Nyní rodina plánuje rozšířit svou jednu prodejnu na další místa po celém státě. Pandemie je také přiměla přejít k prodeji přizpůsobitelných dárkových sad online. Přestože na ostrovech zůstává méně obchodů s crack seed, přežití tohoto obchodu dokazuje sílu tradice.

Vzpomínky napříč generacemi

Nuts, Nuts Basket, Ořechy, Sušené Ovoce, „Crack seed“- jedno z oblíbených havajských svačin

Crack seed pomáhá propojit obyvatele s jejich rodinnou historií. Od sdílení vzrušení z jízdy do obchodu až po radost z toho, že si domů odnesete oblíbenou dobrotu a společně si pochutnáte. Navzdory výzvám pandemie, měnícím se chutím dětí a dostupnosti klasických svačin, crack seed nadále poskytuje mezigenerační spojení.

Místní mecenáš Philip K. Ho (90) miluje tradičnější čínské svačiny, jako je konzervované ovoce. Ho, narozený matce čínské imigrantky a místnímu čínskému otci pocházejícím z plantážníků, si vzpomíná, že se jako chlapec přestěhoval do Kaimuki ve východním Oahu. Jeho potomci tam žijí dodnes.

Jeho vnoučata také vyrostla na cracku, ačkoli Hoova dcera Renee Tengan (55) říká, že její děti tíhly k gumovým i jiným bonbónům, které před 40 lety neexistovaly.

Renein syn Jaren Tengan, 27, je čtvrtou generací v jeho rodině a má čínské a japonské dědictví.

Každý pátek, jako dítě, si se svými bratry rozdělili půl libry kakimochi, rýžových sušenek s příchutí sójové omáčky. A snažil se maminku přemluvit na rozbředlou kolu smíchanou s lihingovým džusem. Pamatuje si, jak v neděli navštěvoval své prarodiče. A vysával lepkavou dužinu ze švestky kamenné soli, když dospělí „mluvili příběh“, místní slang pro povídání.

Kousek domova

V roce 2012 se přestěhoval do státu Washington. Když nastal čas vrátit se na pevninu, jeho máma mu do kufru nacpala velké pytle s kakimochilihingovými bonbóny a sušenými sépiemi. To aby si s sebou mohl přivézt kousek domova.

Všechny tři generace Tenganů se během pandemie ocitly na Oahu a vyvažovaly bezpečnost s osobní prací ve svém rodinném podniku, autodílně. Ve snaze udržet si jakési zdání běžného života pokračovali v podpoře svých oblíbených místních podniků. Jako je restaurace Dim Sum na ulici a obchod crack, kam rodina chodila, když byli chlapci mladí.

Přestože jsou na čerpacích stanicích a v lékárnách snadno dostupné podobné pochutiny, jít do obchodu crack seed pro Tengany  – a mnoho dalších dlouholetých obyvatel – je uklidňující návštěva a připomínka rodinných vazeb.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol