Annecy, brána k břehům a vrcholkům francouzských Alp

Jezero Annecy se nachází v jihovýchodní Francii a je rájem pro vodní aktivity, pěší turistiku a cyklistiku

V regionu Haute-Savoie v jihovýchodní Francii má Annecy a zejména jeho jezero tendenci upoutat pozornost na první pohled.

Paul Cézanne považoval Annecy za malebnou. Říká se, že se při návštěvě v roce 1896 ušklíbl a odmítl jej namalovat jako krajinu pro cestovní skicáky. Jeho dílo – s názvem Le Lac d’Annecy – zobrazilo divočejší scénu této oblasti, než by mnozí očekávali. Rámoval výhled z Talloires a zachycoval jemnost jezera, ale také pocit tajemna pro hory za ním.

V tomto kontrastu spočívá půvab této destinace v životě i v umění. Jezero Annecy se nachází v oblasti Annecy Mountains, která zahrnuje pohoří Aravis a vesnice Le Grand-Bornand, La Clusaz a Manigod. V létě to znamená to nejlepší z obou alpských světů. To ve stylu: pobavit se na vodě, pak se vydat výš na pěší turistiku, cyklistiku a čerstvý vzduch.

Daleko od stezek si město Annecy 20 let připomíná jedno z francouzských „Villes et Pays d’Art et d’Histoire“, označení pro destinace, které propagují své dědictví. Má totiž 28 historických míst k objevování. Oslavte v srpnu každoročním Fête du Lac, největším evropským ohňostrojem, nebo Au Bonheur des Mômes, festivalem, který do Le Grand-Bonard přináší divadlo, tanec a zlomyslného ducha.

Den 1: Cyklistika a život ve městě

Ráno
Chcete-li získat představu o velikosti a kráse regionu Annecy, začněte cyklistickou prohlídkou jezera. Než si vyzvednete kola z Roul’Ma Poule na Rue des Marquisats, vzdálené pět minut chůze, zabalte si sebou čokoládové flapjacky z kavárny v retro stylu Le Bar Roux d’Heure ve městě Annecy. Nemohla být lépe umístěna, přímo naproti začátku Voie Verte du lac d’Annecy – jedné z nejstarších zelených stezek ve Francii. Je tu možnost absolvovat 40 km dlouhý, většinou plochý okruh kolem jezera; dokončení trvá asi tři hodiny, ale čas rychle plyne, když šlapete mezi plážemi a malými vesničkami a kolem zahrad překypujících topoly, popínavých rostlin a oleandrů.

Odpoledne
Park Jardins de L’Europe na okraji města Annecy obklopuje spousta boulangerů, takže si vezměte quiche a najděte si stinnou lavičku na piknikový oběd. Poté se připojte k prohlídce s průvodcem pod vedením místních nadšenců starého města. Je to bludiště středověkých uliček lemovaných arkádami a oblouky, protkané kanály a odnožemi řeky Thiou. U jeho ústí nemůžete minout Palais de l’Ile — postavený na skalnatém ostrově ve 12. století jako sídlo pána Annecy, od té doby sloužil jako vězení, soud a mincovna. Nyní je to nejmalebnější místo Annecy, obklopené terasami kaváren a barevnými domy na straně kanálu, s okenními truhlíky plnými muškátů.

Staré město – bludiště středověkých uliček

Stará francouzská vesnice s malebnými pestrobarevnými domy v odstínech západu slunce a horou v pozadí; Annecy, brána k břehům a vrcholkům francouzských Alp
Návštěvníci Annecy se musí připojit k prohlídce středověkého starého města s průvodcem

Večer
Rezervujte si soukromou večeři s Annecy Lounge Boat a pochutnejte si na místním uzeninovém a sýrovém fondue při plavbě při západu slunce. Je to dobrá volba pro rodiny nebo větší skupiny; lodě mají kapacitu až 12 míst a každé sedadlo nabízí úžasný výhled. Případně naskočte na palubu vodního taxi. A poté se vydejte na jih do pobřežní vesnice Doussard, kde soukromý ponton La Cuillère à Omble připravuje kulisu pro nadcházející hostinu z mořských plodů. Toto bistro loví ze tří jezer Haute-Savoie char, např. štiku, okouna a další a podává je poté na terase u vody. Restaurace se nachází přímo u přírodní rezervace Bout du Lac, jednoho z posledních nedotčených úseků břehu jezera, který zajišťuje klid, který jinde nemá obdoby.

2. den: Horské jízdy a mohutné vrcholy

Ráno
Po dni stráveném na jezeře je čas vyrazit do hor, a i když je možné cestovat autobusem, půjčit si auto znamená zastavit, kdykoli vás zaujme výhled. Zastavte se ve vesnici Manigod, 30 minut jízdy od Annecy, kde je kavárna Lo Garâjo s nepřekonatelným výhledem na masiv Aravis, stejně jako vinný sklípek, řemeslná piva, knihkupectví a butik. Pokračujte přes Col de la Croix Fry do La Clusaz, než vystoupáte zpět do Le Grand-Bornand. Tam vás čeká velkolepá jízda po klikatých alpských silnicích. Oběd se sýrem Reblochon a ostružinovým koláčem se podává v La Clé des Annes na Col des Annes, kde suroviny pocházejí z velké části z vlastní farmy restaurace.

Odpoledne
Vydejte se prozkoumat okolní alpskou louku po značených stezkách, kde ticho ruší jen občasné zazvonění kravského zvonce. Na mírnou a panoramatickou procházku zamiřte do restaurace Les Terres Rouges a vraťte se zpět přes farmu Fenil. Případně si vyhraďte alespoň dvě hodiny na 9,5 km okružní trek z Col des Annes do útočiště Gramusset na úpatí Pointe Percée, nejvyššího vrcholu Aravis s nadmořskou výškou 2 750 m. Až začnete být unavení, zajeďte do Le Grand-Bonard a načerpejte síly v útulné kavárně Shed Cafe. Jeden z nejnovějších přírůstků ve vesnici nabízí kávu, domácí smoothies, sladké pochoutky – a také piva, podle vaší nálady.

Krávy pasoucí se na horských pastvinách

Krávy pasoucí se na alpských loukách se skalnatými kopci v pozadí.
Na den jízdy v horách se nic nevyrovná scenérii Le Grand-Bornand

Večer
V roce 2000 spojila skupina umělců své síly, aby oslavili 2 000 obyvatel Le Grand-Bonard a 2 000 krav pasoucích se na pastvinách ve výšce 2 000 m. Díla s příhodným názvem The Cow Trail jsou rozmístěna po celé vesnici a zahrnují sochy, nástěnné malby a fotoinstalace. Confins des Sens je místo pro horské jídlo s gurmánským nádechem: partneři již více než 20 let, šéfkuchaři Anthony Barrucand a Jean-Sébastien Faber mění menu sezónně, ale očekávejte vše od mušlí s máslovou dýní, citrusy a medem až po telecí maso s petrželkou sabayon a bramborami.

Nejlepší vodní aktivity v Annecy

1. Freediving
Freediving v jezeře Annecy s Planète Apnée, podnik zahájený v roce 2023 s cílem využít rostoucí popularitu tohoto sportu. Existují kurzy pro začátečníky a také výlety, při kterých se budete vznášet nad vrakem lodi.

2. Toumo jóga
Tato lekce jógy inspirovaná tibetskou metodou zahrnuje dechové techniky a vizualizaci – plus kontrolované vystavení jarní svěží, ledově studené vodě v horských potocích nad Le Grand-Bornand.

3. Jízda na kajaku
Pozorujte štiky a okouny při klouzání na průhledném kajaku kolem jezera Annecy. Specialista na vodní sporty Gliss’cool sídlí v Angonu, což je snadné pádlování od Talloires a národní přírodní rezervace Roc de Chère.

4. Canyoning 
Projděte se po tocích, skočte z vodopádů a slaňte po skalních stěnách krásného kaňonu Angon. Pokud umíte plavat, jste vítáni — průvodci tomu přizpůsobí půldenní zážitek.

5. Vodní turistika
Jemná forma canyoningu, ideální pro děti od šesti let. Projděte se řekou v La Sambuy, někdy sklouzněte po kamenech a někdy si jen stříkejte do kaluží.

Kde se ubytovat v okolí destinace Jezero Annecy

1. Là Haut 
Horské útočiště, které se nachází v regionálním přírodním parku Massif des Bauges, přestrojené jako elegantní chata se saunou ve tvaru sudu. Rozhodněte se pro Shelters Experience, abyste spali v kovovém krytu předělaném z polárních expedic.

2. Refuge de la Pointe Percée
Původně postavený v roce 1928 je horským útočištěm skrz naskrz, takže očekávejte společné pokoje a společné stravování.

3. Chata Sisar
Tato zrenovovaná stará farma se nachází na náhorní plošině Beauregard, vysoko nad vesnicí La Clusaz, přístupná po polní cestě lesem. K dispozici je pět ložnic až pro 12 osob, obrovská terasa orientovaná na jih a nesčetné stezky. 

Jak na to:
Pravidelné autobusy jezdí z Annecy do vesnic včetně La Clusaz a Le Grand-Bornand.