Kompaktní SUV Volkswagen potvrzeno pro rok 2026

Volkswagen potvrdil, že v roce 2026 uvede na trh „velkoobjemové“ kompaktní SUV. Poslouží pravděpodobně jako zvýšená a robustní alternativa k Volkswagenu ID 3.

Očekává se, že výroba bude v německém Wolfsburgu společně s modelem ID 3. Společnost ho založí na modernizované verzi platformy MEB koncernu VW Group, interně známé jako MEB Evo.

Potvrzení data uvedení nového kompaktního SUV na trh přichází v době, kdy společnost po dnešním zasedání představenstva zveřejnila podrobnosti o podobě své tovární sítě do roku 2028. Společnost právě rozděluje různé připravované modely do jednotlivých globálních výrobních center. Při tom se zaměřuje na maximalizaci efektivity seskupováním modelů se společnou platformou.

Elektrické kompaktní SUV: Příležitost ke zvýšení efektivity výrobních závodů

Šéf výroby Volkswagenu Christian Vollmer uvedl: „V současné době je v provozu několik modelů. Přechod na elektromobilitu využíváme jako příležitost ke snížení složitosti našich výrobních operací a dalšímu zvýšení efektivity našich závodů. V našich závodech systematicky spojujeme vozidla založená na stejné architektuře napříč všemi značkami.“

Kompaktní SUV – přední maska

„Tímto způsobem ušetříme významné investice do integrace různých architektur vozidel. Chceme, aby naše závody vyráběly spíše několik různých modelů na technickém základě jedné architektury vozidla.“

Kromě modelu ID 3 a nového kompaktního SUV bude ve Wolfsburgu nadále i výroba hatchbacku Volkswagen Golf a nejnovější verz emodelu Volkswagen Tiguan. Ten výrazně modernizují na začátku roku 2024. Sedmimístné SUV Volkswagen Tayron, náhrada za Tiguan Allspace, přesunou do Wolfsburgu v roce 2025.

V dnešním oznámení Volkswagen rovněž potvrdil, že „za současného stavu věcí“ nepostaví novou specializovanou továrnu pro svou dlouho očekávanou vlajkovou loď Trinity. Místo toho bude toto nové kompaktní SUV, vysoce autonomní elektromobil, vyrábět v německém Zwickau. V současnosti zde vyrábí modely ID 3 a ID 5.

Autocar loni informoval, že zpoždění programu Trinity vyvolalo interní diskuse o životaschopnosti specializované továrny pro tento model, vzhledem k tomu, že předpokládané zmírnění poptávky po spalovacích vozech by mohlo uvolnit místo pro nový model v rámci stávající sítě.

Zdroj: autocar, Vapol