Jak „mini-van“ elektrokolo pomohl rodině v provozu

V roce 2021, kdy byl COVID v plném proudu, začala rodina diskutovat o výhodách nákupu elektrického kola, jako je například tzv. „mini-van“. A to do městského provozu.

V té době byl motivací přechod z jednomístného dětského přívěsu (Croozer) na něco, co by vyhovovalo dětem a umožnilo jim zažít mini dobrodružství v okruhu 5, 10 nebo 15 kilometrů.

Vize rodiny

Uvažovali o koupi dvoumístného přívěsu, ale táhnout váhu čtyřletého dítěte do stoupání nad 4 % už začínalo být trochu utrpení. Také měli vizi a mysleli si, že nákup elektrokola pro manželku a nového přívěsu, jim postačí.

Ale po delší diskuzi to vyloučili jako spíše romantické/aspirativní než praktické. Pak se dostali do diskuze o elektrických autech v provozu, jejich každodenních potřebách, a o tom, co se může stát, až děti dosáhnou věku, kdy se musí vypořádat s konkurenčními mimoškolními aktivitami. A to byl ten okamžik.

Rušný provoz v předměstí

Je to zvláštní soubor okolností, které se dokonale hodí k zamýšlenému použití GSD. Rodina žije na rušném středním prstenci severního předměstí Melbourne. Auto na benzín obecně používají jen na krátké cesty. Protože provoz kolem je velmi rušný, parkování je tak noční můra. A zárověň nejsou připraveni stisknout spoušť elektromobilu.

I když GSD vypadá objemně, není výrazně delší než silniční kolo. Takže se dá snadno uložit v garáži pro jedno auto.

Tern GSD S10.  Dodáno, „Radost z jízdy:“ Jak „mini-van“ elektrokol pomohl této rodině zastavit provoz
Tern GSD S10

Model S10 jako „mini-van“

Model S10, který rodina zakoupila, je základním modelem toho, co je v popisu jako „mini-van“ elektrokolo. A byl dodán s jednou 400 Wh baterií, která má dojezd 42–85 km, a náhradním slotem pro přídavnou baterii.

Koupili ještě další 500 Wh baterii a nyní je dojezd mnohem, mnohem větší, než by dětem při jízdě vyhovovalo. Mít dvě baterie znamená, že jim stačí nabíjet jednou za týden nebo čtrnáct dní.

Je to šlapací kolo s asistencí, a v Austrálii omezenou na 25 km. Takže musíte vynaložit trochu úsilí, ale se čtyřmi různými režimy pomoci, vám stačí udělat velmi málo, pokud je to vaše preference.

Má uzamykatelnou přední odpruženou vidlici se zdvihem 70 mm, většinu prvků 10rychlostní sady Shimano Deore, vysoce nastavitelný kokpit a běží na systému Bosch Cargo Line. A na výběr je tuna doplňků – bouřkový přístřešek pro děti, masivní kufry, regály atd.

Tern GSD.  Dodáno, „Radost z jízdy:“ Jak „mini-van“ elektrokol pomohl této rodině zastavit provoz

Pokaždé, když ráno rodina opuští dům, aby se pustili do dopravního provozu, kvílí vzrušením. Protože režim „turbo“ poskytuje velkou dávku točivého momentu, aby je rozjel.

Technická část co se týče úpravy

Je výjimečně snadné upravit výšku sedadla a nastavení kokpitu, aby vyhovovaly oběma rodičům. Díky nízkému těžišti a menším kolům působí kolo velmi stabilně, i když se děti vrtí a namotávají se na záda.

Rozumím také tomu, proč jsou motory Bosch v elektrokolech tak oblíbené. Mají to opravdu nastaveno správně, pokud jde o bezproblémovou asistenci, kterou jezdci nabízejí… až do jisté míry.

Jediný případ, kdy se kolo (tzv. „mini-van“) potýká s problémy, je ten, kdy má zatížení dětmi a zavazadly. A tehdy, kdy ještě stoupají o 10–12 %. 

Skutečně zajímavá věc na vlastnictví motorky je, jak neoptimální se nyní v tolika různých scénářích zdá být auto.

Možnosti proč „ano“

Vzít děti do školky? Není nic jednoduššího, než projet kolonu provozu v cyklopruhu.

Téměř všechny místní pochůzky, které rodina potřebuje vyřídit, si nyní vyřizují na kole. Unese také celkové zatížení 200 kg.

Minulou zimu rodina využila GSD docela dost, protože i v Melbourne málokdy celý den prší. A mezi přeháňkami je obvykle přestávka, aby mohli rychle vyrazit za dobrodružstvím.

„Nejste uvízlí v provozu, jste v provozu.“

I když se na benzínové kombi rodina stále spoléhá, asi polovinu každodenních cest/jízd – GSD jim poskytlo zábavný, schopný a pohodlný způsob, jak se přestat pohlcovat provozem. Protože: „Nejste uvízlí v provozu, jste v provozu.“

Zdroj: thedriven, Vapol