Zapečetěné balíčky objevené z kdysi unesené lodi

Před více než 200 lety Britové zaútočili na faerskou obchodní loď „Anne Marie“. Odborníci nyní našli a otevřeli části kořisti (zapečetěné balíčky) v archivu v Londýně. ,,Bylo to jako Vánoce.“

Výzkumný tým objevil pět zapečetěných balíčků z lodi Faerských ostrovů, která se stala unesena před více než 200 lety. ,,Jeví se to velmi zvláštní, protože z ostrovů se zachovalo velmi, velmi málo materiálu,“ řekl Lucas Haasis z University of Oldenburg, historik a koordinátor výzkumu projektu ,,Prize Papers“. Zapečetěné balíky a asi 200 zapečetěných dopisů se nachází v původním stavu v Národním archivu v Londýně. ,,Toto je časová schránka,“ řekl Haasis.

Balíčky nyní objevené v Londýně se přepravovaly na obchodní lodi „Anne Marie“, která podle vědců plula pod dánskou vlajkou na začátku 19. století. 2. září 1807 loď unesli Britové na cestě z Faerských ostrovů do Kodaně a část zabaveného nákladu se dodnes nachází uložena v Londýně.

Patří mezi ně také zapečetěné balíčky, které poprvé otevřel výzkumný tým z Oldenburgu, Velké Británie a Faerských ostrovů.

,,Bylo to jako Vánoce, protože předem vlastně nevíte, co v nich je,“ řekl Haasis. V jednom balení se nalezl červenomodrý pletený svetr s tradičními vzory pro ženu. ,,Pořád to vypadá, jako by to bylo odesláno včera,“ řekl 39 letý muž. ,,Bylo to zabaleno po staletí.“

Zapečetěné balíčky objevené z kdysi unesené lodi
Svetr s červeno-modrým úpletovým vzorem z jednoho z balíčků

Zapečetěné balíčky obsahující historické dokumenty

Vědci v balíčcích našli také čtyři páry bílých punčoch, obilí a osobní dopisy členům rodiny. V dopise byly také mince, řekl badatel z Oldenburgu. „To jsme nečekali.“ Tým nyní nálezy fotografuje a katalogizuje. V současné době se stále vedou diskuse, zda se balíčky také vydají.

Práce se stává součástí projektu Oldenburg „Prize Papers“, kterou financuje Göttingenská akademie věd. Od roku 2018 vědci zkoumali zhruba 500 000 dokumentů v Národním archivu v Londýně. „Naším cílem se stává vše digitalizovat a zpřístupnit po celém světě,“ řekl Haasis. Projekt se naplánoval do roku 2036.

Všechny historické dokumenty pocházejí z lodí, které Britové zajali v letech 1652 až 1815. Během této doby se stalo povoleno zajmout lodě ve válce. „Stačilo u soudu prokázat, že unesená loď byla ve skutečnosti nepřátelská,“ řekl oldenburský vědec.

Britové si proto při svých náletech brali s sebou vlajky, lodní pasy a další dokumenty a některé z nich jsou uloženy dodnes. ,,Speciální na Prize Papers je, že jsou tam dokumenty z velmi odlišných koutů světa – od koloniálních mocností, ale i z menších států nebo hanzovních měst.“