Víkend v Le Mans, bráně do francouzského údolí Loiry

Le Mans

Le Mans je možná nejlépe známé pro svůj 24 hodinový automobilový závod, ale francouzské město nabízí více než jen vysokorychlostní vzrušení. Prozkoumejte jeho staré město a poté se vydejte do údolí Loiry na výlety na kánoích a pobyty na zámcích.

Pro většinu lidí znamená „Le Mans“ závodní auta. Toto středověké město v regionu Loiry na severozápadě Francie již více než století hostí každoroční 24 hodin Le Mans, ikonickou rallye na okruhu Circuit de la Sarthe, která je stejně zkouškou výdrže jako rychlosti. Najdete zde spoustu poznámek k této bohaté motoristické historii, od pohlednic klasických Aston Martinů po specializované muzeum. To vystavuje četné závodní vozy.

Le Mans je místo s nejevokativnějšími starověkými centry, s dlážděnými uličkami, jedněmi z nejzachovalejších římských hradeb na světě a místem katedrály s krásnými vitrážemi. U řeky jsou jak intimní restaurace, tak rušné bary pod širým nebem, kde si můžete sednout na lavičku a nasát atmosféru nejen o víkendu stráveném v tomto místě. Le Mans je odrazovým můstkem nejen víkendových zážitků, od hrnčířského centra Malicorne a rustikálního kouzla oblasti Mancelles Alpes až po královské město Loches.

Den 1: Stezky po řece a víkendové procházky ve starém městě

Ráno
Le Mans může počkat – začněte svůj den 20 kilometrovou jízdou na jihozápad do Malicorne-sur-Sarthe. Hezké město s kostelem z 12. století a vodními mlýny je od 18. století srdcem francouzské hliněné keramiky. Malicorne Museum of Earthenware and Ceramics sídlící v bývalé keramické továrně vám umožní vyzkoušet si výrobu keramiky. A prohlížet si tak ukázky kameniny, od dóz na tabák až po bílé kachny Malicorne se žlutými nohami. Po ulici Boutique Métiers d’Art se prodávají práce místních řemeslníků, včetně hrnčířů a klenotníků. Poobědvejte ve svérázném Salonu Arthé (7 Place de la République), který provozuje malířka Katrin Ehlers, s jídelnou a studiem plným stojanů a pláten.

Řemeslníci, klenotníci ale i hrnčíři

Odpoledne
Na zpáteční cestě do Le Mans se zastavte v Roëzé-sur Sarthe a užijte si projížďku říčním člunem. Nautical Adventure pronajímá plavidla včetně elektrických člunů, takže stravte hodinu hledáním ledňáčků na tomto klidném vodním úseku. Poté zrychlete tempo v Muzeu motorů závodu 24 hodin Le Mans. Představuje 140 závodních vozů a odhaluje historii impozantního závodu s fascinujícími archivními záběry. Jeho Heroes‘ Alley vypráví příběhy jednotlivců a zaměřuje se nejen na jezdce, ale také na inženýry, kteří hrají klíčovou roli při projíždění vozů cílem ve vytrvalostním závodě. Můžete se také vydat na prohlídku okruhu.

Večer
Domluvte si večerní prohlídku starého města Le Mans s průvodkyní Nathalie Jupin. Zastavíte se u radnice, která byla kdysi palácem Matyldy, vnučky Viléma Dobyvatele, který zde porodil budoucího anglického krále Jindřicha II., a u katedrály svatého Juliána z Le Mans, kde lze vidět 12 vitráží století. Stejně poutavé jsou i menší detaily města, jako jsou kamenné obelisky na rozích ulic, které kdysi chránily budovy před koly kočárů, a oblouk ze čtvrtého století, který vede k části římské hradby. Zakončete den jídlem z telecího steaku a tradiční zeleniny v intimním Bistrot des Gourmets 6 Rue Barbier s dřevěnými trámy.

2. den: Výstupy na baldachýny ale i víkendové návštěvy opatství

Ráno
Jízda 40 minut na sever do Mancelles Alpes, oblasti zalesněných kopců, rozeklaných útesů a okouzlujících vesniček, které kopírují údolí řeky Sarthe. Ještě jednou se můžete vydat na řeku, tentokrát na kánoi nebo kajaku pronajatém od Préférence Plein-Air, kousek od kempu Camping du Sans Souci ve vesnici Fresnay-sur-Sarthe. Případně si nasaďte bezpečnostní postroj a vyzkoušejte lezení po stromech v obci St Léonard-des-Bois. Parc Aventures du Gasseau vybudoval řadu provazových chodníků, tunelů a houpaček mezi duby v areálu své restaurace La Maison du Gasseau. Poté si vychutnejte oběd vyrobený z bio místních produktů na atmosférické terase zámku.

Odpoledne
Vraťte se do Le Mans a zastavte se 10 minut od centra v opatství L’Épau. Tento cisterciácký komplex založila v roce 1229 anglická královna Berengaria Navarrská, vdova po Richardu Lvím srdci, který padl v bitvě před 30 lety. Kostra objevená v opatském kostele v 60. letech 20. století je považována za její a od té doby zde byla znovu spojena s jejím náhrobkem. Skutečný pocit z klášterního života získáte, když prozkoumáte koleje, kde mniši spali na rohožích na podlaze; skriptorium, kde opisovali rukopisy; a kostel, kde se osmkrát denně modlili. Poté se projděte přírodním obloukem, rezervací, která sousedí s areálem opatství a zahrnuje naučnou stezku s uměleckými díly inspirovanými místními divokými zvířaty.

Světelná show

Večer
Le Mans v Brasserie Madeleine (7 Place des Jacobins), rodinná restaurace na náměstí s výhledem na katedrálu podává dobrý výběr pokrmů z mořských plodů – humra, ústřice, mušle a další – ale i báječně krémové rillette na silných toastech. Pak je čas na La Nuit des Chimères, světelnou show zdarma. Při západu slunce každý den v létě je více než 20 městských budov, zdí a stromů osvětleno barevnými obrazy, od pohádkových postaviček a historických symbolů až po portréty místních obyvatel, kteří zde zvláštním způsobem přispěli k životu. Turistická kancelář má mapu s pěší trasou, která zachycuje osvětlení. Večer zakončete drinkem v Guingette des Tanneries (Square des Tanneries, Quai Louis Blanc), pohodové restauraci u řeky.

Kde se ubytovat v Le Mans nejen přes víkend

1. La Maison du Gasseau
Modrošedý kamenný zámek se zelenými okenicemi v Mancelles Alpes byl postaven jako rodinný dům v roce 1939 a nyní nabízí šest pokojů pro hosty s odhalenými trámy a dřevěnými podlahami. Snídaně zahrnuje čerstvě upečené koláčky, místní med a doma stloukané máslo.

2. Domaine de L’Epau
S trávou, která se válí po střechách, zde těchto šest ekologických domků vypadá jako hobití domy pohřbené v krajině. Interiéry jsou jednoduché a moderní, s terasami jako stvořenými pro víkendové večerní popíjení. Kuchyňky znamenají možnost vlastního stravování, ale v komplexu je také bar a restaurace.

3. Hrad Montmirail
Části tohoto hradu, který se pyšní mezi Le Mans a Chartres, pocházejí z 12. století. Jeho pokoje pro hosty překypují smyslem pro historii a každý je individuálně zdobený historickými prvky, jako jsou postele s nebesy a elegantní dřevěné obložení.

4. Aventure Nautique
Aventure Nautique se nachází na břehu řeky Sarthe v Roëzé-sur-Sarthe a má 10 zvonkových stanů. Ty umožňují plné, ale pohodlné ponoření do přírody. Pronajměte si jeden z paddleboardů nebo elektrických člunů na řece a pak si odpočiňte s mojitem v charakteristickém baru v chatrči.

5. Maison Courtin
V La Chartre-sur-le-Loire vlastní a provozuje Maison Courtin Grégoire Courtin, který pronajímá několik pokojů pro hosty zařízených ve stylu 19. století. Je také majitelem přilehlého kartáčnictví a muzea domácích potřeb. A rád vám provede prohlídku jeho hromady kuriozit, od modelu Aston Martins po lékařské nástroje z 18. století.

Žena šéfkuchař drží bednu čerstvých produktů a usmívá se; Víkend v Le Mans, bráně do francouzského údolí Loiry
La Maison du Gasseau je ideálním místem, kde si můžete vychutnat místní produkty

Co jíst v Le Mans

1. Rillettes
Paštika z trhaného vepřového masa vařeného na tuku, který se obvykle podává na toastu. Rillettes pochází z nedalekého Touraine, ale stal se spojený s Le Mans, když ji místní začali prodávat cestujícím, kteří projížděli vlakem. Existuje několik každoročních oslav této speciality, včetně každoročního festivalu Spring of Rillettes, který se koná v Sarthe.

2. Chenin Blanc
Jasnieres, jedna z vinařských oblastí Loiry na jihu Sarthe, stojí za pozornost. Jeho vína Chenin Blanc pocházejí ze středověku, kdy je vyráběli cisterciáčtí mniši. Pohybují se od suchých až po prudce sladké. Vyzkoušejte je ve vinařství Domaine des Gauletteries v Ruillé-sur-Loir.

3. Sušenky Sablé
Klasická sušenka Sablé, křehký chléb s kudrnatým okrajem, má svůj původ v 17. století v Sablé-sur-Sarthe. Pojmenováno podle francouzského slova pro „písečný“, existují sladké (pomeranč, citron, mandle) i slané (zelený pepř, parmazán) verze. Prohlédněte si továrnu na sušenky Biscuiterie La Sablésienne, která je v provozu od roku 1962.

Co dělat v Loches

1. Château de Loches a Donjon
Královskému městu Loches dominuje jeho vyvýšená středověká královská čtvrť, obklopená opevněnou zdí a s královskou rezidencí Karla VII.. Tu v roce 1429 proslavila Johanka z Arku. Nejpůsobivější ze všech je Donjon, hradní věž z 11. století obsahující kobky s vyleptanými graffiti nešťastných bývalých zajatců. Hrad má pestrou královskou historii, která zahrnuje okupaci někdejším anglickým králem Richardem Lví srdce ve 12. století. Nejen víkendoví návštěvníci mají k dispozici interaktivní tablety, které oživují minulost tím, že ukazují, jak by každá z místností vypadala ve svých nejlepších letech.

Dvojice motorkářů vedou svá kola dlážděnými uličkami francouzského venkova.
Obec Abilly má relaxační cyklostezku přes lesy a slunečnicová pole

2. Koncept Cultu’raids
Město leží na řece Indre, idylickém přítoku Loiry. Hlubší zhodnocení můžete získat zapůjčením kánoe od Cultu’raids Concept, který má základnu nedaleko centra. Odtud můžete prozkoumat klidný úsek vody, který vám umožní cítit svět daleko od civilizace. Řeka je úzká a mělká, vine se tunelem náletových stromů. Jednou z možností je pádlovat 8 km k vodnímu mlýnu v St Jean. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout jelena lesního mezi větvemi na březích. Standup paddleboardy si můžete také zapůjčit od společnosti.

Nejen víkendová relaxační cyklostezka přes lesy a pole slunečnic

3. Zelená cesta
35 minut jízdy jihozápadně od Loches se nachází vesnice Abilly, kde si můžete půjčit kola a elektrokola na Les Vélos de Paulette (8 Avenue des Termelles) a napojit se na Zelenou cestu, relaxační cyklostezku přes lesy a pole slunečnic. Po 8 km vás silnice zavede do kopce přes vesnici Le Grand-Pressigny k zámku z 12. století – střeženému velkým modelem vlněného mamuta, ve kterém je nyní muzeum prehistorie. Po návratu do Loches, pokud chcete zůstat přes noc, se ubytujte v Hôtel de la Cité Royale, který sídlí v Justičním paláci z 19. století. Z terasy je výhled na městský hrad a kostel. 

Jak na to: Na nádraží Le Mans má kanceláře několik autopůjčoven, včetně Avisu.