Tony Brooks zemřel ve věku 90 let

Zmizení posledního vítěze Grand Prix konané v 50. letech představuje konec jedné éry. Brooks byl jedním z nejlepších jezdců své doby.

Poté, co začal svou kariéru v roce 1952 v klubových akcích, se Tony Brooks v roce 1954 připojil k týmu Aston Martin. A poté se prosadil vítězstvím v roce 1955 v Syracuse Grand Prix, závodem, který nebyl platný pro šampionát, zatímco stále studoval na zubaře.

Úspěch za volantem Connaughtu ho přiměl vrátit se k vítězství jako anglický jezdec v anglickém voze. A to po dlouhém čekání 31 let.

Po krátkém působení se stále bojujícím BRM se Brooks přestěhoval do Vanwallu. A vytvořil tým britských superhvězd F1 spolu se Stirlingem Mossem a Stuartem Lewisem-Evansem.

Po druhém místě získaném na GP Monaka v roce 1957, které vyhrál Juan Manuel Fangio, byl Brooks protagonistou nehody v Le Mans. A to když řídil Aston Martin. Britský jezdec měl štěstí, že přežil. A když v roce 1957 startoval na GP Británie s Vanwallem, stále měl následky toho, co se stalo. Přesně v tomto závodě se stal Brooks, který obsadil šestou pozici, povolán, aby vůz prodal Mossovi, když ho obvinili z problémů. Moss nastoupil do Brooksova auta a dosáhl úspěchu.

Moss byl jedničkou ve Vanwallu (a Astonu). A měl schopnost vždy získat ty nejlepší materiály na rozdíl od Brookse, ale Tony vždy hleděl na zájmy týmu a rychle se chopil příležitosti, když byl Moss zasažen.

Tony Brooks, Vanwall, Tony Brooks zemřel ve věku 90 let
Tony Brooks

V roce 1958 se však Mossovi podařilo vyhrát GP Belgie ve Spa, na Nurburgringu a v Monze na domácí trati Ferrari. Moss dosáhl čtyř vítězství a Vanwall získal titul konstruktérů. Ale v hodnocení jezdců to byl Mike Hawthorn, který vyhrál s pouhým jedním bodem.

Vůdce týmu – Tony Brooks

V roce 1959 se Brooks přestěhoval do Ferrari a stal se nesporným vůdcem týmu. Tam také viděl přítomnost Phila Hilla a nováčka Dana Gurneyho. Dva úspěchy mu umožnily vstoupit do boje o titul proti Jacku Brabhamovi a Stirlingu Mossovi.

Zrušení GP Belgie a problémy se spojkou, které utrpěl na začátku GP Itálie, ho připravily o možnost ukořistit dvě vítězství na dvou tratích. Tam kde by rozhodovala síla motoru Ferrari. Když dojel do Sebringu, měl ještě šanci vyhrát světovou korunu. Ale třetí místo v závodě ho přimělo skončit na druhém místě za Brabhamem.

V následujících letech se úspěchy nerodily snadno, i proto, že Brooks nebyl příznivcem vozů s motorem vzadu. Ale mimo F1 patřil k nejúplnějším vytrvalostním jezdcům na světě. Vyhrál jak ve Spa, tak 1000 km na Nurburgringu v roce 1957 s Aston Martin DBR1. A to než se spolu se Stirlingem Mossem dovezl na Tourist Trophy v roce 1958.

Měl jedinečné vlastnosti, které mu umožnily prosadit se na opravdu náročných okruzích, jako jsou Spa a Nurburgring. A jeho šest vítězství a 10 umístění na stupních vítězů získaných ve 38 startech to dokazuje.

Stirling Moss prohlásil, že v týmu se dvěma vozy si jako jezdce svého týmu vybere Brooka a Jima Clarka. Čímž potvrdil, jak klidný a tichý byl Brooks považován za jednoho z nejlepších jezdců, kteří se kdy stali mistry světa. Zmizení posledního vítěze GP 50. let znamená konec jedné éry.

Zdroj: motosport, Vapol