Dobrodružství (bez davů) v Utahu

Vyhnete se masám – ale ne epickým dobrodružstvím – v této úchvatné pouštní krajině pod radarem kolem Moabu v Utahu.

Od dun z jury a prehistorických petroglyfů až po jantarově zbarvené útesy a věže, Moab je snem dobrodružného cestovatele. Toto malé město v jihovýchodním Utahu se nachází v srdci Coloradské náhorní plošiny. A je jedním z největších rekreačních středisek Severní Ameriky a vstupní branou do národních parků Arches a Canyonlands.

Miliony let eroze prastarými oceány, sladkovodními jezery, potoky a navátými písečnými dunami formovaly míle této oblasti pískovcové oblouky, malebné horské štíty, skalní útvary podobné Marsu a barevné stolové hory a kaňony. 

3 miliony návštěvníků ročně

Horští cyklisté, turisté, táborníci, horolezci, vodáci a řidiči off-roadů přijíždějí houfně prozkoumat toto hřiště s červeným kamenem v neuvěřitelných počtech – více než 3 miliony návštěvníků ročně, což je číslo, které od začátku pandemie koronaviru prudce vzrostlo. Návštěvnost Arches vzrostla mezi lety 2019 a 2021 o 8,8 procenta; návštěvy Canyonlands – většího a vzdálenějšího ze dvou národních parků – vzrostly podle National Park Service (NPS) o neuvěřitelných 24,2 procenta.

Národní Park Arches, Utah, Moab, Usa, Eroze
Národní Park Arches

Se zvýšeným používáním přicházejí velké problémy. Přeplněnost a nadměrné využívání stezek, kempů a rekreačních zařízení vedlo Arches k zavedení systému časových rezervací vstupů mezi dubnem a říjnem. Další oblíbené národní parky zavedli podobná opatření a povzbuzovali lidi, aby přišli mimo špičku nebo prozkoumali další blízké rekreační oblasti. 

„Pandemie pomohla Američanům znovu objevit Ameriku,“ říká Katie Stevens, plánovač venkovní rekreace s kanceláří Moab’s Bureau of Land Management (BLM). ,,Lidé, kteří by si normálně vzali dovolenou do evropského města, nyní přicházejí do Moabu.“

Ale je tu dobrá zpráva: NPS spravuje několik dalších parků, památek a historických oblastí do jednoho dne jízdy od Moabu, včetně dobrodružného národního památníku Aztec Ruins, Glen Canyon National Recreation Area, Hovenweep National Monument, Mesa Verde National Park a Natural Bridges National Monument. Přibližně 94 procent území obklopujícího Moab je veřejných. Což znamená, že je zde také spousta méně navštěvovaných státních parků a federálních rekreačních oblastí, které se rozprostírají do oblasti Velkého Moabu, které můžete objevit. 

Pro milovníky přírody, kteří chtějí vidět více dobrodružné přírody – a méně jeden druhého – je zde pět odborných tipů, jak letos na jaře porazit davy a prozkoumat živly v Moabu.

Buďte lstiví ohledně kempů

Mnoho komerčních, BLM a státních a federálně vlastněných kempů vyžaduje dostatek času na plánování. Tábořiště blíže k US Route 191 a Utah Route 128 a 279 podél řeky Colorado („The Riverway“) se obvykle zaplní do poloviny rána. 

Získat jeden z 51 kempů v Devils Garden Campground — jedinému vybudovanému kempu v Arches — může být náročné. A to aniž byste museli před cestou plánovat. Během hlavní sezóny (1. března – 31. října) lze místa rezervovat až šest měsíců předem. Ale od 1. listopadu do 28. února, kdy jsou teploty nižší, je tábořiště ve fázi – kdo dřív příjde, ten dřív mele.

Pro méně davů se vydejte do rekreační oblasti Canyon Rims, hodinu jízdy na jih od Moabu po Route 191. Má dva kempy, kde můžete uspořádat dobrodružství při pěší turistice, cyklistice a jízdě autem – Hatch Point na severu a Windwhistle na jihu – které se jen zřídka zaplní a nevyžadují rezervace. Určitě se zastavte v jednom z návštěvnických center parku a rangerských stanic. Zde získáte informace o aktuálních podmínkách v parku a pro další návrhy stezek a kempů.  

Prozkoumejte veřejné pozemky jižně od Moabu

Parky blíže centru Moabu (jen pět mil od národního parku Arches) jsou obvykle zavaleny dychtivými outdoorovými nadšenci, zejména v letních měsících. Zatímco jaro (duben až květen) a podzim (polovina září až říjen) mají stále davy lidí. Jsou to ale jedny z nejlepších časů, kdy získat nejlepší kempy. A zažít nepřeplněné stezky, lezecké cesty a ikonické oblouky kolem města. 

„Během rušných období může být návštěva Moabu trochu ohromující, ale veřejné pozemky kolem Moabu nabízejí pozoruhodné vzdálené zážitky,“ říká Steven.

Utah, Národní Park Arches, Poušť, Příroda, Skály

Státní park Dead Horse Point, 40 minut jízdy jižně od Moabu, s úchvatnými výhledy na dobrodružný národní park Canyonlands a řeku Colorado 2000 stop pod ní, je vrcholem pro turisty a fotografy, kteří zkoumají zemi kaňonu. Park, pojmenovaný po éře, kdy kovbojové ohradili divoká stáda mustangů na vysoké stolové horečce, je také skvělým prvním výletem pro cyklisty, kteří do této oblasti nově přišli. 16 mil (to je přes 25 km) Intrepid Trail System nabízí řadu jednostopých smyček a úseků slickrock (moabský zvětralý pískovec). Ty umožňují všem věkovým kategoriím a schopnostem zažít nesrovnatelné výhledy na vrcholy útesů a kaňonů. 

Jeďte dále na jih do Canyon Rims, pozemku o rozloze 100 000 akrů mezi Moabem a Monticello. Kde můžete nahlédnout přes jednu ze tří velkolepých vyhlídek – Antiklinu, Minor a Needles. Každý z nich nabízí jedinečný výhled na ostrovy Canyonlands na obloze a Needles Districts a části Indian Creek a Lockhart Basin National Monument Bears Ears. Tato místa jsou srovnatelná s těmi, která jsou vidět z okraje Grand Canyonu. Zároveň ale bez zážitku návštěvníka od ramene k rameni.   

Na kole pryč od davů

Se svými sedmi novými nemotorizovanými stezkami, aktualizovaným značením a novým značením na stávajících stezkách. A bezmála i úžasnými výhledy na Salt Valley a Národní park Arches by Klondike Bluffs měly být na seznamu každého cyklisty. Jen 30 minut jízdy severně od Moabu, tato 58 mil (to je přes 93 km) dlouhá jednostopá stezka na hlíně a slickrocku zahrnuje 26 pojmenovaných cest. A to od začátečníků po pokročilé, které lze kombinovat do smyček libovolné délky. Je to první stezka, kterou návštěvníci projdou na cestě do Moabu z I-70 na severu. Takže je nejpřístupnější pro cyklisty přijíždějící z Denveru nebo Salt Lake City. 

Dále do parku vede turistická stezka Dinosaur Stomping Grounds, která nabízí několik dinosauřích drah a jednotlivé otisky dinosaurů. Paleontologové věří, že Utah byl součástí ostrovní pevniny zvané Laramidia. Kde se před více než 75 miliony let pohybovala široká škála druhů dinosaurů. 

Naplánujte si výlet do pouště

Rekreační a dobrodružné oblasti jižně od Moabu, jako je Canyon Rims a Národní památka Bear Ears, jsou obvykle méně přeplněné kvůli méně rozvinutým systémům stezek. Projeďte se malebnou projížďkou pulzujícími rumělkovými kaňony Utahu. A to přes náhorní plošiny hor a pahorků a kolem otevřených plání s trávou a křovinami. V Canyon Rims mohou cestovatelé zahlédnout antilopu vidlorohovou poblíž Hatch Point. A mohou se vydat na odlehlé vyhlídky s úchvatnými výhledy na Canyonlands a řeku Colorado.

Národní Park Arches, Duha, Utah, Sníh, Usa, Moab

Než snášet hodinové čekání na prohlídku Delicate Arch v Arches, jeďte hodinu na jih od Moabu. Proto byste dosáhli Bear Ears‘ Indian Creek Scenic Byway. Tato 40 mil (to je přes 64 km) dlouhá trasa vede cestovatele přes ploché pahorky a kolosální pískovcové věže. Po cestě si udělejte zastávku v Newspaper Rock, jedné z největších sbírek petroglyfů na světě.

Procházka o samotě kolem přírodních prostor Moabu

Túra kolem přírodních prostor Moabu odhalí temně červené kaňony, pahorky a vrcholky. Léto přináší vysoké teploty a polední davy kolem národních parků Arches a Canyonlands. Aby to zkušení dobrodruzi obešli, plánují své túry a vyjížďky na kole na ráno a večer. Což také přináší nejlepší sluneční světlo pro fotografování. Aby pomohla fotografům, vytvořila služba národního parku tabulku pozoruhodných krajinných prvků parku a nejlepší čas na jejich fotografování. 

Pro klidnější trek mimo dobrodružné národní parky se vydejte tři míle z kempu Hatch Point v Canyon Rims na stezku Trough Springs Canyon poměrně snadná pětikilometrová zpáteční túra. Začíná na vrcholu náhorní plošiny a klesá do kaňonu, kde po celý rok protéká potok. Cesta pokračuje příbřežní zónou vodní cesty posetou tamaryškem, topolem a vrbou. Následujte potok do většího kaňonu Kane Creek, kde stejnojmenná populární, ale obtížná terénní stezka 4×4 zve dobrodruhy k prozkoumání. 

Po proudu, blížící se k řece Colorado, najdou cestovatelé několik starověkých míst skalního umění. A to včetně Moonflower Canyon Panel, Elephant Panel a False Kiva. Kresby připomínající tlustorohé ovce a lovce s oštěpy spolu s půlměsíci, blesky a hady vyprávějí příběh o kočovných Puebloanech (dříve nazývaných Anasazi). Ti krátce hospodařili a stavěli obydlí a sýpky – používané k uskladnění tykve, kukuřice a fazolí. Dokonce i dnes lze nalézt střepy (nebo úlomky keramiky) vyčnívající z písku poblíž dochovaných sýpek. Ale návštěvníci by měli být opatrní a nechat tyto artefakty nedotčené.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol