Může solární energie zachránit indické město hausbótů?

Keralské jezero Vembanad se hemží ptáky, bukolickými vesnicemi – a znečištěním. Nové iniciativy mají za cíl učinit plavbu po jezeře udržitelnější. Může tak solární energie zachránit ikonické hlavní město?

Solární panely na hausbótu v Keralském jezeře

Hausbót Ripeesh Pillai je obklopen dvěma zcela novými solárními panely, které se vznášejí na střeše plavidla se dvěma ložnicemi jako obří vesmírné talíře. Panely určené k využití horkého slunce, které vytváří Kerala, nejjižnější indický stát, jsou součástí nové zelené iniciativy na obnovu jezera Vembanad a jeho stojatých vod, které lákají rekreanty na hausbótovou turistiku. 

Pillaiova loď kotví na jezeře Vembanad – největším jezeře Indie – poblíž pobřežního města Alleppey. Je to upravený kettuvallam nebo-li tradiční člun s tlustým břichem se zakřivenou doškovou střechou. Lodě kdysi vozily rýži a koření; nyní převážejí cestující přes stojaté vody Keraly – 901 km dlouhou síť malebných kanálů a lagun lemovaných malebnými vesnicemi, ptačími rezervacemi, palmami a rýžovými poli. 

Může solární panel patřit mezi nové zelené iniciativy, které mají řešit problémy životního prostředí, které sužují tento region, a zajistit udržitelnou turistiku na hausbótech? Vzhledem k tomu, že pandemie ustupuje a hausbóty se znovu plaví, mnozí si kladou otázku, zda se dělá dost pro obnovení zdraví jezera a jeho stojatých vod.

Plný osobní trajekt podél jezera Vembanad 25. listopadu 2021., Může solární energie zachránit indické město hausbótů?
Na jezeře Vembanad v Kerale funguje několik trajektů, včetně tohoto solárního, který byl představen v roce 2017; plánuje se přidat solární panely na všechny přívozy na jezeře
Výhledy kolem jezera Vembanad v Alleppey, Kerala 21. listopadu 2021
 Návštěvníci mají výhled na jezero Vembanad z města Alleppey v indickém státě Kerala; jezero je oblíbeným místem dovolené pro Indy a návštěvníky z jiných zemí
Lidé loví ryby na okraji jezera Vembanad, Může solární energie zachránit indické město hausbótů?
Rekreační i profesionální rybáři nahazují vlasce a sítě v jezeře Vembanad; jezero zaznamenalo v posledních letech 40 procentní pokles rybí populace v důsledku znečištění a klimatických změn

Vodnatý ráj plný jezer v ‚Boží vlastní zemi‘

Kerala je jednou z nejlepších turistických destinací v Indii, kolem 1 000 hausbótů kotví v jezeře Vembanad. Kettuvallamové, pod velením místních lodníků, se pohybují podle starých zemědělských rytmů. Cestovatelé spí a večeří na palubě, zastavují se ve vesnicích, aby jedli rybí kari nebo se naučili plést kokosovou dužinu do provazu z kokosových vláken.

Ramsarská lokalita UNESCO – která označuje mokřady mezinárodního významu – jezero Vembanad je ohniskem biologické rozmanitosti, kde se to hemží rybami a ptáky. Povodí také podporuje asi 1,6 milionu lidí, z nichž mnozí pracují v oblasti rybolovu, zemědělství a cestovního ruchu. 

Znečištění, neetické rybolovné praktiky a emise z idylicky vypadajících obytných lodí však ohrožují celý region. V posledním desetiletí jezero zaznamenalo 40 procentní pokles populace ryb, včetně původních černých škeblí, sladkovodních krevetkarimeenů (perlorodé ryby).

Kerala se označuje za „Boží vlastní zemi“. Úzký stát – 580 km dlouhý a pouze 120 km v nejširším bodě – je vklíněný mezi Arabské moře a Západní Gháty, stále zelené hory poseté farmami s kořením a kaučukem na indickém pobřeží Malabar.

Každé léto se monzuny valí z Indického oceánu a narážejí do Ghátů a posílají proudy rychle se pohybující vody dolů ze svahů, do pěti jezer a 44 řek v Kerale. Třicet čtyři z těchto řek a jejich přítoků teče přímo do jezera Vembanad a vytváří mokřadní ekosystém s více než 90 druhy ptáků, 50 stěhovavých ptáků a nejméně 150 druhy ryb. 

Monzuny

Postupem času monzunové deště a neustálé bušení přílivových vln vyhloubily kanály a přelivy v této podmáčené krajině a vytvořily krajkovou síť kanálů nebo stojatých vod.

Tyto stojaté vody proudí dovnitř a ven z jezera Vembanad, které se táhne od Alleppey až po město Kochi, než se vlévá do Lakadivského moře. Malá rybářská vesnice, kterou portugalští obchodníci ze 16. století proměnili v epicentrum námořního obchodu s kořením, Kochi je rozdělena ostrůvky a vodními cestami a poseta architektonickými památkami původních malajálamských a koloniálních portugalských, holandských a britských vládců. 

Pohled zpoza volantu lodi na jezeře, Může solární energie zachránit indické město hausbótů?
Hausbót proplouvá vodami jezera Vembanad plnými rostlin

V Alleppey a přilehlém okrese Kuttanad – „rýžové míse“ Keraly – se kanály stojaté vody klikatí úrodnou krajinou lemovanou rýžovými poli a poldry (naplavená pole, která leží pod hladinou moře).

Přímořské tradice

Přinejmenším od roku 3000 př. n. l. kettuvallamy brázdí tyto vody a převážejí rýži, kokosové ořechy a koření na pobřeží. Lodě jsou zhruba 100 stop dlouhé a 13 stop široké s trupy vyrobenými bez hřebíků.

V Beypore, přímořské vesnici 150 km severně od Kochi, stále můžete vidět tradiční stavitele lodí při práci. Teak a anjali (divoké jackwood prkna) jsou upevněny kokosovým provazem a potaženy černou pryskyřicí vyrobenou z vařených kešu skořápek. Klenutá střecha z doškového bambusu a kokosových slupek zastiňuje náklad a posádku, která mívala plavidla s dlouhými bambusovými tyčemi.

Vodní způsob života Keraly přešel víceméně nedotčený do 20. století, kde se střetl s populačním růstem Indie po získání nezávislosti a potravinovou krizí. Až do počátku 20. století produkovali farmáři kolem jezera Vembanad pouze jednu úrodu rýže ročně. Další sklizeň vyžadovala přístup ke sladkovodnímu zavlažování.

Sladkovodní zavlažování

kolem domu jejich předků stojí rodina
Děti se shromažďují kolem svého domu v Alleppey v Kerale v Indii; jejich rodina přišla o svůj předchozí dům při jedné z častých povodní v regionu
Rybáři připlouvají zpět na břeh do rybího přístavu Alleppey, Může solární energie zachránit indické město hausbótů?
Komerční rybářská loď připlouvá zpět do přístavu Alleppey; rybář prodá svůj úlovek (pravděpodobně krevety, sardinky nebo makrely) přímo z lodi
Východ slunce kolem jezera Vembanad v Alleppey, Kerala, 22. listopadu 2021.
Slunce vychází nad jezerem Vembanad v Kerale; i když je tato oblast známá svými extrémně vysokými teplotami, zatažená obloha během monzunových období znamená, že solární energie není vždy spolehlivá

To vedlo ke stavbě hráze Thanneermukkom, betonové zdi blokující slanou vodu ve vstupu do spodních částí jezera. Přehrada dokončená v roce 1975 zdvojnásobila sklizeň rýže, ale narušila přirozený filtrační systém jezera a migrační trasy pro ptáky a ryby.

Silnice zároveň nahradily vodní dopravu a zkrátily cestu ze stojatých vod do Kochi z několika dnů na dvě nebo tři hodiny. Většina kettuvallamů již nebyla poptávána, většina kettuvallamů byla v suchu až do začátku 90. let 20. století, kdy nezaměstnaný inženýr jménem Babu Varghese vybavil jedno ložnicí a moderní koupelnou, čímž odstartoval turistický obří hausbót Keraly.

Hausbóty – základní či luxusní

Hausbóty mohou mít jednu nebo několik kajut a mohou se pohybovat od základních po luxusní. Hosté si je pronajímají na několik hodin nebo na týden; dohoda obvykle zahrnuje místního kapitána lodníků a stewarda, který i vaří. Většina odlétá z Alleppey a pluje krajinou.

„Na začátku nebyly hausbóty regulovány. Vytvářeli příjem, takže je vláda povzbudila,“ říká Gopinath Parayil, zakladatel společnosti pro udržitelný cestovní ruch The Blue Yonder. Přestože Parayil stále nabízí pronájmy hausbotů, nyní nasměruje klienty směrem k méně známým stojatým trasám a zaměřuje se na pohlcující kulturní zážitky, které podporují místní komunity a může použít solární energii k ochraně životního prostředí.

Když se klimatizace, televize a lodě se čtyřmi a pěti ložnicemi staly běžnými, „architektura lodí se začala měnit,“ říká Parayil. Překližka nahradila bambus uvnitř lodi a ikonické doškové střechy – které vytvářejí přirozené větrání – se staly pouze dekorativní.

Znečištění naftou z hausbótu na jezeře Vembanad., Může solární energie zachránit indické město hausbótů?
Hausbót v Kerale chrlí naftové výfukové plyny, které jsou zodpovědné za některé znečištění jezera Vembanad

Jezero a ubývání úlovků

Brzy, dieselové motory nahradily tyče punting. Nesprávné zařízení na čištění septiků znamenalo, že plasty a biologický odpad z lodí skončily v jezeře. Místní rybáři viděli, jak jejich úlovky ubývají. 

V roce 2018 tragická povodeň vytlačila komunity a poškodila hausbóty, včetně Pillai’s. Než venkov vyschl a Pillai dokončil své opravy, COVID-19 ukončil hausbótovou turistiku. Ekosystém se začínal lámat a „konečně došlo k nějakému uznání, že je třeba něco udělat,“ říká Parayil. Pak padla otázka, zda může solární energie toto zachránit?

Jezero Vembanad a jeho stojaté vody, bohaté na malebné vesničky a ptačí zpěv, se mohou zdát neposkvrněné. Vlající palmy a rákosové mangrovy stíní řady okouzlujících historických bungalovů, z nichž se staly hotely, a ájurvédských wellness center. Na východním pobřeží Vembanadu, těsně pod hrází Thanneermukkom, přitahuje ptačí rezervace Kumarakom stěhovavé druhy.

Jak mohou pomoci čluny na solární pohon?

Navzdory svému vzhledu je „ekosystém křehký,“ říká Jojo Devassy, ​​koordinátor projektu Ashoka Trust for Research in Ecology and Environment (ATREE). ,,Pokud jedna věc selže, všechno se rozpadne.“

Hausbóty jsou těžké a k pohybu vyžadují značnou sílu. Aby solární panely poháněly kettuvallam, musely by být velké a mít účinné měniče a baterie. Navíc tyto panely vyžadují volné vystavení slunci, ideálně z jihu.

Subhash Raghavan, provozovatel hausbótu a provozovatel v Alleppey, Kerala pózuje pro portrét
Sajan Varghese, majitel a provozovatel hausbótu, pózuje se svým kettuvallamem v Alleppey
Vineeth Joseph, 31 let, majitel hausbótu s částečnou solární instalací, představuje portrét na své lodi., Může solární energie zachránit indické město hausbótů?
Vineeth Joseph před čtyřmi lety nainstaloval solární panely na svůj hausbót Kerala; zaplatil 70 000 rupií (20 000 Kč) a náklady se mu vrátily za dva roky. Přechod na plně solární pohon by však byla mnohem větší investice, kterou si nemůže dovolit
Dílna společnosti Navalt, která vyrábí turistické a námořní solární čluny
Pracovníci zkoumají solární panel v Navaltu, podniku v Kochi, který vyrábí čluny poháněné sluncem; patří mezi ně solární osobní trajekt, který nyní křižuje jezero Vembanad

,,Letní a zimní monzuny odejmou nejméně 100 dnů slunečního světla v roce.“ Lodě se neustále pohybují a ne vždy jsou orientovány na jih. Nejsou připojeny k rozvodné síti, takže si musí vyrábět a ukládat veškerou energii, kterou potřebují,“ vysvětluje Devassy. ,,Většina majitelů lodí považuje za snazší koupit elektřinu z vesnického domu, když na noc zakotví.“

Může solární panel zvýšit jejich přijetí

Vstupní úroveň solární soupravy začínají na 80 000 rupiích (24 000 Kč) a produkují pouze dostatek energie na provoz ventilátorů a světel během dne. Nákup elektřiny na jednu noc stojí zhruba 150 Kč za ložnici.

Solární panely získaly mezi majiteli hausbotů Kerala vlažné přijetí. Někteří si nemohou dovolit vysoké instalační poplatky; jiní nechtějí kazit tradiční estetiku svého kettuvallamu.

Vládní programy tyto iniciativy nadále podporují. Pillaiho nová solární konverzní sada – jen o málo silnější než jeho původní – byla dotována indickým ministerstvem energetiky Unie. Další regulační orgán, State Transport Water Board, zavedl v roce 2017 veřejný přívoz na jezeře Vembanad s plně solárním pohonem a v současné době modernizuje celou svou flotilu trajektů. Agentura také staví hausbót ze skleněného vlákna, který má být provozován výhradně na solární energii; nakonec doufá, že jej prodá tradičním majitelům hausbótů.

Nejsou to jen hausbóty na jezeře

Podle Devassyho mají regulátoři tendenci obviňovat ze znečištění jezera Vembanad dieselové motory hausbótů. Ve skutečnosti „znečištění naftou představuje pouze 10 až 15 procent problému,“ říká. „Většími problémy jsou hromadění mikroorganismů a nedostatek zařízení na čištění septiků. Přehrada je další. Pak máte všechno to bahno splavené z Ghátů, což způsobuje pokles hladiny jezer.“ Může i tak solární energie zachránit ikonické hlavní město?

Přesto probíhají pozitivní změny. Přístavní úřad, který uděluje licence provozovatelům hausbotů, přidává na jezeře několik dalších zařízení na čištění septiků. ATREE spolupracuje s vládou Keraly na rehabilitaci populací krevet černých a karimeenů a na identifikaci dalších míst pro ptačí rezervace.

Zaměstnanci Tharayil Power, společnosti zabývající se instalací solární energie, na střeše domu, na kterém pracují., Může solární energie zachránit indické město hausbótů?
Zaměstnanci společnosti Tharayil Power, společnosti zabývající se solární energií, instalují solární panely na střechu domu v Kerale
společnost zabývající se instalací solární energie staví solární vozík na zeleninu
Vozík na zeleninu na solární pohon vyrobený společností Tharayil Power je navržen tak, aby chladil produkty i lidi, kteří vozík obsluhují

Mezitím udržitelné cestovní společnosti, jako je Spice Coast Cruises, provozují ekologické hausbóty s účinnými systémy zpracování biologického odpadu na palubě a na souši budují svá vlastní septická zařízení.

Jezero Vembanad

Pro Parayila znamená pomoc jezeru Vembanad dát mu pauzu. „Vyzýváme cestovatele, aby zažili méně známé stojaté vody severně od Kochi, zejména na pobřeží Malabar, a ne nutně na hausbótech. Rozšíření čísel do jiných destinací snižuje dopad.“

Parayil také tlačí na politiky a komunity, aby se vážně zabývali změnou klimatu. Vyšší teploty oceánů vytvářejí silnější monzuny, říká, a „přesně to se stalo se záplavami v roce 2018“. V stojatých vodách, kde kanály protínají rýže pod hladinou moře, může i mírný nárůst srážek vést ke katastrofě. 

Michael Dominic, generální ředitel společnosti CGH Earth Enterprise, udržitelné hotelové a hausbótové společnosti, věří, že lodě na solární pohon může být součástí této zelenější budoucnosti. ,,Ale my tam prostě ještě nejsme,“ říká. ,,S dieselem potřebujeme hodně panelů a hodně místa.“

Tradiční hausbót neboli kettulvallam kotví u jezera Vembanad v Kerale

Zdroj: nationalgeographic, Vapol