Opel Zafira – rodinný miláček

Na úvod je třeba říci, že počínaje aktuálním číslem rozbíháme spolupráci s bratislavským autobazarem Cambelová, ze kterého pochází i první testované auto – Opel Zafira druhé generace. Nám se do rukou dostal zachovaný kousek z roku 2014, tedy posledního roku, kdy se vyráběla ještě druhá generace.

Mimořádně praktické auto

Opel Zafira mají v oblibě zejména vícečetné rodiny či malí podnikatelé, a to proto, že auto poskytuje bohatý vnitřní prostor a ukázkovou variabilitu. Má sedm plnohodnotných míst k sezení a můžeme potvrdit, že v poslední řadě sedadel se v pohodě odvezou i dospělí lidé průměrného vzrůstu. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že po vyklopení šestého a sedmého sedáku z podlahy zavazadlového prostoru má kufr už jen 140 litrů namísto původních 645.

Opel Zafira

Zafira má mnoho prostoru vpředu i vzadu, díky vyššímu posedu se do auta příjemně nastupuje a také manipulace s dětskou sedačkou přes zadní dveře je příkladná. Koneckonců toto auto se dvakrát po sobě stalo nejprodávanějším MPV v Evropě.

Čas na porozumění

Za volantem Zafiry se sedí pohodlně, řidič ocení výborný výhled do všech směrů. Testovaný kus se mohl pochlubit zachovalým interiérem bez výrazných škrábanců a dokonce ani na exponovaných místech jako volant, pedály, hlavice páky převodovky či ovládání oken nebyly patrné známky používání. Na všechny přepínače si zvyknete rychle, je vidět, že zde vládne německá logika. Tedy až k ovládání palubního počítače, k tomu je třeba absolvovat školení. Netypický tvar má ruční brzda, ale to berte jen jako zajímavý postřeh, z funkčního hlediska jí nic nechybí.

Opel Zafira

Plasty na palubní desce jsou převážně tvrdé, ale dobře vypracované a ani po letech nevrzají nad akceptovatelnou míru. Jak si můžete všimnout, interiér je pro dnešní poměry jednoduchý, ale účelný a snadno se udržuje čistý. Testovaná Zafira se mohla pochlubit slušnou výbavou, která zahrnuje například prvky jako automatická klimatizace či tempomat. V druhé řadě sedadel je královsky hodně místa na chodidla, kolena i na hlavu a to i v případě, že si tam sedne vysoký člověk. Opěradla jsou navíc polohovatelná, což oceníte na dlouhých trasách.

Sázka na jistotu Opel Zafira

Překvapilo nás, jak příjemně tuhý a stabilní podvozek má 8letý Opel i na méně kvalitním povrchu silnice. Svou roli zřejmě hraje nízký počet najetých kilometrů testovaného auta, jen 140 tisíc. Kusy s větším počtem kilometrů na tom zřejmě budou o něco horší, ale běžné opotřebování podvozkových částí lze levně opravit. 1,7litrový čtyřválcový motor s funkcí přímého vstřikování nafty common-rail používá čtyřventilovou techniku ​​se systémem řízeného víření směsi. My jsme měli pod kapotou silnější 92 kW verzi a motor, který patří k těm nejspolehlivějším z celé nabídky.

Má jen surovější chod a v nízkých otáčkách není zrovna nejživější. Má také nízkou spotřebu paliva a když zafouká turbo, tak i slušný tah. Manuální šestistupňová převodovka měla v našem případě příjemně tuhé dráhy řazení, na svůj věk až překvapivě dobré. Při koupi si dejte pozor na korozi výfuku, naftový motor míval občas problémy s těsněním olejového čerpadla a následným únikem oleje, pozor i na opotřebovaný dvouhmotový setrvačník (nadměrné vibrace, trhavý rozběh), ale také na stav vstřikovačů (nerovnoměrný chod motoru a problematické startování) .

Zdroj: automagazin, top-voziky.cz