Golf GTI, poslední možnost pořízení v manuálu

Volkswagen Golf GTI patří mezi původní hot hatchbacky, ikonu zábavy s pohonem předních kol. Historie sahá až do roku 1976. V následujících desetiletích vždy nabízel manuální převodovku – v prvních letech se dodával pouze s řadicí pákou. Později se automatická převodovka stala volitelnou a koncem roku 2000 se změnila na technicky vyspělejší dvouspojkové automaty s rychlejším řazením. Do budoucna automatická převodovka přežije manuální převodovku GTI, jejíž použití Volkswagen u Golfu oznámil po modelovém roce 2024.

Ještě lepší je, že speciální edice s úpravou 380 je právě taková. Je k dispozici pro všechny výbavové stupně modelu Golf GTI 2024 s manuální převodovkou. Od základní verze S přes SE až po vrcholnou verzi Autobahn. Modely S a SE dostanou ikonická kostkovaná látková sedadla GTI. Autobahn je vymění za kůži, stejně jako u modelů bez výbavy 380. K dispozici máme běžné barvy laku GTI, včetně červené Kings Red, modré Atlantic Blue, černé Deep Black Pearl, šedé Moonstone a bílé Opal White Pearl. Modely 380 máme k dispozici v exkluzivním šedém laku Graphite Grafit.

Golf GTI

VW nadobro končí s manuální převodovkou u modelu Golf GTI

Šestistupňovou manuální převodovku u Golfu GTI přežije v současnosti volitelná sedmistupňová dvouspojková automatická převodovka. Tímto krokem, který se týká také Golfu R s vyšším výkonem, Volkswagen přenechává dostupnost převodovky s manuální převodovkou Hondě Civic Type R, Toyotě GR Corolla a Hyundai Elantra N. Když se nad tím zamyslíme, není to úplně nepřeplněné pole.

Přesně tak, Volkswagen nadobro končí s manuální převodovkou v modelu GTI. Zájemci o jedno z posledních GTI s původním formátem převodovky mají čas do konce modelového roku 2024. Během roku 2024 VW nabídne speciální edici Golf GTI 380 Edition. Tato číslovka odkazuje na interní kód současné generace GTI, tedy 380. Obsahuje nejen výše zmíněnou umírající převodovku (mimochodem šestistupňovou), ale dostane také adaptivní tlumiče, lesklá černá 19 palcová kola, černě lakovanou střechu a zpětná zrcátka a hlavici řadicí páky s golfovým míčkem.

Golf GTI – 1976 a 2024

V každém případě, pokud chcete Volkswagen Golf GTI 380 Edition 2024, přijde vás na 33 635 USD (740 000 Kč) za verzi S, 38 435 USD (850 000 Kč) za verzi SE a 41 775 USD (920 000 Kč) za verzi Autobahn. Ceny modelů, které nejsou verze 380, budou zveřejněny, ale pro rok 2023 začíná běžná verze GTI S s manuální převodovkou na 31 625 dolarech (700 000 Kč). Měli bychom být rádi, že zakládající člen klubu hot hatchů vůbec zůstává, ale přáli bychom si, aby stále obsahoval manuální převodovku. Ačkoli to VW neříká, počítejte s tím, že tato změna bude v příštích letech znamenat konec řadicí páky i pro příbuznou Jettu GLI.

Zdroj: motortrend, Vapol