Fiat 500 jako klasika italských vozů

Italská společnost vdechuje nový život oblíbené ikoně Fiat 500 a umožňuje zákazníkům pořídit si italský vůz. Cenou se nemusí trápit, cena zůstává příznivá.

Fanoušci městských vozů, zapište si do kalendáře listopad 2023. Tehdy Fiat North America představí americkou verzi modelu Fiat 500e pro rok 2024. Ale jakkoli je to pro kupce stylových elektromobilů vzrušující, není to jediné vzkříšení Cinquecenta. Nová společnost v Itálii staví klasické restomody 500 (starší auta s novými technologiemi). Na rozdíl od vozů 911 od společnosti Singer nebo Volva P1800 od Cyan Racing si v tomto případě nemusíte brát druhou hypotéku.

Restaurování italské automobilové legendy

V automobilovém průmyslu těžko najdete jasnější a výstižnější názvy než Real Italian Cars. Za prvé, nový obchod sídlí v toskánském městě Lucca v Itálii. Zadruhé, předmětem podnikání je restaurování italské automobilové legendy: původního Fiatu Nuova 500. A za třetí, spoluzakladatelé Amedeo Provenzali, Anthony Peacock a Mattia Vita mají vazby na italskou automobilovou kulturu. Vita je například aktivním jezdcem rallye a Peacock byl konzultantem společnosti Pirelli Media a autorem článků pro řadu automobilových publikací.

„Jsme přátelé už dlouho,“ řekl Peacock nedávno po telefonu časopisu Car and Driver a vyjádřil jejich náklonnost k historickým pětistovkám. Přestože „těchto Fiatů 500 vyrobili miliony a miliony kusů, jsou tak trochu vymírajícím druhem,“ řekl. Trojice chtěla zachovat ty, které tu zůstaly, „aby se něco zachovalo pro budoucnost“. Začalo to jako koníček, přičemž prvními klienty byli společní přátelé, kteří žádali o opravu. Ale „aniž bychom si to uvědomovali,“ řekl, „snažili jsme se založit firmu, která by povzbudila více lidí, zejména budoucí generace, aby začali vlastnit klasická auta.“

Co se týče tohoto podnikání, Real Italian Cars se ujímá jakéhokoli modelu Fiat 500 z let 1957-1975. Od základního modelu 500D až po nádherně proutěný otevřený model 500 Jolly. Služby dílny sahají od jednoduchých kosmetických úprav a prací na interiéru a motoru až po kompletní renovaci nebo generální opravu na zakázku. To zahrnuje i sympatické moderní prvky, jako je stereo vybavené Apple CarPlay. A než se zeptáte, ano, dílna už dostala žádosti o přestavbu vozu Abarth.

Modernizovaný Fiat 500

Pokud se nechcete pustit do úplného škorpióna, můžete si u Real Italian Cars nechat vyměnit původní vzduchem chlazený dvouválcový motor o objemu 499 cm3 a havarovanou převodovku za pohonnou jednotku Fiatu 126. To přináší více vrčení díky většímu agregátu (594 cm3 nebo 652 cm3, v závislosti na modelovém roce dárce) a synchronizaci převodovky. Peacockovův osobní Fiat 500 oplývá převodovkou 126 a potvrzuje: „Výkon navíc a synchronizace jsou opravdu důležité.“ Vzhledem k tomu, že sériová pětistovka z roku 1957 nedosáhne ani rychlosti 60 km/h a má čas na čtvrt míle delší než některé reklamy na YouTube, věříme mu. Navíc díky synchronům nemusíte při jízdě klasickým autem po městě drtit a dvakrát spojkovat. O to lépe a snadněji si vychutnáte svou každodenní dávku vintage dolce vita.

V budoucnu to možná bude ještě snazší. Peacock nám sdělil, že společnost Real Italian Cars v současné době vyvíjí a testuje prototyp konstrukce Nuova 500 s elektrickým pohonem. „Jediná věc, která zatím působí potíže, jsou brzdy,“ řekl kvůli vyšší hmotnosti baterií. Jinak jsou ale klasické Fiaty „perfektní, dokonalá auta pro to, aby se z nich stal elektromobil,“ tvrdí díky své jednoduché mechanické povaze. Pokud vše půjde dobře, mohla by být možnost přestavby na elektromobil k dispozici do konce léta 2023. Pokud tento harmonogram vydrží, budou v listopadu v USA na výběr dvě elektrické varianty Fiatu 500.

real italian car company fiat 500
Fiat 500

Čtete správně: Společnost Real Italian Cars přijímá objednávky od amerických zákazníků a může dokonce zajistit dopravu. Peacock uvedl, že společnost již má zájemce z Floridy, který si chce nechat postavit vůz, a také obyvatele Kalifornie, který chce ve svém novém Fiatu podniknout letní výlet po Itálii.

Budeme nuceni rozbít prasátko?

Když už mluvíme o penězích, není potřeba šílené množství. Stavby v obchodě začínají na 9000 €; to je při dnešním kurzu asi 216 500 Kč. To zahrnuje náklady na dárcovský vůz. Stejně jako u jiných restomodů platí, že čím více si auto upravíte, tím více zaplatíte. A počáteční ceny se liší v závislosti na konkrétním modelu 500. Například renovace originálního Jolly začíná na částce něco málo přes 600 000 Kč. Ale vzhledem k tomu, že originální nekuřácká Nuova 500 se dnes obvykle prodává za 220 000 až 450 000 korun, hodnotíme tyto ceny jako přijatelné.

Zdroj: caranddriver, Vapol