Monaco: měkké směsi, pneumatiky jsou málo namáhány

Inženýři Megaride v simulaci komprese pneumatik v Monte Carlu zdůraznili pouze některé vrcholy stresu na městském okruhu, který příliš nevyužívá pneumatiky: Saint Devote, Chicane del Porto a Esse delle Piscine jsou body, kde se vyrábí nejvíce energie na předních pneumatikách.

Monacké knížectví

Sedmé kolo mistrovství světa Formule 1 je jednou z velmi klasických F1, a to jak pro umístění, tak pro zvláštnosti trati, která se vine klikatými uličkami Monackého knížectví.

Vítězství ve Velké ceně Monaka, které spolu s vítězstvím v Le Mans a Indianapolis uděluje takzvanou Triple Crown, je pravděpodobně snem každého jezdce, a to díky mýtu a obtížnosti: je to možná jedna z mála tratí, kde řidič stále hraje rozhodující roli.

Seznam vítězů Grand Prix knížectví je plný velkých jmen, která se zapsala do historie motorismu: Senna, Schumacher jsou jen dva z nejlepších interpretů na monackých silnicích s 11 vítězstvími ve dvou.

Městská trať v Monte Carlu má celkem něco málo přes 3,3 km, což z ní dělá nejkratší okruh v mistrovství světa a s nejnižší průměrnou rychlostí, kvůli klikaté a úzké vozovce.

Pro tuto příležitost mají jednomístné vozy specifická aerodynamická řešení s vysokým přítlakem a malým poloměrem otáčení. Aby měly schopnost zdolávat některé velmi ostré zatáčky, jako je zatáčka 6 nebo zatáčka Old Station.

Kritické aspekty

Inženýři MegaRide analyzovali monackou trať a zdůraznili její kritické a zvláštní aspekty, se zvláštním zřetelem na správu pneumatik.

GP Monaka 2021: Verstappen se pokouší zaútočit na Hamiltona v Chicane, což je jeden z bodů, které namáhají pneumatiky, Monaco: měkké směsi, pneumatiky jsou málo namáhány
GP Monaka 2021: Verstappen se pokouší zaútočit na Hamiltona v Chicane, což je jeden z bodů, kde namáhají pneumatiky

Pneumatiky by na silnicích knížectví neměly příliš trpět na rozdíl od brzd. Ty se zdají silně namáhané. Nelze vyloučit použití technických řešení schopných zvýšit teplosměnnou plochu disků, jako se jeví maximální počet děr a brzdový systém.

Zejména existují některé rozhodně kritické situace při brzdění, jak dokládá graf, ve kterém se znázornila síla podélného tření generovaná během zrychlování a brzdění.

Pozornost techniků se soustředila především na zatáčku 1, Saint Devote. A zatáčku 10, Nouvelle Chicane, kde jsou špičky energie generované v předních pneumatikách. Zatáčka 15 v oblasti Piscine také značně zatěžuje pneumatiky, zejména pravou přední.

Síla podélného tření vznikající při zrychlování a brzdění na mnichovské dráze, Monaco: měkké směsi, pneumatiky jsou málo namáhány
Síla podélného tření vznikající při zrychlování a brzdění na mnichovské dráze

Technici MegaRide, kteří potvrdili velké úsilí, které vyžaduje první zatáčka, analyzovali zvýšení teploty běhounu levé přední pneumatiky v Saint Devote nebo zatáčce 1. Jak je zřejmé, existuje na dané pneumatice namáhání, které lze kvantifikovat zvýšením 35% tepelné.

Zvýšení teploty běhounu levé přední pneumatiky v zatáčce Saint Devote, Monaco: měkké směsi, pneumatiky jsou málo namáhány
Zvýšení teploty běhounu levé přední pneumatiky v zatáčce Saint Devote

Pirelli se rozhodlo přinést tři nejměkčí směsi z celé sady. C3, C4 a C5, jako obvykle na standardním silničním okruhu, jako se jeví ten v Monaku.

Jako u všech silničních okruhů se dá očekávat, že nedojde k velkému opotřebení, vzhledem k nízké abrazivní povaze povrchu vozovky. Na druhou stranu se dá očekávat velký vývoj přilnavosti nabízené asfaltem. Ta má mít tendenci být stále větší, jak se kolo od kola zvětšují pneumatiky na trati.

Zdroj: motosport, Vapol