Slovinsko na kole, autobusem, autem nebo vlakem

Při plánování cesty po Slovinsku myslete na to, jak omezíte svůj negativní dopad na tuto malou zemi. Tento národ s velkým podílem přírody se nachází mezi krásnými a zároveň křehkými zdroji: Alpami a Jaderským mořem. Za tímto účelem Slovinsko vytvořilo strategii cestovního ruchu – Slovenia Green. Tato strategie poskytuje možnost pohybu na kole a/nebo v turistických botách, kdykoli a kdekoliv je to možné.

Na kole a pěšky do zeleně Slovinska

Aby tento ideál naplnili, vznikla v poslední době celá řada tras a stezek. Trekingové stezky, jako je Juliana Trail kolem Triglavského národního parku nebo Stezka míru podél řeky Soča, umožňují cestovatelům s různými schopnostmi komunikovat s některými z nejznámějších slovinských atrakcí.

Cyklistické trasy, jako je Bike Slovenia Green (z Kranjské Gory k moři) a Slovenia Green Gourmet Route (spojující východní a západní polovinu země), umožňují vychutnat si Slovinsko lidskou rychlostí. Navíc zde najdete spoustu míst, kde půjčují kola. Po celé zemi je spousta bezpečných cyklostezek a ve městech, jako je Lublaň, jsou k dispozici mimořádně levné možnosti sdílení kol.

Bezpečné cyklostezky Slovinska
Bezpečné cyklostezky Slovinska

„Cílem je nabídnout cestovatelům způsoby, jak poznávat krásy Slovinska pomaleji a civilizovaněji, a zároveň omezit typickou nadměrnou turistiku spojenou s cestováním autem,“ říká Jana Apih, spoluředitelka nevládní organizace GoodPlace se sídlem v Lublani. Ta spolupracuje na přípravě inovativní strategie cestovního ruchu v této zemi.

„Když se lidé pohybují pěšky nebo na kole, uvolňují silnice a snižují dopravní zácpy v nejoblíbenějších oblastech. Také se více baví.“

To neznamená, že ostatní formy cestování zavrhují. Jsou chvíle, kdy auto, vlak a autobus budou mít jako dopravní prostředek smysl. Znamená to jen, že je třeba dbát na informovanost a vyváženost a podporovat je, aby si země zachovala certifikát Green Destinations.

Rezervace jízdenek na vlak online

Cestování vlakem má samozřejmě svůj staromódní rozměr, ale ve Slovinsku je to cítit ještě víc. Není to tím, že by lokomotivy a vagony byly zastaralé. Zdejší železnice – provozovaná národní sítí, která pokrývá celou zemi – zahrnuje širokou škálu vlaků, úrovně komfortu a přímočarosti. Jde jen o to, že slovinské cestování, stejně jako jízda po kolejích, jako by patřilo do jiné doby, v níž jsou prioritou prosté radosti; něco tak základního, jako je nástup do vlaku za dobrodružstvím (s kolem nebo trekingovými holemi v ruce), je součástí cesty.

Jízda vlakem je cenově srovnatelná a pohodlnější než jízda autobusem, ale často je pomalejší. Existuje celá řada slev a jízdenek, například podle věku, rodinných nabídek a toho, který den v týdnu cestujete. Jízdenky si můžete zakoupit online, na vybraném nádraží nebo přímo ve vlaku za o něco vyšší cenu. Pokud s sebou berete kolo nebo dokonce auto – ujistěte se, že trasa a vlak, které si vyhlédnete, umožňují a mají k dispozici místo pro vaše vozidlo. Rezervujte si místo včas, abyste na nádraží nestáli zklamaní.

Ljubljana je vlakem dobře dostupná
Lublaň je vlakem dobře dostupná

Autobusem po Slovinsku

Autobusová doprava je efektivní a účinný způsob, jak objevovat nejrůznější a nejrozmanitější kouty Slovinska. Hlavní uzel země, Lublaň, je zdaleka největší a nejpropojenější slovinskou stanicí.

Díky rezervaci jízdenek online se nejen dostanete na pobřeží nebo do hor – obvykle během několika hodin – ale budete cestovat jako místní. Řada dopravců nabízí ceny, které jsou příznivé pro rozpočet. Například základní jízdenka na všední den z Lublaně do přímořského města Koper se pohybuje v rozmezí od 1,5 do dvou hodin a stojí přibližně 10 eur.

Po příjezdu do cílové destinace jsou pro návštěvníky k dispozici také místní autobusy. V Lublani vám karta Urbana umožní jezdit po městě, vyjet lanovkou na hrad a platit vstupné v muzeích apod. Možnost „hop-on, hop-off“ po Triglavském národním parku – služba, která zahrnuje Kranjskou Goru, Bled, Bohinj a údolí Soča – nedává dobrodruhům jinou výmluvu než vypnout zapalování auta, zapomenout na celodenní hledání parkovacích míst a prohlédnout si tento nedotčený region bez stresu.

Pronájem auta

Automobily jsou skutečně vhodným způsobem, jak si prohlédnout Slovinsko. Nabízí spoustu vesnic k vidění. Začít den dopoledním výletem do hor, pak vyrazit na oběd a na ochutnávku vína do jihozápadního koutu země. Odpoledne odskočit na pobřeží – to vše v této kompaktní zemi můžete.

Půjčovny aut ve městech i na letišti jsou tou správnou volbou. Pak už potřebujete jen koupit dálniční známku: týdenní, měsíční, pololetní nebo roční nálepku, která vám jednorázově zpoplatní jízdu po slovinských silnicích. Od prosince 2021 si nově můžete koupit také roční a půlroční elektronické viněty online.

Upozornění: Slovinské silnice jsou dobré a často klidné, ale hory vždy představují zvláštní výzvu. Nespěchejte, respektujte divokou přírodu a jezděte přijatelnou rychlostí. Jste přece na dovolené.

Bezbariérové cestování po Slovinsku

Součástí slovinského závazku k odpovědnému cestování je i zajištění toho, aby si co nejvíce cestovatelů mohlo vychutnat přírodní a městské bohatství země. Tato inkluzivita se vztahuje i na osoby se zdravotním postižením. V mnoha případech destinace ve Slovinsku vyvinuly společné úsilí, aby zajistily potřebnou infrastrukturu usnadňující účast všem návštěvníkům.

Na webových stránkách Slovinského turistického sdružení vytvořili odkaz Plánujte svůj výlet speciálně pro přístupný cestovní ruch. Cestovatelé se zde dozvědí, jak nejlépe manévrovat v jednotlivých kvadrantech země. Například v okolí Bledského jezera uzpůsobili cestu kolem jezera pro vozíčkáře. Lanovka na Lublaňský hrad, stejně jako vstup do mnoha městských památek a muzeí, zpřístupňují všem turistům. I sklepy ve slovinských vinařských oblastech jsou připraveny náležitě přivítat všechny návštěvníky.

Bezbariérové cestování po Slovinsku
Bezbariérové cestování po Slovinsku

Zdroje: LonelyPlanet, TowPoint