CSIRO spolupracuje s Google na prototypu střídačů tvořících síť

Vědci z australské národní vědecké agentury a oddělení výzkumu a vývoje elektřiny společnosti Google vyvinuli ve spolupráci s CSIRO nový „chytrý“ invertor. Tvrdí o něm, že je téměř dvakrát rychlejší a asi o 50 % účinnější než stávající komerční invertory.

Tým vědců z CSIRO a Tapestry, které jsou součástí inovačního centra Google X, vytvořil prototyp pokročilého měniče vytvářejícího síť. Ten je podle nich rychlejší a citlivější než současné měniče a má potenciál urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie.

CSIRO uvedlo, že nový prototyp invertoru, který se zakládá na technologii vestavěné inteligence používané v elektrických vozidlech (EV) a autonomních dronech, obsahuje hardware pro snímání signálu a filtrování signálu. A to stejně jako software pro tvorbu sítě a mikrosíť.

Vědci uvedli, že to umožňuje invertorům komunikovat s jinými zařízeními v síti, jako jsou solární panely, baterie a tradiční generátory. Proto aby přesněji detekovaly napětí a proudy a také na základě těchto informací jednaly, aby byla síť stabilní.

Ředitel výzkumu energetických systémů CSIRO John Ward řekl, že tato schopnost se jeví kritická. A to proto, protože generátory spalující uhlí a plyn opouštějí systém. A do sítě tak přicházejí dynamičtější a nepředvídatelnější obnovitelné zdroje, jako slunce a vítr.

,,Na rozdíl od svých méně zdatných předchůdců mohou střídače vytvářející síť komunikovat se sítí,“ řekl. ,,Dokážou přesně rozeznat, kdy zrychlit distribuci energie.“

Prototyp inteligentního invertoru ve velikosti notebooku o výkonu 300 kW

CSIRO spolupracuje s Google na prototypu střídačů tvořících síť

Týmy uvedly, že laboratorní testy prokázaly, že jejich prototyp se může koordinovat se zařízeními napříč sítí. Proto aby se zachovala stabilita, jejich výroba se může pohybovat o 50 % levněji a nesnižuje účinnost konverze. Prototyp o velikosti notebooku poskytuje výkon 300 kW. Což odpovídá kapacitě 164 měničů, které jsou v současnosti na trhu k dispozici.

Hlavní vědecký pracovník tapiserie Leo Casey, který navrhl prototyp inteligentního invertoru, připsal zvýšenou kapacitu přechodu od křemíku používaného v tradičních invertorech ke karbidu křemíku. Což je krok, který by mohl také snížit náklady. A to zejména díky své schopnosti lépe odolávat zvýšeným provozním teplotám a napětí než zařízení na bázi křemíku.

„Navrhli jsme invertor, který má přibližně o 50 % vyšší hustotu energie s přibližně o 50 % rychlejší dobou odezvy při 99 % účinnosti. A to vše za přibližně poloviční cenu než tradiční komerční invertor,“ řekl.

Další fáze projektu má zahrnovat prozkoumání příležitostí k partnerství s energetickými distribučními společnostmi za účelem nasazení střídačů v terénu. A to proto, aby se otestovalo, jak dobře fungují v reálném světě.

Vedoucí mise CSIRO Smart Energy Stephen Craig řekl, že očekává, že o tuto technologii budou mít zájem provozovatelé distribučních sítí elektrické energie. Ale i subjekty třetích stran. Jako např. provozovatelé virtuálních elektráren, s odůvodněním, že technologie střídačů pro vytváření sítě bude zásadní pro řízení toku obnovitelné energie do tradiční elektrické sítě. A to proto, aby se zabránilo přebytku, reagovalo na poptávku a eliminovalo výpadky.

„Austrálie v současné době stojí na zlatém dole obnovitelné energie. Ovšem mnoho z ní jde do odpadu kvůli naší neschopnosti ji efektivně využít,“ řekl. ,,V budoucnu potřebujeme technologii, která dokáže zlepšit stabilitu sítě i zvýšit efektivitu. Dále taky integrovat úložiště energie a umožnit vzdálené monitorování a ovládání.“