Kam za nejlepším kulinářským zážitkem do Francie

Ráj pro milovníky jídla s pestrou kuchyní, trhy a možností se dobře najíst, to je Francie! Vydejte se do Burgundska na vydatné vaření založené na víně, do Bretaně a na pobřeží Atlantiku na mořské plody a do Baskicka na kousek španělského koření.

Paříž

Pařížské cukrárny jsou podobné pekárnám, ale obecně jsou na vysoké úrovni na stupnici sofistikovanosti. Přestože prodávají různé druhy pečiva a dortů, každý z nich je často známý pro určitou specialitu. Ladurée a Pierre Hermé dělají macarons, Gérard Mulot dělá dorty a koláče a tak dále. Čokoládovny se specializují na čokolády, které se obvykle prodávají po 100 g. A jsou k dispozici ve více než tuctu lahodných příchutí: pistácie, levandule, zázvor, pomeranč a další.

Normandie pro moules à la crème normande

Smetana, jablka a jablečný mošt jsou základem normanské kuchyně, ve které se z mušlí vařených ve smetaně a kapky jablečného moštu vyrábí moules à la crème Normande. Dršťky vhozené do pomalého hrnce s jablečným moštem a zeleninou k výrobě dršťků à la mode de Caen. Francouzský smetanový hermelín je místní sýr z kravského mléka. Jablka jsou esencí hlavních regionálních nápojů. Štiplavý cider a silný calvados (pálenka s příchutí jablek), vynikající rovné nebo nastříkané na jablečný sorbet.

Mořské plody v Normandii

Burgundsko – skvělá francouzská kuchyně

Burgundsko bohaté na vinnou révu ctí kulinářskou trojici hovězího masa, červeného vína a dijonské hořčice. Začněte s oeufs en meurette (sázenými vejci) nebo šneky. Tradičně podávanými po desítkách a pečenými v troubě ve skořápce s máslem, česnekem a petrželkou. Vychutnejte si bœuf bourguignon (hovězí maso marinované a vařené v mladém červeném víně s houbami, cibulí, mrkví a slaninou), s výběrem burgundských sýrů AOC. Ochutnávka vín na vinicích Côte d’Or, světově proslulých vín Côte de Nuits a Côte de Beaune, je v Burgundsku povinná; uvolněná Irancy, méně známá po celém světě, ale velmi milovaná místními obyvateli, je zasvěceným favoritem.

Burgundská kuchyně

Dordogne

Dordogne je pohádkově proslulý svými požitkářskými černými lanýži a drůbeží, zejména kachnami a husami, které jsou hodně krmené, aby se zajistilo, že vhodně vykrmená játra se budou požívat jako známa foie gras (doslova „vykrmená játra“). Pâté de foie gras (paštika z kachních nebo husích jater) se podává ve Francii přímo nebo ochucená koňakem a lanýži. Confit de canard a confit d’oie jsou kachní nebo husí klouby vařené velmi pomalu ve vlastním tuku. Další francouzskou lahůdkou jsou šneci. Vlašské ořechy z bohatých vlašských hájů v regionu se dostávají do eau de noix (karamelově zbarvený ořechový likér).

Lyon – gastrocentrum Francie

Lyon je nazýván francouzským gastronomickým hlavním městem. A i když nekonkuruje Paříži, pokud jde o rozmanitost mezinárodní kuchyně, rozhodně si drží své místo, pokud jde o uspokojení chuťových pohárků neobvykle a vynalézavě. Vezměte si letitý repertoár divokých, často vepřových jídel podávaných v legendárních městských buchons (malá bistra): obalované smažené dršťky, velké tučné andouillettes (vepřová klobása), hedvábný mozek (bylinková sýrová pomazánka, nikoli mozky vůbec) – v žádném případě nelze říci, že lyonnajská kuchyně je řízená. Lehčí, méně masitou specialitou je quenelle de brochet, pošírovaný knedlík ze sladkovodní ryby (obvykle štiky) a podávaný s omáčkou Nantua (smetana a omáčka ze sladkovodních raků).

Zdroj: lonelyplanet, top-voziky.cz