Kosmická loď fotografuje tvář medvěda na Marsu

Nos by mohl být sopečný a nebo třeba i bahenní průduch: vesmírná sonda (nebo-li kosmická loď) pomocí kamery HiRISE poslala na zem fotografii, která tak připomíná tvář medvěda.

Geologický útvar na povrchu rudé planety

Vypadá to, jako by dítě nakreslilo tvář medvěda: Americká vesmírná agentura NASA překvapila tedy velmi zvláštním záběrem Marsu. Zveřejnila tak fotografii geologického útvaru na povrchu rudé planety, který ale připomíná usměvavou „medvědí tvář“.

Podle americké vesmírné agentury záznam pořídila minulý měsíc sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter. A to pomocí své kamery HiRISE s vysokým rozlišením.

Krátery rozkládající se na cca dvou kilometrech

„Medvěd na Marsu?“ zeptal se vtipně tým HiRISE na Twitteru – a také to i rovnou upřesnil: Jde o geologický útvar, který se mimo jiné také vyznačuje dvěma krátery pro „oči“ ale i sesutým kopcem pro „čumák“. Celkově se tak útvar rozkládá na bezmála zhruba dvou kilometrech.

Snímáno kamerou na palubě orbiteru Mars: jako obličej medvídka; Kosmická loď fotografuje tvář medvěda na Marsu
Snímáno kamerou kosmické lodi na palubě Orbiteru Mars: vypadá jako obličej medvídka

Kruh kolem něj je v podstatě „kruhový vzor zlomeniny“, vysvětlili vědci z Arizonské univerzity odpovědní za projekt HiRISE. ,,Možná je nos sopečný a nebo spíše bahenní průduch,“ spekulovali. Vzor zlomů kolem ní se tak mohl tedy způsobit nánosy lávy a nebo klidně i bahna.

HiRISE – kamera pořizující detailní snímky na palubě Orbiteru

HiRISE, je jeden ze šesti přístrojů na palubě Orbiteru, který pořizuje bezmála extrémně detailní snímky rudé planety. Snímky tak pomáhají vědcům zmapovat povrch pro možné budoucí mise.

Během posledního desetiletí se tak týmu podařilo vyfotografovat laviny a nebo i zaznamenat tmavé pruhy. Ty by mohly být bezesporu i slanou vodou stékající roklemi, ale i krátery.

Našli také prašné ďábly vířící po povrchu Marsu – stejně tak jako formaci velmi připomínající slavné filmové logo Hvězdné flotily ze Star Treku. Zatím však nenašli malé zelené mužíčky, o jejichž existenci se kdysi na Marsu mnozí přesvědčili.

Zdroj: spiegel, Vapol