Nový čtyřválec od Yamahy

Debut nového motoru býval naprosto běžnou událostí. S vývojem automobilů se vyvíjely i jejich pohonné jednotky a výrobci pravidelně investovali sedmimístné částky do vývoje nových motorů. S přechodem na elektromobily v plném proudu to už neplatí. Velké společnosti, jako je Volkswagen, oznamují, že nebudou připravovat žádné nové spalovací motory. Nejen Volkswagen, ale více výrobců se zavázalo, že do roku 2040 přejdou na výhradně elektromobily. Nový čtyřválec od Yamahy je tedy jedním z mála, i když se teda nejedná o motor určený pro automobilový průmysl.

Lodní průmysl je však jiný příběh. V posledních letech byly některé z nejlepších nových motorů (V-12 od Mercury, V-8 od Hondy) navrženy pro lodě. Což je i případ nového 1,9litrového čtyřválce Yamaha, který dosahuje výkonu 200 koní při 7600 ot/min. Nalezneme jej v pohonných jednotkách WaveRunner s vysokým výkonem a v lodích s vodním pohonem. Není určen pro automobily, ale závodníci Lemons mezi námi se mohou odvážit snít.

Nový čtyřválec o objemu 1,9 litru nahrazuje 1,8litrový mlýn Yamaha o výkonu 180 koní. Zároveň stírá výkonnostní hranici mezi přirozeně nasávanými motory a přeplňovanými motory této společnosti. Přeplňovaný 1,8 litrový motor Yamaha dosahuje výkonu 255 koní. Nicméně ve WaveRunneru není velký praktický rozdíl mezi přeplňovaným motorem 1,8 v modelu SVHO a přirozeně nasávaným motorem 1,9, který pohání modely HO. Výrobci osobních vodních skútrů dodržují dohodu, která je něco jako starý německý pakt o omezení maximální rychlosti na 250 km/h. S rozdílem, že na vodě je cílem 104 km/h. Tato specifikace zahrnuje faktor odchylky 3,5 km/h, což přirozeně znamená, že PWC s dostatečným výkonem dosahují maximální rychlosti 107 km/h. Protože WaveRunner s výkonem 200 koní tohoto limitu dosáhne. Jediný rozdíl je v tom, jak rychle se tam dostanete.

Nový čtyřválec: Odolnost a kultivovanost

Nový čtyřválec o objemu 1,9 litru se jako nová konstrukce těší balíčku změn zaměřených na odolnost a kultivovanost. Jeden z příkladů: Je zde další šroub spojující pouzdro vačkového řetězu s blokem – malá úprava, která má velký význam. „Prostor pro řetěz je tenký hliníkový odlitek,“ říká Mark Sagers, starší technický specialista továrního servisu vodních skútrů. Jinými slovy člověk, který zná všechny motory skrz naskrz. „Ten velký rovný kus hliníku je jako zvuková deska, která zesiluje hluk vačkového řetězu. Ale pokud z něj vedete spojovací prvek k hlavnímu odlitku, srazí tento hluk daleko níž. To je důležité, když sedíte přímo na motoru a ten je v podstatě přišroubovaný ke korpusu kytary.“

Mezi vylepšení zvyšující výkon patří zejména nové výfukové potrubí s vyhrazenými trubkami pro první a čtvrtý válec. Dále také zvětšení vrtání z 86 mm na 88 mm a kanál pro vedení chladicí vody mezi výfukovými ventily k chlazení sedel ventilů. Nový čtyřválec o objemu 1.9 dokonce používá o půl litru méně oleje než motor 1.8. Yamaha zjistila, že sníží ztráty způsobené větráním (čtěte: zvýší výkon), aniž by to bylo na úkor životnosti. A trvanlivost versus výkon je vždy kompromis, ať už na souši, nebo mimo ni. „U motokrosového motocyklu o objemu 250 centimetrů krychlových vyžaduje plán údržby každých devět hodin nový píst a přitom podává specifický výkon jako motor v NASCAR nebo téměř v Indy,“ říká Sagers. „Lodě jsou spíše na spodní hranici vysokého výkonu. Můžeme je nechat držet tisíce hodin.“

Nejvyšší výkon motoru

Motor automobilu může dosáhnout svého vrcholu výkonu i za hranicí 7000 otáček za minutu, ale nepředpokládá se, že by tam strávil mnoho času. U motoru určeného pro WaveRunner je to jinak. „Mnoho testů odolnosti se provádí při plném zatížení a otevřeném plynu,“ říká Sagers. „Tyto motory budou při WOT pracovat velmi dlouho. Waverunnery často pracují na volnoběh nebo na WOT a neexistuje žádná střední cesta. Ale viděl jsem motory Waverunner s více než 1500 hodinami a bez větších mechanických zásahů. Je ohromující, že to tyhle mechanické věci přežijí.“

Vodní skútry dostanou nový čtyřválec od Yamahy

Přesto 200 koní nestačí každému. Logicky by se zdálo nevyhnutelné, že tento nový čtyřválec dostane přeplňování a 1,8litrový motor půjde do důchodu. Prognózovači nárůstu výkonu by mohli najít vodítko u 1,9litrového motoru, který má podle nařízení pobřežní stráže v sání „pojistku proti plamenům“ – sací potrubí je odlito kolem něj, aby nemohlo dojít k jeho nasátí do motoru. Což je věc, která by se pravděpodobně stala pouze v případě, že by zmíněné sání nasávalo nějaký velký nárůst. Možná se tak brzy stane.

Do té doby můžete překonat hranici 200 koní bez nuceného sání. A pro dvoumotorové čluny to znamená, že Yamaha do některých svých 6,7 m člunů nacpe 400 koní, což by podle našich představ znamenalo maximální rychlost přes 80 km/h, vzhledem k tomu, že 210 FSH dosáhla s motorem 1,8 a celkovým výkonem 360 koní rychlosti 76,8 km/h.

Yamaha vyrobila několik pěkných automobilových motorů. Nejznámější jsou motory pro Ford Taurus SHO. Nicméně ti z nás, kteří sní o 200 koňových Miatách poháněných Yamahou, si pravděpodobně ještě chvíli počkají, než se tyto nejnovější motory dostanou na vrakoviště. (Mezidobí můžete strávit vymýšlením, jak upravit uzavřený chladicí systém, protože tryskový pohon těchto motorů slouží jako vodní čerpadlo.)

Označení pohonné jednotky jako „lodní motor“ je tradičně pejorativní a znamená nízkootáčkový kus železa, zastaralý odpad, který se hodí spíše jako kotviště. Ale motory jsou elektrické a k tomu směřují i na dálnicích. Pokud tedy oceňujete mechanickou složitost a chytrost motorů, jsou lodě novou – a možná poslední – hranicí.