Tepelné čerpadlo generující páru bez použití plynu

Rakouský technologický institut (AIT) plánuje postavit tepelné čerpadlo, které generuje páru o teplotě 184 °C při 11 barech bez použití plynu. Technologie, která využívá přírodní chladiva, se uplatní ve farmaceutickém průmyslu.

AIT oznámila projekt Advanced Heat Pump Demonstrator (AHEAD). Cílem institutu a dvou farmaceutických společností, Takeda a BMK, je postavit tepelné čerpadlo na výrobu páry. To může dosáhnout teploty 200 °C až 260 °C pomocí přírodních chladiv.

Nová technologie bude stavět na stávajícím tepelném čerpadle. To využívá pístový kompresor a dodává páru o teplotě 165 °C, vyvinuté německou společností Sustainable Process Heat. Tepelné čerpadlo se v rámci projektu AHEAD upravuje pro použití přírodních chladiv.

Nový systém nejprve ohřeje vodu z 65 °C na cca 130 °C, přičemž ji během procesu odpaří. Pára se má poté stlačit při 11 barech a zahřát na více než 184 °C, jak se požaduje pro farmaceutickou výrobu.

Uplatnění ve farmaceutickém průmyslu

Tepelné čerpadlo generující páru bez použití plynu

,,Tepelné čerpadlo se má pohánět elektřinou,“ řekl mluvčí AIT. „Technickou výzvou je, že kvůli vysokým teplotám mohou nastat tepelné problémy v kompresoru nebo problémy s chladicím olejem. Také většinu běžných chladiv nelze použít pro tak vysoké teploty.“

Výzkumný projekt se má stát podle prohlášení AIT prvním, který integruje tepelné čerpadlo na výrobu páry do průmyslových provozů. Tým doufá, že systém bez plynu sníží produkci oxidu uhličitého až o 90 % v jednom z největších farmaceutických výrobních závodů společnosti Takeda ve Vídni v Rakousku.

„Průmysl je jednou z hlavních pák pro dosažení evropských a národních klimatických cílů. Spotřebovává se zde přibližně třetina veškeré energie. A tento sektor je zodpovědný za téměř 50 % domácích emisí skleníkových plynů,“ řekl Bernd Vogl, výkonný ředitel rakouského fondu pro klima a energetiku. „Aby byly průmyslové procesy udržitelnější, musí být vyvinuty inovativní technologie a společnosti, výzkumné instituce a veřejný sektor musí pracovat bok po boku – jako je tomu v případě tohoto projektu „AHEAD“.“

Očekává se, že demonstrátor AHEAD se má spustit na konci roku 2024 a má trvat po dobu jednoho roku. Projekt financuje Climate and Energy Fund. A je součástí rakouské výzkumné iniciativy Nová energie pro průmysl (NEFI).

Zdroj: pv-magazine, Vapol