Belgické pivo – průvodce pro začátečníky

Belgické pivo je světově proslulé. Belgie je jedinou zemí, jejíž pivní kultura je zapsána na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

V této malé zemi se nachází největší pivovar na světě, ale i malé nezávislé provozy na farmách, ve starých továrnách a v jeskynních kasematech. „V Belgii má magistrát důstojnost prince,“ napsal belgický básník Émile Verhaeren. „Ale u Bakcha je pravda, že sládek je král.“

Čím je tedy belgické pivo tak výjimečné? Pojďme se do toho ponořit.

Krátká historie belgického piva

Belgické pivovarnictví se vyvíjelo na venkově, v malých městech a klášterech, vznikalo kolem komunit a vzbuzovalo odpor vůči masovým výrobním postupům, které se v sousedních zemích prosadily mnohem rychleji. Zde jsou některé z důvodů, proč se místní pivní kultura v Belgii vyvinula v celosvětový fenomén.

Geografie

Na západ od Belgie leží Francie a její nesčetní vinaři. Od nich belgičtí pivovarníci převzali poznatky o mikrobiologických výhodách zrání v dubových sudech. Na východě země leží Německo, kde technická zdatnost v oblasti kvašení ležáků a hospodaření s kvasnicemi ovlivnila kontrolu kvality v belgickém pivovarnictví. A na severu, hned za kanálem La Manche, leží Anglie, která ovlivnila belgické pivovarnictví i chmelařství, zejména po první světové válce.

Tato směsice vlivů (a skutečnost, že v Belgii vládly různé režimy) podnítila Belgičany k vývoji praktických řešení a vytváření nových a jedinečných piv.

Regionalita belgického piva

Navzdory své relativně malé rozloze ohromí rozmanitost belgického piva i ty nejzkušenější pivaře. Nabízí se otázka, proč tolik regionálních specialit? Na počátku a v polovině 19. století byl průměrný belgický pivovar velmi malý. Především proto, že existovala daňová pobídka, aby takovým zůstal. Místo aby pivo balily, prodávaly ho z dřevěných sudů přímo spotřebitelům ve vlastních hospodách.

V roce 1845 bylo v Belgii 3089 pivovarů. Dnes jich je jen asi 380. Díky tomu zůstala výroba a spotřeba piva na místní úrovni, což zachovalo charakteristické odrůdy kvasnic a jedinečný charakter pivního stylu daného města. Tento omezený dosah je důvodem, proč se pivo Lambic stále vyrábí v Pajottenlandu a v údolí Senne, proč je výroba Oud Bruin stále nejsilnější v jihozápadních Flandrech a proč je Saison stále nejvíce spojován s provincií Henegouwen.

Složení a postup

Belgické kvasinky dávají ve srovnání s kvasinkami z jiných zemí výraznou škálu chuťových a aromatických látek. Díky těmto sloučeninám Delirium Tremens evokuje esenci hrušek a pomerančů, Chimay Bleue chutná po fících a sušených švestkách a Sint Bernardus Wit zahrnuje kůru pepře a hřebíčku.

Belgické pivo různých příchutí
Belgické pivo různých příchutí

Belgičané se nebojí přidávat do svých piv ani příchutě, ať už jde o vyprázdnění skříně s kořením z hořkého pomeranče, koriandru a rajských zrnek, nebo o přidání ovoce, jako jsou třešně, maliny nebo meruňky.

Skleněné zboží v Belgii: divadlo belgického piva

Prezentace je klíčovým prvkem belgické pivní kultury. Zejména pokud jde o sklo. Je to částečně marketing, částečně divadlo a částečně snaha maximalizovat zážitek z piva. Od poháru po tulipán a od šejkru po stange se toho rozhoduje hodně. Hladina alkoholu, požadovaná teplota podávání, aromatické vlastnosti, úroveň sycení a dynamika manipulace.

Jsou zde také praktické aspekty. Jak snadno se sklenice čistí, jak je „skladná“ a samozřejmě kolik stojí. Výsledná nabídka dostupného skla zahrnuje krásy, jako je baňatý kalich Kasteel z Brouwerij Van Honsebrouck v Izegemu, žebrovaná stopka Ronceva ze skla Palm Cornet nebo zakřivená, dovnitř zúžená váza Brugge Tripel.

Jedním z inovativních prvků, který se u belgického skla stává stále oblíbenějším, je nukleační bod, vyleptaná značka na dně vnitřní strany sklenice, která pomáhá uvolňovat karbonizaci tím, že vytváří stálý proud bublinek vycházejících z nukleačního vzoru do horní části piva. Všimněte si na chvíli těchto na míru vytvořených nukleačních vzorů na dně příští sklenice belgického piva, kterou vypijete. Nejprve však vymyslete způsob, jak pivo ze sklenice vyjmout.

Velká rozmanitost belgického piva
Velká rozmanitost belgického piva

7 stylů belgického piva

Belgie má bohatou a rozmanitou nabídku místních pivních stylů. Ačkoli existuje mnoho variací v rámci každého z nich – a mnohé se mezi nimi překrývají – určité obecně uznávané tradiční kategorie pomáhají pijákům pochopit, co mohou od chuťového profilu piva očekávat.

1. styl belgického piva – Opatské nebo klášterní pivo

V Belgii je šest trapistických pivovarů, které vaří různé styly piva (belgická pálená piva, tripely, dubbely, quadrupely atd.). „Trapistické“ tedy není styl, ale označení spojené se skutečností, že se pivo vaří ve zdech cisterciáckého opatství pod dohledem mnichů a výtěžek z prodeje piva se vrací zpět komunitě. Tato piva inspirovala celou vlnu „opatských piv“, často lahvových piv s výrazným kvasničným profilem, vysokou karbonizací a velkým množstvím alkoholu. Mnohá z nich jsou vyráběna komerčními pivovary a nemají žádnou spojitost s opatstvím, ačkoli některé pivovary mají licenci na název od kláštera.

Klášterní piva ve stylu Abbey, která můžete vyzkoušet:
Westmalle Tripel (9,5 % ABV, Brouwerij Westmalle).
Trappist Westvleteren 8 Dubbel (8 % ABV, Brouwerij Westvleteren)
Orval Trappist Ale (6,9 % ABV, Brasserie d’Orval)

2. styl blonďatá a zlatá

Belgická blonďatá piva mají jemnou citrusovou a kořeněnou kvasnicovou komplexnost s určitou sladovou sladkostí a jemným závěrem. Golden Strong Ales mají tyto kvasnicové chutě a sladový říz společné, ale často se vyznačují větším chmelovým charakterem, větším množstvím alkoholu, sušším závěrem a ještě intenzivnějším sycením.

Blond a golden strong ales k vyzkoušení:
Ename Blond (6,6 % ABV, Brouwerij Roman).
Omer (8 %, Brouwerij Omer Vanderghinste)
Duvel (8,5 % ABV, Brouwerij Duvel Moortgat)

3. styl belgického piva – Saison

Saisony jsou rodinou osvěžujících, suchých, chmelených a poměrně hořkých belgických piv. Často jsou vysoce sycené oxidem uhličitým, s vůní a chutí citrusů a pepře. Saisony jsou „proviantní“ piva z Valonska, jižního regionu Belgie. Ačkoli historie vzniku Saisonu je sporná, někteří tvrdí, že tato piva byla vyráběna jako ekonomická nutnost pro farmy, které musely udržet a zaměstnat své saisonnière (sezónní) pracovníky mimo sezónu – tito saisonniéři vařili v zimě a v létě hasili žízeň pivem, když pracovali na půdě.

Saisony k ochutnání:
Saison Dupont (6,5 % ABV, Brasserie Dupont)
Saisonneke Extra (4,4 % ABV, Brouwerij Belgoo)
La Saison d’Epeautre (6 % ABV, Brasserie De Blaugies)

belgické bílé pivo Satan
Belgické bílé pivo Satan

4. styl – Spéciale Belge

Pivo Spéciale Belge, které vzniklo během soutěže na počátku 20. století s cílem vytvořit regionální pivní specialitu, která by konkurovala dováženým britským ale i kontinentálním ležákům, je sladové pivo střední síly s červenou nebo měděnou barvou. Kvasnice v nich objevují jemnou ovocnou příchuť a pivovarský (někdy i toastový) sladový charakter, ale celkově jsou známá jako dobře vyvážená a snadno pitelná.

Spéciale Belges k ochutnání:
Bolleke De Koninck (5,2 % ABV, Brouwerij De Koninck)
Palm Spéciale (5,2 % ABV, Brouwerij Palm)
Spécial De Ryck (5,5 % ABV, Brouwerij De Ryck)

5. styl Belgická pšeničná piva

Belgická pšeničná piva (také „bílá piva“ nebo „witbiers“) jsou světlá, zakalená piva vařená z 30-60 % surové pšenice. Často se přidávají semínka koriandru a sušená pomerančová kůra Curaçao, aby se zvýraznil mírně ovocně-kořeněný charakter kvasnic witbier. Belgická pšeničná piva jsou jemná, středně silná piva známá pro své osvěžující vlastnosti v letním období.

Belgická pšeničná piva k ochutnání:
Sint Bernardus Wit (5,5 % ABV, Brouwerij Sint Bernardus)
Jan de Lichte (7,5 % ABV, Brouwerij De Glazen Toren)
Ertvelds Wit (5 % ABV, Brouwerij Van Steenberghe)

6. styl Oud Bruin

Oud Bruin je rodina červenohnědých nebo hnědých piv s karamelovo-čokoládovou příchutí sladu a komplexností červeného ovoce. Často jsou sladká i kyselá a někdy se prezentují suchým, tříslovinovým závěrem jako ročníkové červené víno.

Oud Bruins k vyzkoušení:
Rodenbach Vintage(7 % ABV, Brouwerij Rodenbach).
Cuvée des Jacobins (5,5 % ABV, Brouwerij Omer Vanderghinste)
Liefmans Goudenband (8 % ABV, Brouwerij Liefmans)

7. styl – Lambická piva

Lambic je spontánně kvašené pšeničné pivo, které zraje na dřevě. Pivovar do něj nenasazuje žádné kvasnice. Místo toho je kvasinky a bakterie v okolí pivovaru přemění na pivo. Lambic se mísí do Geuzes a vznikají tak velmi osvěžující, vysoce sycená a příjemně kyselá piva, která jsou často komplexní, dubová a ovocná. Pivovary běžně míchají Lambic s ovocem, zejména s třešněmi, malinami a meruňkami.

Lambic piva, která můžete ochutnat:
3 Fonteinen Oude Geuze (6 % ABV, Brouwerij 3 Fonteinen)
Boon Kriek Mariage Parfait (8 % ABV, Brouwerij Boon)
Fou‘ Founne (Lambic s meruňkami Bergeron) (5 % ABV, Brasserie Cantillon)

Typická belgická atmosféra
Typická belgická atmosféra

Kam jít na belgické pivo?

V celé zemi je mnoho skvělých míst, kde můžete ochutnat belgické pivo.

Téměř každý týden v roce se v Belgii konají pivní festivaly. Pokud si to dokážete správně načasovat, navštivte tradiční akci (Zythos, Bruggy nebo Belgický pivní víkend), ochutnejte moderní festival (Bxl Beer Fest nebo Billie’s) nebo se ponořte do hluboké niky (Oud Bruin Fest, Kerstbierfestival, Poperinge Hop and Beer Festival nebo Toer de Geuze).

Pokud hledáte doporučení pivních kaváren, lahváren a pivovarů. Nasedněte na kolo, do auta nebo naskočte do vlaku a objevte nejzábavnější, nejpodivnější a nejzajímavější místa, kde se dá pít fantastická pivní kultura této země.

Zdroje: Lonely planet, top-voziky