Automobilka Tesla hlásí rekordní tržby za poslední kvartál roku 2021

Ve středu automobilová společnost Tesla oznámila rekordní výsledky z posledního kvartálu minulého roku 2021. Samotný čístý zisk stoupl v průběhu roku o celých 665 %. Musk označil loňský rok za průlomový.

Automobilka Tesla zveřejnila výsledky prodaných vozů v uplynulém roce, respektive v posledním čtvrtletí roku 2021. Zveřejněné výsledky skoro nikdo z analytiků neočekával. Za poslední tři měsíce roku 2021 Tesla prodala celkem 305 840 vozů. V průběhu celého roku 2021 automobilka prodala 930 442 vozů, a tím pádem vzrostl prodej oproti roku 2020 o 87 %.

Tesla Model S
Tesla Model S

Tržby a očekávání

Celkové tržby za rok 2021 jsou 53,8 miliard $. V loňském roce bylo „pouhých“ 5,5 miliard $ (120 miliard korun). Za jeden rok byl tedy nárůst o 665 %. Elon Musk se nechal následně slyšet, že v dalším roce očekává růst prodeje automobilů o více než 50 % i přes zpožděné dodávky součástek od dodavatelů.

Elon Musk prohlásil, že uplynulý rok 2021 byl průlomový jak pro automobilku Tesla, tak celkově pro elektromobily. Dále uvedl, že pro rok 2022 Tesla nechystá uvádět na trh nové modely vozů kvůli zpožděným dodávkám součástek i pro starší modely. Nového typu vozu se ale můžeme dočkat v průběhu roku 2023, kdy by se měla zahájit výroba dříve představeného typu s názvem Cybertruck.

Jako další předpověď Musk uvedl, že by se mělo konečně vyřešit plně automatizované řízení. „Byla by škoda nevyřešit otázku autonomního řízení vozu, protože více nehod letos způsobili lidé než samotná vozidla,“ řekl Musk.

Logo automobilky Tesla
Logo automobilky Tesla

Zisky vs. akcie

Zatímco zisky z posledního roku překonávaly většinu predikcí analytiků, akcie Tesly se od nového roku pohybují směrem dolů, a to o skoro 22 %. Lví podíl na tom má technologický akciový index Nasdaq. Ten za první měsíc letošního roku ohlásil ztrátu větší než 13 %.

Rok 2022 s sebou přinese velkou dávku nejistoty ohledně hospodářství a jeho konečných výsledků. Velkou měrou tomu napomáhá možné navyšování vyšších úrokových sazeb v USA. Server MarketWatch vyzval investory k nacenění technologických titulů a dalších rychle rostoucích akcií.

Zdroje: seznamzpravy, hanlire.com