České pivo a vše, co o něm potřebujete vědět

Pivovar U Fleků je jedním z nejstarších pivovarů v Praze

Česká republika, rodiště plzeňského a původního Budwieseru (budějovického ležáku), je rájem pro milovníky piva.

Která země vypije více piva na hlavu než kterýkoli jiný národ na světě?

Je to Česká republika — rodiště plzeňského a původního budějovického ležáku (zrozeného v Plzni a Českých Budějovicích). Od té doby, co se před 30 lety národ oddělil od Slovenska, je Česká republika hrdě na čele hitparád – hlavami a rameny nad svými evropskými sousedy. Podle nedávného výzkumu průměrný Čech ročně vypije 184,1 litru piva, což je ekvivalent 324 půllitrů.

Kvašené pivo

Přestože se Češi po staletí nacházeli ve stavu téměř neustálé politické a společenské proměny, dokázali Češi průběžně vyrábět obratně vyvážené spodně kvašené pivo (místně označované jako ležák)Pomáhá jim, že mají úžasné suroviny — kromě obrovských zásob měkké vody mají na východě přepychový moravský ječmen. Zatímco na západě se Čechy pyšní obrovskými pásy proslulého voňavého chmele. Také známý jako žatecký chmel je tak ceněný, že v roce 1100 byl na královský příkaz usmrcen každý, kdo vyvážel jeho řízky.

Časem prověřené techniky vaření piva

Za ruské vlády byly růst a investice potlačeny, ale národní zanedbávání naštěstí nechtěně ochránilo tradiční, časem prověřené techniky vaření piva před kapitalistickým režimem. To se dramaticky změnilo, když sametová revoluce rozprostřela červený koberec pro zahraniční investory, kteří rychle spolkli obrovské množství dříve veřejně vlastněných pivovarů. Zatímco Pilsner Urquell a Staropramen se staly součástí světových pivovarnických společností, Budějovický Budvar zůstal státním vlastnictvím.

Otevřené kvašení i úprava za studena

Nezávislý duch zůstává ve tvaru řemeslného pivovarnictví, která dokonce přijala zámořské pivní styly. Přesto naprostá většina českých sládků stále vyniká nedoceněným uměním vaření ležáku. Nejlepší české ležáky, vařené s trpělivostí a letitými technikami, jako je otevřené kvašení a úprava za studena, jsou přístupné, ale nikdy nejsou nudné – vytvořené s čistotou a precizností chuti, která je v ostrém kontrastu s mnoha nevýraznými pivy.

obrázek piva a grassini v české hospodě; České pivo a vše co o něm potřebujete vědět
Názvy českých piv mohou být trochu matoucí, ale jsou široce rozlišeny podle barvy a třídy (což volně označuje sílu); světlé (bledé), polotmavé (jantarové) a tmavé (tmavé) jsou tři základní druhy, přičemž klíčovými gravitačními kategoriemi jsou výčepní (točený), ležák (ležák) a speciální (specialita)

Kde pít české pivo?

1. U Fleků, Praha
Tato gotická krčma a pivovar, vyzdobená tmavým dřevem a vitráží, založená v roce 1499, je jednou z nejpozoruhodnějších světových destinací pro pití piva. Jedinou možností je jeho ikonické domácí pivo — tmavý, vyvážený ležák uvařený z kvarteta sladů, tří odrůd žateckého chmele a kvašený v dubu za použití stejných kvasinek, jaké používá Budějovický Budvar. 

2. Zlý časy, Praha
Útulný bar z holých cihel v suterénu s pravidelně obměňovaným seznamem 25 výčepních kohoutů. Z nichž většina se věnuje prosperující české řemeslné pivovarské scéně — na vše dohlíží zkušený personál se strašidelným šestým smyslem pro prázdnou sklenici.

3. Brewhemia, Edinburgh
Tato rozlehlá restaurace ve stylu pivnice naproti nádraží Edinburgh Waverley má osm měděných tanků naplněných mimo jiné nepasterizovaným Budvarem Original.

4. House of Trembling Madness, York
Můžete si vybrat ze dvou domů ‚Trembling Madness‘ v Yorku, oba se mohou pochlubit působivou sbírkou českých piv pocházejících od více ‚craft-y‘ hráčů. 

Tři česká piva k vyzkoušení

1. Budějovický Budvar Nefiltrované
Přirozeně zakalená, nefiltrovaná, nepasterizovaná verze české klasiky vyrobená smícháním dvou várek piva – jedné čerstvé a mladé a jedné plně vyzrálé. Tento ležák, který je k dispozici pouze na čepu, je pravděpodobně nejblíže sudovému pivu.

2. Pilsner Urquell
Poprvé uvařený v roce 1842, je to původní plzeň a byl to první světlý ležák na světě. Jeho vznik se shoduje se vznikem čirého skla. Plzeňané si to nechali patentovat. A tak se dnes plzeňky vaří po celém světě — ale většinou jde o světlé napodobeniny originálu, zvlášť když seženete nepasterizovanou výčepní verzi. 

3. Kutná Hora Zlatá 12
Honosná, zlatá ukázka klasické české ležácké tradice z obnoveného, ​​léta zavřeného pivovaru, který stále hájí tradiční prastaré techniky. Včetně dvojitého rmutování, otevřeného kvašení a tradičních sklepů.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint