Kdy jsou sacharidy obzvlášť nezdravé?

Půlnoční chlebíček před spaním nebo byste si dali raději vydatnou snídani? Jak sacharidy ovlivňují naše tělo a kdy jsou obzvlášť nezdravé, závisí na tom, zda jsme typ sova nebo skřivan.

Kdy jsou zvýšené hladiny glukózy v krvi – ráno nebo večer?

Jak moc nám stoupne hladina cukru v krvi po jídle bohatém na sacharidy, závisí na našich vnitřních hodinách. „Skřivani“, tedy lidé, pro které se brzké vstávání stává rituálem, dokážou zpracovat sacharidy lépe v dřívějších časech dne než „sovy“, jejichž takzvaný cirkadiánní rytmus se více zaměřuje na pozdější vstávání. Vyplývá to ze studie univerzity v Paderbornu, která se publikovala v odborném časopise „European Journal of Nutrition“.

Doposud se předpokládalo, že jídlo bohaté na sacharidy ráno obecně zvyšuje hladinu glukózy méně než stejné jídlo večer. Podle nové studie to platí i pro skřivany: V průběhu dne se jejich schopnost regulovat hladinu cukru v krvi snižuje. „Výsledky pro sovy byly pro nás překvapivé,“ říká hlavní autorka Bianca Stutz. Sacharidy vstřebávaly stejně špatně ráno jako večer. Hladina cukru v krvi stoupala podobně.

Kdy jsou sacharidy obzvlášť nezdravé?
Bohaté na sacharidy a velmi chutné: obiloviny a jejich deriváty

Špatná zpráva pro sovy

Z 327 studentů ve věku 18 až 25 let výzkumníci vybrali 45 studentů s nejstaršími a nejnovějšími cirkadiánními rytmy. Od září do prosince 2020 museli účastníci jíst stejná jídla a svačiny ve stejný čas – někdy v sedm ráno, někdy ve 20 hodin. Jejich hladina cukru v krvi se poté zaznamenávána každých pět minut po dobu dvou hodin.

„Zdá se, že velmi brzká snídaně je pro sovy kritická, pokud obsahuje hodně nepříznivých sacharidů,“ uzavírá vedoucí studie Anette Buyken. ,,Sovy by proto měly dbát na kvalitu sacharidů nejen večer, ale i ráno a raději snídat později, například tím, že si odnesou snídani na univerzitu,“ analýzy s více účastníky.

Podle Německé společnosti pro výživu (DGE) produkty s „nepříznivými“ sacharidy zahrnují potraviny, do kterých se přidal cukr, jako jsou koláče a nealkoholické nápoje. Obvykle mají málo živin a zasytí vás jen na krátkou dobu. Hladina krevního cukru pak krátkodobě stoupne, ale pak zase stejně rychle klesne, což může vést k bažení. DGE naproti tomu uvádí celozrnné produkty, zeleninu, ovoce, luštěniny a brambory jako doporučené zdroje sacharidů.