Lexus RX přichází s odvážným vzhledem jako BMW X5

Japonská automobilka přichází s kompletně hybridním SUV RX. Pochlubit se může přepracovaným interiérem

Lexus RX je velké SUV, které přichází s plug-in a konvenčním hybridním pohonem. Navíc má kompletně přepracovaný interiér.

Pátá generace Lexus RX se již představila. Přičemž japonská značka v Evropě opět obnovila své BMW X5 a Mercedes GLE s pohonem pouze na hybridní pohon.

Spolu s novým, menším NX a plně elektrickým RZ je to další krok v tom, o čem Lexus tvrdí, že je novou kapitolou značky. Ta je založená nejen na další elektrifikaci již tak silně elektrifikované řady, ale také na novém přístupu k této značce. To se týká také designu jeho vozů.

Za tímto účelem se nový RX stal kombinací pečlivého vývoje a radikálního přehodnocení. To umožnilo použití nové platformy – základů značky GA-K, které využívá i menší NX.

Lexus RX design

Lexus říká, že pro nový RX dále vyvinul designový jazyk nazvaný ‚Next Chapter‘. Ale také připouští, že vzhled nového modelu je z velké části přenesený z modelu předchozí generace.

Je to přesně stejná délka jako předchozí RX, přesněji 4 890 mm. Je však o 25 mm širší a o 10 mm nižší, zatímco rozvor vozu je nyní o 60 mm delší než dříve. Což bylo umožněné přechodem na novější platformu GA-K. Širší rozchod kol vpředu a vzadu je spojený s kratším zadním převisem, což dává novému vozu odlišný postoj než starý model. A to i přes určité vizuální podobnosti.

Vpředu je RX aktualizované tak, aby zahrnovala nejnovější interpretaci charakteristického vřetenového chladiče značky s vyšší hranatější přídí zakulacenou delší kapotou. Je lemovaný přepracovanými světlomety LED, které si zachovávají světelný podpis modelu ve tvaru písmene L. Zatímco spodní část předního nárazníku vypadá sportovněji než dříve s impozantnějšími vertikálními otvory pro přívod vzduchu.

Na model RX se použily černé C-sloupky z předchozího modelu. Dodávají střeše „plovoucí“ vzhled
Lexus RX

Z profilu se na nový RX použily černé C-sloupky předchozího modelu, které střeše dodávají „plovoucí“ vzhled. Linie jsou výraznější ve srovnání s hranatým povrchem předchozího vozu. Přičemž nyní jsou k dispozici kola až do průměru 21 palců.

Vzadu RX přebírá oblíbený rys moderních prémiových SUV s celoplošným LED osvětlením s nápisem Lexus. Pro RX jsou k dispozici dvě odlišná vizuální témata, se sportovnějším vzhledem vyhrazeným pro nový výkonný model s označením RX 500h.

Interiér a technologie RX

Ve srovnání s některými konzervativnějšími aspekty vnějšího designu jde interiér rozhodně novým směrem. Lexus přepracoval kabinu RX podle stejného tématu jako u menšího NX, kterému se říká kokpit „Tazuna“.

14 palcový centrální dotykový displej je standardní součástí celé řady. Obsahuje integrovaná fyzická tlačítka pro běžné příkazy, jako je nastavení teploty klimatizace nebo hlasitosti sterea. Dodává se s vestavěnou navigací s aktuálními dopravními daty, plus bezdrátové Apple CarPlay spolu s kabelovým připojením Android Auto. K obrazovce infotainmentu se připojuje digitální přístrojový panel. Je navržený tak, aby vypadal jako jeden číselník, konfigurovatelný pomocí tlačítek na multifunkčním volantu nového vzhledu.

Uvnitř vozu se můžeme těšit na hlasové ovládání, které má na starosti virtuální asistent „Hey Lexus“
Interiér

O hlasové ovládání se stará virtuální asistent ‚Hey Lexus‘. Sada infotainmentu nového RX je nyní kompatibilní s bezdrátovou aktualizací oprav a nových funkcí.

Nová přední sedadla se navrhla se zaměřením na lepší pohodlí a podporu držení těla, dostupná s vyhříváním a ventilací. RX je stále pětimístný a zatím není potvrzený návrat sedmimístné varianty RX L. V kombinaci s přepracovanými sedadly, extra rozvorem a příznivějším uspořádáním platformy GA-K znamená Lexus nárok na mnohem vylepšený prostor uvnitř.

Ambientní osvětlení s 64 barvami a 14 motivy, ze kterých si můžete vybrat, dodává šmrnc barev do interiéru. Ten nyní může být čalouněný alternativou veganské kůže, která je k dispozici ve třech odstínech.

Motory a podvozky

Vyvinula se čistě benzinová verze nového RX. Avšak evropská řada má být výhradně hybridní, s nabízenou konvenční i plug-in technologií. Nabídka motorů pro RX je založená na dvou čtyřválcových jednotkách. Žádná šestiválcová verze se nenabízí.

Zahajuje to model RX 350h, který spojuje 2,5 litrový zážehový čtyřválec s kompaktní baterií a systémem elektromotoru. Celkový výkon činí 242 koní a točivý moment 335 Nm, zrychlení z 0-100 km/h je dosažené za 8,0 sekund. U tohoto základního modelu se uvádí, že má návratnost až 6,73 l/100km a emise CO2 pouhých 143 g/km. Pohon jde na přední kola přes převodovku eCVT.

Plug-in hybrid RX 450h+ také využívá převodovku eCVT a používá stejný 2,5 litrový čtyřválcový motor jako v modelu 350h. Je však vybavený přídavným elektromotorem pohánějícím zadní nápravu a 18,1kWh baterií. Elektromotor je umístěný pod podlahou.

Pod kapotou

Kombinovaný výkon činí 302 koní a 572 Nm, což přináší výhodu tempa oproti lehčímu 350h modelu. Přičemž sprint z 0-100 km/h trvá 7,0 sekund. 450h+ je však skokem vpřed, pokud jde o účinnost. Je také preferovaným výchozím firemním vozem díky emisím CO2 od 24 g/km a spotřebě paliva až 0,92 l/100km. Předpovídá se dojezd na čistě elektrický pohon až 64 km, přičemž elektromotor umožňuje maximální elektrickou rychlost 135 km/h.

Třetím a posledním členem řady je nový, sportovnější model s názvem RX 500h. Ten se nabízí výhradně ve výbavě F Sport. Formát se mírně mění, používá přeplňovaný zážehový čtyřválec 2,4 litru spojený se šestistupňovou automatickou převodovkou. Je to první hybridní vůz značky s přeplňováním a je také vybavený technologií rozdělování točivého momentu značky DIRECT4. Ta se používá u plně elektrického SUV RZ.

K 2,4 litrovému přeplňovanému motoru se připojuje elektromotor o výkonu 107 koní, který je namontovaný na zadní nápravě. Celkový kombinovaný výkon činí 366 koní a 645 Nm pro sprint z 0-100 km/h za 5,9 sekundy. Není překvapením, že se jedná o nejžíznivější RX s 6,8 l/100 km a emisemi CO2 189 g/km.

Cena a prodej

Objednávky na nový RX jsou nyní otevřené. Avšak konečné ceny ještě nebyly potvrzené. I když by se sestava neměla příliš vzdálit od požadované ceny 1,6 milionů korun současného modelu ve formě 450h. První dodávky ve Spojeném království se neočekávají dříve než na začátku roku 2023.

Zdroj: autoexpress, Top-Vozíky