10 destinací, kde nemusíte toto léto řídit auto

Těmito destinacemi, které zakazují vjezd automobilů, můžete chodit, chodit na túry a jezdit na kole – ale ne řídit.

10 destinací, které vyžadují chodit na túry a jezdit na kole

Odhaduje se, že v roce 2021 vyrazilo na dovolenou po dálnicích nespočet cestovatelů. Zatímco 77 procent Američanů hlásí, že se letos cítí připraveni cestovat, 60 procent z nich tvrdí, že jejich plány ovlivní stoupající ceny plynu a půjčoven aut.

Výběr destinace bez aut je způsob, jak ušetřit na pumpě a pomoci zachránit planetu. Místa, která zakazují nebo alespoň výrazně omezují motorová vozidla, se pohybují od známých (Benátky, Itálie, největší pěší zóna světa), až po méně zmapovaný Geithoorn v Nizozemsku a ostrov Holbox v Mexiku.

Dovolená bez vozu a méně uspěchaná může být více odpočinková. „Cestování bez vozidla zmírňuje stres spojený s hledáním trasy pod tlakem, bolest hlavy a náklady na hledání parkovacích míst v rušných centrech měst a umožňuje lidem zpomalit a ponořit se do cíle rychlostí chůze,“ říká Paul Melhus, CEO a spoluzakladatel Tours By Locals, která vede výlety do zón bez aut, včetně Dubrovníku v Chorvatsku, Governor’s Island v New Yorku a Hydra Island v Řecku. 

Zde je 10 destinací, kde můžete odhodit kola a okamžitě začít chodit.

Chodit pěšky:

Tunø, Dánsko

Dánské Tunø, obývané od doby kamenné, lze snadno prozkoumat pěšky, na kole, na skútru a traxas, ostrovních traktorových taxících. Cestovatelé připlouvají malebným hodinovým trajektem z Hou (na Odder Coast of Jutland), přičemž možná cestou zahlédnou tuleně a sviňuchy.

Ostrov pokrytý svěžími zelenými kopci, které se tyčí nad písečnými, kamenitými plážemi, láká turisty a birdery. Nejlepší výhledy se nabízejí z věže kostela Tunø ze 14. století, neobvyklé kombinace kaple a majáku obklopené jabloněmi a keři ostružin. 

Tunø má několik restaurací a minipivovar a také bývalou mlékárnu přeměněnou na uklidňující a cenově dostupný přímořský hostinec.

Mackinac Island, Michigan

Mackinaw Island Town View, Michigan, 10 destinací, kde nemusíte toto léto řídit auto
Viktoriánská architektura a staromódní atmosféra přitahují návštěvníky na ostrov Mackinac v Michiganu; auta jsou zakázána, takže turisté se po ostrově dostanou pěšky, na kole nebo v kočáru taženém koňmi…

Ostrov Mackinac, který se nachází u jezera Huron mezi horním a dolním poloostrovem Michiganu, je oblíbeným místem (patřícím mezi 10 destinaci) pro dovolenou od konce 19. století. Více než 80 procent ostrova je pokryto státním parkem Mackinac Island State Park s přírodními stezkami a motýlí zimní zahradou.

V historických budovách v pohlednicově krásném centru města se nacházejí butiky a restaurace včetně kavárny/umělecké školy, kavárny Watercolor Café a grilu Ice House s rozlehlou zahradou. Sedm cukráren na ostrově vyrobí 10 000 liber (291 227 Kč) fudge denně.

Grand Hotel, postavený v roce 1887 a je domovem nejdelší přední verandy na světě, právě přidal novou cyklostezku pro BMX, hřiště na minigolf, hřiště na nakládačku a skleníkové přírodní centrum.

Medina z Fezu, Maroko

Jedna z největších souvislých městských lokalit na světě bez aut, 690 akrová (69 ha) Medina ve Fezu je památkou světového dědictví UNESCO a nejlépe zachovalým středověkým městem v Maroku. Jeho 9 400 úzkých klikatých uliček je přístupných pouze pěším a oslům. Za svými trhy – kde se prodávají jídlo, koření, lucerny a kůže – se v medíně nacházejí staleté paláce, mešity, fontány a školy.

Bab Boujloud (modrá brána), je hlavním vchodem do starého města. Dar Batha, palácové muzeum, má vynikající sbírku místních artefaktů, zejména textilií a výšivek, plus zahradu s mozaikovým patiem a fontánou. 

Ubytujte se v jednom z mnoha městských riadů, historických sídel, která byla přeměněna na butikové hotely. Zatímco do většiny mešit mají nemuslimové vstup zakázán, knihovna zdobené mešity Al Quaraouiyine je otevřena veřejnosti.

Chodit na tůry:

Trogir, Chorvatsko

Katedrála svatého Vavřince, Trogir, Dalmatské pobřeží, Chorvatsko, Evropa, 10 destinací, kde nemusíte toto léto řídit auto
Katedrála svatého Vavřince ze 13. století se tyčí nad starým městem v chorvatském Trogiru; ostrov je díky bohatství středověkých a barokních staveb zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO

Tato malá ostrovní osada na Jadranu, která patří mezi 10 destinací, kde nemusíte řídit auto, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO s helénistickými kořeny (323–33 př. Kr.), se vyznačuje architekturou od římské po baroko. Nachází se hodinu západně od Splitu – dosažitelné autobusem, taxíkem nebo vodním taxi – Trogir má malebné dlážděné staré město s nedotčeně zachovalými středověkými budovami. Nejkrásnější by mohla být katedrála svatého Vavřince ze 13. století s její 150 stop (1800 palců) vysokou zvonicí, třemi loděmi a kamenným portálem se složitě vyřezávanými nahými obrazy Adama a Evy.

Krátká, ale oslnivá pobřežní promenáda je lemována palmami, restauracemi s plody moře a kavárnami. Místní průvodce Dino Ivančić vtipkuje: „Nestíhám se všemi držet krok. Jsou jako houby, které vyskakují po dešti.“ V létě se zde koná několik hudebních festivalů.

Pro slunečné jadranské pláže je Chorvatsko známé, Čiovo je rychlou procházkou přes most pro pěší.

Malý kukuřičný ostrov, Nikaragua

Malý Kukuřičný ostrov, který kdysi navštěvovali piráti, působí jako ztracený tropický ráj. Možná je to proto, že dostat se sem vyžaduje let na Great Corn Island, asi 50 mil (80 km) od pobřeží Nikaraguy, a poté osm mil lodí dál v Karibiku.

I když je cestovní ruch největším byznysem Little Corn, i hlavní sezóna je bez lidí. Projděte se po ostrově pod mangem, chlebovníky a kokosovými palmami. Nebo se utopte v houpací síti na plážích ve stínu palmy. Pokud se nebojíte výšek, vyšplhejte po svislém kovovém žebříku na vrchol Little Corn Lighthouse, neosvětlené věže s působivými výhledy na ostrov a jeho sladké západy slunce.

Turistické stezky a stezky pro jízdu na koni vedou do džungle a podél pobřeží. Idylické vody obklopující Little Corn lze prozkoumat na paddleboardu, kajaku nebo Miskito, což je typ primitivní dřevěné plachetnice pojmenované po domorodých lidech, kteří je vytvořili. 

Chodit na túry:

Ostrov Porquerolles, Francie

10 minutová vodní kyvadlová doprava z Cote d’Azur dopraví fanoušky přírody a historie do Porquerolles, nejnavštěvovanějšího z francouzských Zlatých ostrovů. Jeho nedotčené úseky písku, vápencové útesy a svěží zeleň lze prozkoumat prostřednictvím turistických a cyklistických stezek, které křižují ostrov zdánlivě uvězněný v čase, z něhož 80 procent tvoří národní park Port-Cros. Patří právem mezi 10 destinací, které se umístily ve výběru. Na pláže, včetně odlehlé Notre Dame, se lze dostat trajektem, pěšky nebo na mnoha půjčovnách elektrokol.

Prohlídka zahrad a několika historických pevností, včetně pevnosti Sainte-Agathe ze 14. století. Villa Carmignac, provensálský statek přeměněný na muzeum se současným uměním.

Hlavní vesnice, založená v 19. století, si nárokuje většinu z 22 restaurací a několika obchodů na ostrově. Existují také desítky možností ubytování, od butikových hotelů a vil až po hausbóty. Blažené okolí přitahuje v létě tisíce návštěvníků denně, takže jaro nebo začátek podzimu je tím nejlepším časem.

Normanské ostrovy, Kalifornie

Pozorovatelé divoké zvěře, kajakáři a turisté nacházejí přírodu bez davů a ​​aut v kalifornském větrem ošlehaném národním parku Channel Islands. Na pět z těchto osmi malých ostrovů u pobřeží Santa Barbary se lze dostat soukromým letadlem, lodí nebo trajekty, které v sezóně jezdí několikrát týdně. Cesta přes Pacifik trvá v každém směru jednu hodinu až čtyři hodiny; po příjezdu můžete potřebovat vlastní vodu – a stan, pokud tu chcete zůstat. 

Izolace a jedinečná směs teplých a chladných vod oceánu pohání biologickou rozmanitost na souši i na moři. V hlubinách ostrovů Santa Cruz, Santa Barbara a Anacapa mohou šnorchlaři a potápěči spatřit obřího černého mořského vlka a kalifornskou murénu uprostřed chaluhových lesů a mořských jeskyní. K hodnotným turistickým stezkám patří plochá procházka na pláž Water Canyon na ostrově Santa Rosa a vyčerpávajících 16 mil (80 km) na mlhavém a náročném ostrově San Miguel, který nejlépe vyzkoušíte s průvodcem.

Lidé přilétají na ostrovy, aby zahlédli racky západní, kormorány Brandtovy, morušky Scrippsovy. A jedinou hnízdící populaci kalifornských pelikánů hnědých podél západního pobřeží. 

Ho i An, Vietnam

Japonský krytý most, staré město, Hoi An, Vietnam, Asie, 10 destinací, kde nemusíte toto léto řídit auto
Chua Cau, běžně známý jako Japonský krytý most, je dřevěná stavba z 16. století; patří mezi historické atrakce ve starém městě Hội An ve Vietnamu.

Malebný a kompaktní Hội An je bývalý koloniální obchodní přístav na řece Thu Bồn ve středním Vietnamu. A i proto patří právem do 10 destinací ve výběru na toto léto. V jeho Starém Městě, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, se nachází 1 000 budov z 15. až 19. století. Včetně obchodů a pagod. Jeho nejfotografovanější místo? 400 let starý japonský most, postavený, jak se někteří domnívají, aby zabránil bájnému japonskému monstru Namazu, aby mlátilo a způsobovalo zemětřesení.

Noci jsou zde ambientní a osvětlené lucernami; dny plné zábavy s plavbami na vietnamských lodích, kurzy vaření nebo návštěvy jednoho z legendárních krejčích Hội An. Ti dokážou ušít šaty nebo oblek na míru za 48 hodin. 

Natankujte sladkou vietnamskou kávu nebo banh mi; Hội An se považuje za hlavní město sendvičů. Existuje mnoho možností ubytování, včetně nových Hội An May Village a Hội An Riverland Villa.

Pořád chodit:

Pontevedra, Španělsko

Necelou hodinu jízdy na jihozápad od španělského Santiaga de Compostela se Pontevedra (hlavní město stejnojmenné galicijské provincie) v roce 1999 přestalo používat pro auta. A to díky vládnímu programu, který po jeho obvodu vytvořil 1 600 bezplatných parkovacích míst.

Nyní mohou cestovatelé projít staré město Pontevedra od konce do konce za 25 minut chůze. A prohlédnout si krásné kamenné budovy. Včetně gotické baziliky Santa Maria a sudovitého kostela Panny Marie poutnické, o kterém se říká, že vodí cestovatele podél portugalské cesty Camino de Santiago.

Muzeum Pontevedra vystavuje keltské mince, náboženskou ikonografii a současné malby. Stromy lemované centrální náměstí města, Plaza de la Herrería, se obklopuje restauracemi a bary. Z nichž většina nalévá svěží bílá vína z nedalekého Rías Baixas. Po obědě procházka přes řeku Lérez přes most Burgo, středověký přechod postavený přes římský.

Ostrov Rottnest, Austrálie

Voda a divoká zvěř jsou velkým lákadlem na ostrově Rottnest – 10 destinací (pro místní obyvatele „Rotto“), na krátkou jízdu trajektem z Perthu. A to uprostřed korálových útesů a vraků lodí u západního pobřeží Austrálie. Desítky pláží nabízejí koupání, šnorchlování, jízdu na mořských kolech a další vodní aktivity. Výlety lodí se skleněným dnem zaměřují pozornost na mořský život, jako jsou delfíni skákaví a 400 druhů ryb.

Rottnest (pouhých sedm mil (11 km) krát tři míle 4,8 km)) je dost malý na to, aby se dal projít za den. Ale nejlépe ho lze vidět v autobusech s hop-on, hop-off, které projíždějí kolem ostrova, nebo na elektrokole nebo Segway. Nebo prozkoumejte skryté zátoky a mokřady bohaté na pobřežní ptáky na Wadjemup Bidi, 27 mil (43 km) dlouhé síti turistických stezek. Dávejte pozor na quokky, původní klokany s obrácenými rty, o kterých někteří říkají, že jsou nejšťastnějším zvířetem na světě. 

Domorodí lidé Whadjuk Noongar obývali ostrov před tisíci lety. Orientační body související s jejich kulturním titulkem v GoCultural’s Aboriginal Tours and Experiences.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol