Aston Martin DBR22 k 10. výročí divize Q

Na oslavu 10. výročí své exkluzivní divize Q Aston Martin odhalil na festivalu Monterey Car Week 2022 speedster DBR22

Dvoumístný roadster Aston Martin DBR22 s karbonovými vlákny slaví 10 let divize Q a přichází s výkonem V12.

Na oslavu 10. výročí své exkluzivní divize Q Aston Martin odhalil na festivalu Monterey Car Week 2022 speedster DBR22. Model spojuje design inspirovaný dědictvím Astonu s nejmodernější technologií a výkonem.

Aston Martin DBR22

Aston říká, že DBR22 „bezostyšně mluví o tradici“ s jasným kývnutím na sportovní vozy značky DBR1 a DB3S z padesátých let. Karoserie je tvořená minimálním počtem panelů z uhlíkových vláken, což vozu podle jeho výrobce dodává vytvarovaný, svalnatý vzhled.

Odklon od tradice však dal Aston DBR22 novou přední masku, která odstraňuje obvyklé žíly. Tyto žíly se vyskytují na jeho autech, s novým designem opět vyrobeným z uhlíkových vláken. Podkovovitý průduch v kapotě pomáhá ochlazovat motor spolu s bočními průduchy ve stylu DBR1 na předních blatnících vozu.

DBR22 je poháněný 5,2l twin-turbo V12, který produkuje 705 koní a 753 Nm točivého momentu. Pohánějící zadní kola přes osmistupňovou automatickou převodovku DBR22 zrychlí z 0-100 km/h za 3,4 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 479 km/h.

Středové pojistné matice kol lze přizpůsobit z rozsáhlé palety barev, jak byste očekávali od modelu divize Q
Aston Martin DBR22

Zcela nová lehká 21 palců široká kola se vyznačují jedinečným 14paprskovým designem a středovým zámkem inspirovaným motoristickým sportem. Zatímco nízké čelní sklo a štíhlá zpětná zrcátka dodávají modelu DBR22 ultrasportovní vzhled.

Středové pojistné matice kol lze přizpůsobit z rozsáhlé palety barev, jak byste očekávali od modelu divize Q. Zatímco schéma Aston „Paint to Sample“ – díky kterému se společnost přizpůsobí oblíbené barvě zákazníka a napodobí ji pro karoserie vozu – lze ji použít i pro vnější povrchovou úpravu DBR22. Startovní vůz má na míru šitý odstín vyvinutý v rámci tohoto programu.

Světelná lišta po celé šířce a difuzor, ve kterém je umístěný výfukový systém s centrálním výstupem, dodávají zadní části čistý vzhled. Vzhled je podpořený jednodílným panelem karoserie, který zahrnuje vzpěry DBR22. Ty proudí zpět z otevřeného kokpitu a pomáhají k hladkému proudění vzduchu.

Interiér

Uvnitř není auto tak holé, jak si dokážete představit, s liberálním použitím kůže a odhalených uhlíkových vláken. Vlákna pokračují ve sportovním, ale luxusním tématu DBR22. K dispozici je zcela nová architektura palubní desky se dvěma vertikálními větracími otvory lemujícími integrovaný centrální dotykový displej. Tuto funkci bychom potenciálně mohli vidět u budoucích sériově vyráběných modelů Aston Martin.

Aston říká, že poskytuje čistší a méně přeplněný vzhled, zatímco výkonná sedadla z uhlíkových vláken přesahují přes horní část dveří.

Britská značka není cizí speedsterům s otevřenou střechou. A to ani v poslední době se svým V12 Speedster, ale DBR22 má ve srovnání s tímto vozem nastavení podvozku na míru. Přičemž DBR22 získává na míru střižné panely pro zvýšení torzní tuhosti.

Technologie

Aston také poprvé použil 3D tisk. Přičemž komponenty zadního pomocného rámu byly před spojením 3D vytištěné z hliníku, aby se ušetřila hmotnost bez jakéhokoli snížení tuhosti. Kalibrace adaptivních tlumičů je přizpůsobená modelu DBR22. Je zde také připnutý sloupek řízení, který zlepšuje přesnost řízení a poskytuje řidiči podrobnější zpětnou vazbu. Mapa motoru je vylepšená o tvarování točivého momentu, aby „DBR22 poskytla způsob a výkon na rozdíl od jakéhokoli jiného modelu“.

Podle Marka Reichmana, kreativního ředitele Aston Martin, značka „nastavila naše designové systémy na „hyper-drive“. Kam bychom mohli zajít s povrchy, proporcemi a formou. Kombinací tohoto přístupu s pokročilým procesem, technologií a materiály jsme efektivně zmodernizovali naši závodní krevní linii a vytvořili nový rodokmen. DBR22 je horkokrevný, čistokrevný sportovní vůz Aston Martin plný rychlosti, hbitosti a ducha. Jedná se o stroj, o kterém si myslíme, že se stane základem mnoha ikon zítřka.

Divize Q Aston Martin

Divize Q je samozřejmě u příležitosti svého 10. výročí také o zakázkových výtvorech. Takže spolu s možností Paint to Sample se potenciální zákazníci DBR22 mohou pustit do přizpůsobení.

Aston říká: „S rozsáhlou paletou možností, která je k dispozici prostřednictvím slavné zakázkové služby, nabízí zákazníkům všech modelů Aston Martin šanci vytvořit něco zcela jedinečného. Kromě barev laků a povrchových úprav, grafiky na zakázku až po tónované uhlíky a zakázkové materiály v interiéru i exteriéru může každý vůz Q Aston Martin posunout hranice designu a přání a je zcela přizpůsobený zákazníkovi.“

Je však vysoce pravděpodobné, že má být jen několik šťastných majitelů DBR22. Má se za to, že Aston by mohl vyrobit pouhých 10 vozů – jeden za každý rok podnikání divize Q – se základní cenou v oblasti 43,4 milionů korun.

Zdroje: autoexpress, Top Nosiče