Aston Martin Valiant: Hvězda závodních okruhů s manuálem

Aston Martin vypustil do světa nový sportovní vůz s názvem Valiant. Seznamte se s nejnovějším modelem Valiant, který vychází z kupé Valour

Aston Martin vypustil do světa nový silniční okruhový vůz s označením Valiant. Seznamte se s nejnovějším modelem Valiant. Těžký supersportovní vůz vychází z již tak nádherného kupé Valour. Aston Martin se drží hesla, že lidé chtějí velké motory, a proto Valiant používá dvanáctiválec s dvojitým turbodmychadlem o výkonu přes 730 koní. Motor je spojený se šestistupňovou manuální převodovkou.

Vyladěný a sportovnější model Valour

Představte si Valiant jako verzi Porsche 911 GT3 RS od Aston Martinu. Je to vyladěná, sportovnější varianta modelu Valour navržená pro výkon nad komfortem. Podle společnosti s tímto nápadem nepřišel nikdo jiný než jezdec Astonu Martin ve Formuli 1 Fernando Alonso, který si takový vůz vyžádal jako osobní zakázku.

Výbava zvenčí

Valiant dostal do výbavy spoustou aerodynamických doplňků, včetně přepracované přední části s velkým splitterem, pevným křídlem vzadu a pořádně velkým difuzorem. Karoserie přetvořená pro zlepšení proudění vzduchu je celá vyrobená z uhlíkových vláken.

Valiant dostal do výbavy spoustou aerodynamických doplňků, včetně přepracované přední části s velkým splitterem, pevným křídlem vzadu a pořádně velkým difuzorem
Vzadu má nový Aston Martin Valiant křídlo

Jednadvacetipalcová hořčíková kola jsou pokrytá sadou aerodynamických disků, které zlepšují aerodynamiku kolem vozu a nechaly se inspirovat modelem Aston RHAM/1, který závodil na konci 70. let v závodě 24 hodin Le Mans. Disky zahalují sadu karbon-keramických brzd o průměru 16,1 palce vpředu a 14,1 palce vzadu.

Kostra nabízí mnoho změn

Pod kůží se odehrálo ještě více změn. Valiant používá zadní pomocný rám vyrobený 3D tiskem, titanovou torzní trubici a lehkou lithium-iontovou baterii, což dohromady snižuje hmotnost o 23 kg.

Odpružení Valouru bylo vyřazeno ve prospěch sady tlumičů Multimatic Adaptive Spool Valve (ASV). Jedná se o supermoderní zařízení, které je podle Astonu „schopné současně nastavit každý tlumič na jednu z dvaatřiceti diskrétních křivek tlumení za méně než šest milisekund“. Je to typ supermoderního zařízení, které najdete ve Fordu Mustang GTD, Ferrari Purosangue a moderních IndyCars.

Takhle to vypadá uvnitř vozu Valiant

Pod kapotou sportovního vozu

Dvanáctiválec 5,2 litru se dvěma turbodmychadly uvnitř Valiantu má výkon 735 koní, což je o 30 koní více než v modelu Valour. Točivý moment se nezměnil a činí 555 N.m, což je podle mluvčího Astonu důsledek omezení točivého momentu převodovky.

Šestistupňová převodovka se kvůli lepšímu rozložení hmotnosti nachází vzadu. Stejně jako ve Valouru je diferenciál s omezenou svorností čistě mechanickou jednotkou.

Uvnitř vozu Valiant

Kabina Valiantu je připravená na závody. Závodní sada zahrnuje poloklec, sadu kbelíkových sedadel Recaro Podium a čtyřbodové bezpečnostní pásy. Uvnitř najdete také čalounění z uhlíkových vláken a Alcantary, stejně jako odkryté táhlo řadicí páky.

Dvanáctiválec 5,2 litru se dvěma turbodmychadly uvnitř Valiantu má výkon 735 koní
Valiant nabízí výkon 735 koní

Aston uvádí, že zapracoval na zlepšení pocitu a úsilí při řazení pomocí nové vážené páky specifické pro model Valiant.

Omezený počet vozů Aston Martin Valiant

Aston Martin vyrobí pouze 38 vozů Valiant, přičemž každý z nich už zná svého budoucího majitele. Ceny jednotlivých kusů se mají lišit v závislosti na volitelné výbavě. Průměrná transakční cena by se však měla pohybovat kolem 2 milionů liber.

Dodávky již známým zákazníkům začínají ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024, přičemž první exemplář by měl obdržet slavný závodník Fernando Alonso. Vůz bude mít dynamickou premiéru na červencovém Festivalu rychlosti v Goodwoodu.