Mercedes-EQ EQS 580

Možná jste se už někde setkali s tvrzením, že EQS od divize Mercedes-EQ je elektrický ekvivalent luxusní limuzíny – třídy S. To ovšem není zcela pravda, byť i EQS je přepychové auto. Není však až tak prostorné a není primárně zaměřeno na posádku sedící vzadu. S třídou S bych ho neporovnával. Co však můžu říct s čistým svědomím je, že EQS nastavuje nový standard mezi luxusními elektromobily. Stojí na nové podlahové platformě vyvinuté speciálně pro bateriová elektrická vozidla a má nejnižší součinitel odporu vzduchu mezi sériově vyráběnými vozy, cx = 0,20. Je ukázkou toho nejlepšího, co designéři a konstruktéři Mercedesu v současnosti dokážou dostat na cesty.

Promyšleno do detailů – EQS

Stačí rychlý pohled na tvar karoserie nového modelu EQS a je jasné, jak obrovský důraz kladl výrobce na eliminování odporu vzduchu při jízdě. Aerodynamické křivky doplňují o spoustu dalších detailů. Tak například speciální obvodové oblouky v rámci disků kol, zatemněná maska ​​chladiče či zasouvací kliky dveří. Myslím, že se nespletu, pokud design EQS nazvu účelový. To však není kritika, z auta navzdory (nebo díky?) tomu srší noblesa hodná značky Mercedes.

Nejde přitom o krpce, vždyť EQS měří na délku více než 5 metrů a má rozvor os náprav na úrovni 3,2 metru. U takových rozměrů se převisy v přední i zadní části auta zdají být krátké, ale i díky nim je elektrická novinka tak pohledná. Mně se líbí použití bezrámových oken a také příplatková přední maska ​​za 8 000 Kč s desítkami malých trojcípých hvězdiček. Nesmím zapomenout na geniální přední světla s názvem Digital Light, která jsou opticky propojena LED linkou. Využívají až 2,6 milionu pixelů a patří mezi naprostou špičku mezi světly v osobních autech. Nejen svým tvarem, ale zejména fungováním, a tedy tím, jak brilantně vykrývají provoz a jak široký světelný kužel vytvářejí.

Bezklíčový systém odemykání

Samozřejmostí je bezklíčový systém odemykání a zamykání dveří na všech čtyřech kličkách, ale ti pozornější z vás si jistě všimli i neobvyklého detailu. Mluvím o záhadných dvířkách mezi předním kolem a řidičovými dveřmi. Jedná se o výsuvnou nálevku, přes kterou se nalévá směs do ostřikovačů oken. Přední kapota se totiž dá otevřít pouze v případě nezbytné potřeby a pouze v servisu.

Z jiné galaxie

Moment poté, co si člověk poprvé sedne za volant, je okouzlující. Měl jsem pocit, že sedím ve vesmírné lodi z jiné galaxie. Ano, na displeje jsem z nových aut zvyklý, nebo tohle je extra třída. Hyperscreen, jak Mercedes trojici obrazovek pod společným krycím sklem nazývá, vám vyrazí dech. Vždyť kdybych spočítal velikosti všech tří displejů, dostanu se na hodnotu 55 palců! Před řidičem se nachází digitální kokpit tvořený 12,3palcovým LCD displejem, přičemž 17,7palcová středová obrazovka i ta před spolujezdcem využívají OLED technologii.

Hyperscreen u EQS

Připomínám však, že v nižších verzích je Hyperscreen za příplatek. A aby těch obrazovek v EQS nebylo málo, tak na čelní sklo před řidiče Mercedes promítá data i prostřednictvím 77palcového head-up displeje s rozšířenou realitou. Já vím, mohl jsem začít masážními sedadly s funkcí vyhřívání i odvětrávání, mohl jsem pochlubit použité materiály a kvalitu jejich zpracování, ale tohle je Mercedes. Koho bych tím už jen překvapil? Raději vám představím multimediální systém MBUX, který mnozí z vás už sice znají z jiných modelů značky, ale tady je infotainment doplněn o další špičkové technologie. Mě mimořádně zaujala inteligentní navigace, která doslova přemýšlí za vás. Pokud máte v akumulátoru málo energie, jednoduše si umíte vyhledat všechny nabíječky v okolí. S jejich přesnou polohou, dodávaným výkonem i názvem společnosti, které stojan patří.

Mercedes-EQ EQS

Systém vám vypočítá, jak velkou kapacitu má baterie po příchodu k nabíječce a elektronika během cesty připraví akumulátor tak, aby se mohl okamžitě dobíjet co nejvyšším výkonem. Samozřejmě si cestu umíte naplánovat ještě doma. Auto vám ukáže ideální trasu, doporučí, kde a jak dlouho dobíjet, abyste do cíle dorazili pohodlně a v co nejkratším čase. A to není všechno, systém dokáže mnohem víc věcí. Já ještě zmíním funkci čištění vzduchu proudícího do interiéru přes filtr s aktivním uhlím. Nezáleží na tom, v jakém špinavém prostředí se s autem nacházíte, do kabiny vám proudí čistý vzduch bez zápachu. Systém má své limity, ale v 99 procentech případů funguje výborně. Z ergonomického hlediska mám výtku snad jen k liště ovladačů umístěné v rámci středového tunelu. Nachází se totiž před loketní opěrkou a při obsluze multimediálního systému jsem předloktím nechtěně mačkal vše možné včetně výstražných blinkrů.

Není jako třída S

Na zadních sedadlech bude mít dostatek místa každý typ postavy, ale není zde takový královský prostor jako ve třídě S. Elektrické EQS vzadu nenabízí relaxační polohu ani jiné vymoženosti známé z ikonického „eska“. K dispozici je 3zónová klimatizace, USB-C porty a samozřejmě i funkce vyhřívání sedadel.

Za nimi se nachází rozměrný zavazadlový prostor o objemu 670 dm3 a nutno říci, že je i rozumně tvarovaný as dobrým přístupem. Výrobce nezapomněl ani na stahovací roletku, díky které po otevření kufrových dveří nefouká chladný vzduch na hlavy zadních pasažérů.

EQS bez omezení

Vrátím se k nadpisu. Proč je EQS bourač mýtů? Protože je to elektrické auto, které se nenabíjí pomalu a které nemá limitující dojezd. Na prach tak rozbíjí dva největší postrachy lidí u elektromobilů. Verze 580 4Matic má baterii s využitelnou kapacitou 107,8 kWh, což při průměrné spotřebě energie do 25 kWh/100 km značí reálný dojezd vysoko nad 500 kilometrů.

Přestože při nabíjení pracuje s napětím „pouze“ 400 V, dokáže se dlouhou dobu nabíjet maximálním výkonem až 200 kW. Na nabíječce tak nemusíte strávit mládí, stačí přestávka na kávu a pokračujete další stovky kilometrů. Jistě, doba nabíjení závisí na výkonu nabíjecího stojanu, ale při plném výkonu vám na dalších 100 kilometrů dojezdu stačí i 10 minut nabíjení. Doma si auto můžete dobíjet jak z klasické 1-fázové, tak ze silnější 3-fázové zásuvky. EQS má 11kilowattovou palubní nabíječku, ale za příplatek můžete mít až 22kilowattovou.

Klame tělem

Elektrická novinka není žádné pírko, váží statečných 2,7 tuny, ale na silnici váhu auta řidič většinu času nepociťuje. Skvělou práci odvádí vzduchový podvozek, který posádku na palubě hýčká totálním jízdním komfortem a až neuvěřitelným odhlučněním a také je zde natáčecí zadní náprava, která diametrálně mění vlastnosti rozměrného auta v různých situacích.

Za příplatek se umí zadní kola vytočit až o 10 stupňů, standardně zvládnou 4,5stupňové vytočení. Za vše mluví průměr otáčení pouhých 10,9 metru, ale také lehkost, jakou Mercedes vybírá zatáčky i ve vyšších rychlostech. Do 60-tky se totiž zadní kola otáčejí v protisměru natočení předních a ve vyšší rychlosti pak ve směru jejich natočení. Pokud budete mít možnost, zkuste si s novým EQS projet ostrou zatáčku a uvidíte, jak se v jejím středu stane z 5metrového auta (pocitově) 2,5metrové. EQS ve verzi 580 4Matic pohání dvojice elektromotorů, jeden přední, jeden zadní. Oba jsou neustále v provozu, takže můžeme mluvit o permanentní čtyřkolce.

Mercedes-EQ EQS

Kombinovaný výkon 358 kW (525 koní) ani nejvyšší točivý moment 855 Nm asi nepotřebují další komentář. Doslova raketa na čtyřech kolech, která z 0 na 100 zrychlí za 4,3 vteřiny. Maximální rychlost 210 km/h se sice může někomu zdát málo, ale je to i na německé dálnice opravdu dost. Finální verdikt? Pokud bych chtěl luxusní limuzínu pro manažera strategického podniku, šel bych raději do třídy S. Pokud mám zájem o špičkový a prostorný elektromobil, nabitý nejlepší možnou technologií, pak je EQS správná volba. Málokdo se mu na cestě vyrovná. Po každé stránce.

Zdroj: automagazin.sk, top-voziky.cz