Peugeot Inception představuje design budoucnosti

Peugeot na veletrhu CES 2023 v Las Vegas představil budoucnost značky s novým konceptem pod označením Inception

Peugeot na veletrhu CES 2023 představil budoucnost značky s novým konceptem pod označením Inception. Automobilka odhalila radikálně navržený elektromobil, který se má stát inspirací pro budoucí modely, včetně těch kompaktních. Tyto modely se podle společnosti objeví již v roce 2025.

Peugeot Inception

Koncept jezdí na platformě STLA Large od společnosti Stellantis. Na délku měří přibližně 5 m, ale na výšku má pouhých 1,34 m. Využívá 800V technologii a baterii o kapacitě 100 kWh. Dále nabízí údajný dojezd až 800 km na jedno nabití. Díky indukčnímu nabíjecímu systému dokáže baterie za pouhých pět minut přidat až 150 km dojezdu.

Koncept jezdí na platformě STLA Large od společnosti Stellantis
Koncept Peugeot Inception se má stát inspirací pro budoucí modely

Všechny tyto elektrony pohánějí dvojici motorů, díky nimž má Inception pohon všech kol a výkon téměř 680 koní (500 kW). To stačí k tomu, aby vůz zrychlil z 0-100 km/h za méně než tři sekundy.

Výbava modelu budoucnosti

Elektromobil je vybavený novou generací kabiny i-Cockpit společnosti s novým řídicím systémem Hypersquare. Ten nahrazuje mechanická spojení řízení systémem řízení po drátech. Ústředním prvkem této technologie je obdélníkový volant, který se nechal inspirovat videohrami. Různé ovládací prvky vozidla, jako je klimatizace a hlasitost rádia, jsou přístupné pouze pohybem palce a držením ruky na volantu.

Ústředním prvkem této technologie je obdélníkový volant, který se nechal inspirovat videohrami
Uvnitř modelu Inception se nachází obdelníkový volant

Jedním z nejvýraznějších designových prvků modelu Inception je sklo, které má rozlohu 7,25 m2. Peugeot používá sklo Narima, které prochází úpravou oxidem kovu, původně určenou k potahování hledí přileb pro astronauty NASA. Ta dodává oknům žlutý odstín a zároveň zachovává jejich tepelné vlastnosti.

Technologie modelu Inception

Koncept je rovněž vybavený autonomním řízením úrovně 4 díky systému STLA AutoDrive. Tento režim mění kokpit z prostoru vyhrazeného řidiči na prostor zaměřený na komfort. Vůz dokáže zasunout volant Hypersquare, nechat zmizet přístrojovou desku a vytvořit přívětivější kabinu.

Jedním z nejvýraznějších designových prvků modelu Inception je sklo, které má rozlohu 7,25 m2. Peugeot používá sklo Narima, které prochází úpravou oxidem kovu, původně určenou k potahování hledí přileb pro astronauty NASA. Ta dodává oknům žlutý odstín a zároveň zachovává jejich tepelné vlastnosti
Peugeot Inception je obalený sklem Narima

Technologie, které Peugeot na voze předvádí, se mohou zdát přitažené za vlasy, ale automobilka doufá, že většinu inovací konceptu převede do výroby do roku 2025.

Peugeot se chce do roku 2030 stát přední evropskou elektrickou značkou a v příštích dvou letech plánuje uvést na trh pět elektromobilů. Automobilka má velké plány a již teď víme, že se máme na co těšit.

Zdroje: motor1, Top-Vozíky