Volvo EX90 se po loňském odkladu začíná vyrábět

Po zhruba osmiměsíčním zpoždění se v závodě společnosti Volvo v Ridgeville v Jižní Karolíně začíná montovat bateriové SUV EX90. Původní plán pro zahájení výroby své nové vlajkové lodi společnost Volvo plánovala na konec roku 2023. A to aby prodejci měli modely v showroomech již na začátku letošního roku. Je tu také rezervační seznam, který se zaplnil tak rychle, že jej Volvo uzavřelo dříve, než se předpokládalo. Po odhalení vozu v listopadu 2022 se však inženýři Volva potýkali s nečekanými komplikacemi při integraci lidarového systému Iris a softwaru Sentinel modelu EX90. Ty dodala společnost Luminar Technologies. V květnu 2023 automobilka oficiálně odložila zahájení výroby na první polovinu letošního roku.

Všechny vozy Volvo EX90 budou mít soustavu laserových senzorů

Soustava laserových senzorů bude standardní součástí všech výbav EX90. Volvo si na jejím zařazení dalo záležet. Generální ředitel společnosti Jim Rowan loni v létě pro Automotive News uvedl: „Chtěli jsme se ujistit, že když poprvé do našeho bezpečnostního balíčku zařadíme lidar…bude fungovat tak, jak má.“

Volvo EX90 2025

Složitost spočívala částečně v tom, že kód měl spolupracovat s novou softwarovou platformou VolvoCars.OS. Běží na novém „výpočetním jádru“ vyvinutém ve spolupráci s firmou Nvidia a využívá čipy Drive Orin této technologické společnosti. Stejné čipy, které Rivian používá pro svou novou, zjednodušenou elektrickou architekturu v modelech R1 2. generace. Podle slov společnosti Volvo se základní výpočetní systém „skládá ze tří hlavních počítačů, které se vzájemně podporují při obsluze zpracování zraku a umělé inteligence, respektive obecných počítačů a informačně-zábavního systému.“ Tato zásadní změna v uspořádání „mozku“ vozidla umožňuje Volvu EX90 a celkově automobilce “postupně oddělit hardware od softwaru. To znamená, že společnost může častěji zavádět hardwarové cykly. Takže nové modely Volvo společnost vybaví nejnovějším dostupným hardwarem.“

Rowan uvedl, že věří, že toto zpoždění usnadní cestu tomu, co přijde. Vzhledem k tomu, že lidar je plánovaný pro další nabídky Volva, kód se dočká využití i jinde v modelové řadě. A to, co se programátoři naučili během zpoždění, poslouží až do případného přechodu na globální produktovou architekturu. Ta nahradí architekturu SPA2 modelu Volvo EX90.

Zpět do továrny v Jižní Karolíně, první zákaznický vůz z linky, vyvedený v modré barvě Denim Blue, bude dodán ještě letos. Další dobré zprávy má továrna i z dalšího vozu, který vyrábí, sedanu S60, jehož prodeje od začátku roku vzrostly o 255 % ve srovnání s rokem 2023.