BMW i5 Touring 2025 je dokonalý spáč

BMW v úterý odhalilo model i5 Touring, který je nyní k dispozici s naftovým motorem, jako plug-in hybrid s pohonem na plyn a jako elektromobil

Je to už nějakou chvíli, co BMW v Severní Americe nabízelo verzi kombi své řady 5. To by se mohlo brzy změnit, alespoň pro jednu nebo dvě úrovně výbavy. Prozatím je však nejnovější model s dlouhou střechou pouze evropskou záležitostí. BMW v úterý odhalilo model i5 Touring, který je nyní k dispozici s naftovým motorem, jako plug-in hybrid s pohonem na plyn nebo jako čistě elektrický vůz.

Nový BMW i5 Touring v číslech

V souladu s trendem stále rostoucích nových vozů je řada 5 Touring 2025 větší než kdykoli předtím. S délkou 505 cm je nyní jen o pár centimetrů delší než předchozí generace sedanu BMW řady 7 (G11).

S délkou 505 cm je nyní jen o pár centimetrů delší než předchozí generace sedanu BMW řady 7 (G11)
BMW i5 Touring je nyní větší než kdy dřív

Kombi je také o něco širší – 190 cm a vyšší – 151 cm. To sice není dobrá zpráva pro ty, kteří mají málo místa na parkování, ale je to dobrá zpráva pro ty, kteří používají vozy tak, jak se mají používat: K převážení spousty věcí.

Prostor uvnitř vozu

Po sklopení zadních sedadel máte k dispozici 569 litrů nákladového prostoru. Po sklopení sedadel se objem zvýší na 1 894 litrů. V porovnání s německými konkurenty má BMW o něco více místa než Audi A6 Avant, ale stále o pár kubíků zaostává za Mercedesem-Benz třídy E kombi. Tedy pokud nepočítáme plug-in hybridní verzi Merku, která kvůli bateriím ztrácí trochu místa vzadu. Statistiky BMW jsou stejné, ať už si vyberete spalovací verzi Touring, nebo elektrickou i5.

Po sklopení sedadel se objem zvýší na 1 894 litrů
S rostoucími rozměry vozu roste i úložný prostor uvnitř

Elektrická verze modelu i5 Touring

Když už jsme u toho elektrického pohonu, i5 je výbava, kterou si vybírají fanoušci vozů BMW, kteří chtějí jezdit rychle. Model i5 M60 xDrive Touring je vrcholem nabídky s výkonem 593 koní a maximálním točivým momentem 605 N.m v režimu boost. Jedná se o stejnou konfiguraci, jakou najdete v sedanu, ačkoli hmotnost kombi navíc vše trochu zpomaluje.

Pokud přestoupíte na model i5 eDrive40, odstraníte přední motor, čímž získáte maximální výkon 335 k a zrychlení z 0-100 km/h za 6,1 sekundy
Elektrická verze BMW i5 eDrive40

BMW uvádí, že na 100 km/h se dostane za pouhé 3,9 sekundy. Maximální rychlost je omezená na 230 km/h. Pokud přestoupíte na model i5 eDrive40, odstraníte přední motor, čímž získáte maximální výkon 335 k a zrychlení z 0-100 km/h za 6,1 sekundy. Kompromisem je dojezd, který se vyšplhá na maximálně 560 km oproti 505 km podle evropského cyklu WLTP.

Nabídka vozů se spalovacím motorem

Ve světě spalovacích motorů je nová řada 5 Touring stále elektrifikovaná. A to buď s mild-hybridním, nebo plug-in hybridním pohonem. Model 530e využívá přeplňovaný zážehový čtyřválec BMW o objemu 2,0 litru s elektromotorem, který dosahuje kombinovaného výkonu 295 koní a dojezdu až 96 kilometrů pouze na elektřinu.

Model 520d využívá 2,0litrový turbodiesel s mild-hybridním systémem o výkonu 195 koní, který se nabízí s pohonem zadních nebo všech kol
Model BMW i5 520d xDrive se spalovacím motorem

Verze s pohonem všech kol má stejný výkon, ale dojezd se sníží na maximálně 88,5 km. Model 520d využívá 2,0litrový turbodiesel s mild-hybridním systémem o výkonu 195 koní, který se nabízí s pohonem zadních nebo všech kol. Pak je tu 540d xDrive Touring, který do směsi vstřikuje 3,0litrový mild-hybridní turbodiesel V6 o výkonu 295 koní.

Zmínka o M5 Touring

Co v oznámení BMW nevidíme, je zmínka o M5 Touring. Viděli jsme řadu maskovaných prototypů testovaných po celém světě, a zatímco standardní pětka s dlouhou střechou se do USA nechystá, zvěsti naznačují, že horký kombík M5 se na tyto břehy dostane. Pravděpodobně bude vybavený verzí hybridního pohonného ústrojí z modelu XM a jeho výkon by mohl dosáhnout až 700 koní. To je jeden ze způsobů, jak majitele Audi RS6 Avant probudit.

O nové M5 bychom se měli dozvědět někdy v příštích měsících. Prozatím mohou evropští zákazníci naskočit do nového kombíku řady 5 od května, a to s modely i5 Touring a mild-hybridním čtyřválcem. Plug-in hybridní výbavy a 540d xDrive mají následovat později v létě.

Zdroje: motor1, TowPoint