Minivan Volvo EM90 je podobný modelu Zeekr 009

Volvo se chystá uvést na trh svůj vůbec první minivan. Tento švédský rodinný přepravník, známý pod označením EM90 má mít premiéru v listopadu

To, co začalo na začátku roku jako divoká fáma, se během několika měsíců stane skutečností. Volvo se chystá uvést na trh svůj vůbec první minivan s názvem EM90. Popisuje jej jako „skandinávský obývací pokoj na cestách“. Tento švédský rodinný přepravník, známý pod označením EM90, „vytvoří prostor pro váš život“ a prorazí 12. listopadu. Ten den se v Číně, domově mateřské společnosti Geely, otevřou knihy objednávek.

Minivan EM90 panoramatické střešní okno

Další upoutávky se objeví v době od dnešního dne do data debutu. Zatím první náhled poskytuje letecký pohled na EM90. Je těžké přehlédnout panoramatické střešní okno pro cestující vzadu spolu s mnohem menší skleněnou částí pro řidiče a spolujezdce vpředu. Vzhledem k tomu, že se jedná o minivan, jsou důležitější posuvné dveře na obou stranách vozu. Zdá se, že první MPV značky Volvo je dostatečně velké, aby se do něj vešly tři řady sedadel.

Podobnost s modelem Zeekr 009

Kromě toho, že je plně elektrický, zůstávají další detaily zahalené tajemstvím. EM90 však pravděpodobně souvisí s modelem Zeekr 009, divoce vyhlížejícím minivanem jedné z mnoha značek společnosti Geely. To se zdá být v pořádku, vzhledem k tomu, že na jednom z přilehlých snímků vypadá střecha modelu 009 prakticky stejně jako střecha připravovaného luxusního vozu Volvo. Kliky dveří, anténa, boční zrcátka a další detaily se zdají být beze změny.

Střecha modelu Zeekr 009 vypadá prakticky stejně jako střecha připravovaného luxusního vozu Volvo
Minivan Volvo EM90 je velmi podobný modelu Zeekr 009

Zeekr 009 měří na délku 5 209 mm, 2 024 mm na šířku a je 1 867 mm vysoký, s mohutným rozvorem 3 205 mm. Prodává se s 2+2+2 nebo 2+2 sedadly a váží úctyhodných 2 830 kg.

Zeekr 009, který stojí na platformě SEA sdílené s modely Lotus Eletre a Polestar 5, má dvojici elektromotorů o celkovém výkonu 534 koní (398 kW). To je dostatečná síla pro zrychlení z 0 na 100 km/h za čtyři a půl sekundy, zatímco masivní 140kWh baterie má dostatek šťávy pro ujetí 822 km v čínském testovacím cyklu lehkých užitkových vozidel (CLTC).

Prémiové minivany

Minivan Volvo EM90 nebude jediným prémiovým minivozem. Buick totiž prodával model GL8 již několik let předtím, než se do této niky dostal Lexus LM. Musíme zmínit, že by mohla existovat i základní verze. A to vzhledem k tomu, že Zeekr 009 lze mít s motorem umístěným vzadu a menším akumulátorem o kapacitě 116 kWh.

Zdroje: motor1, Towpoint