Smarter E Products: Vertikální FV pro zelené střechy

Norský startup Over Easy Solar AS spouští na letošním veletrhu Smarter E v německém Mnichově vertikální fotovoltaický systém pro střešní aplikace.

„Náš systém je speciálně navržen pro zelené střechy v oblastech, kde jsou přísná výšková omezení budov nebo kde jsou omezení vizuálního vzhledu střešní konstrukce,“ řekl generální ředitel Trygve Mongstad.

Systém se jeví založen na technologii heterojunkčních solárních článků s účinností 22 % a bifacialitou až 90 %. Jeho teplotní koeficient je -0,26°C.

„Mini moduly jsou od našich dodavatelů, podrobnosti v tuto chvíli nemůžeme zveřejnit, ale spolupracujeme s dodavateli v Evropě i Asii,“ řekl Mongstad. ,,V současné době provádíme montáž na místech v Norsku a Španělsku a jednotky pro naše pilotní instalace jsou zatím 100% vyráběny v Evropě, včetně solárních panelů.“ 

Vertikální FV systém pro zelené střechy

Systém nazvaný HM – 1 QUATTRO – 220S vytváří 10 cm vzdálenost od střechy ke spodnímu okraji solárních panelů. Což bude vhodné pro většinu zelených střech s rozchodníky.

„Produkt lze také snadno dodatečně instalovat na stávající zelené střechy, kde jsou k dispozici celkem desítky milionů metrů čtverečních, zejména v Německu, Rakousku a Švýcarsku, ale také ve Skandinávii a dalších evropských zemích,“ řekl Mongstad.

Smarter E Products: Vertikální FV pro zelené střechy

Jednotky se skládají z montážního systému a solárních panelů v jednom předem smontovaném kusu. Díky kterému je podle výrobce velmi rychlá montáž. Geometrie s nízkopodlažními vertikálními panely nevyžaduje žádné nebo velmi nízké potřeby upevnění nebo zátěže, což dále zjednodušuje montážní práci. Každá jednotka měří 1 600 mm x 1 510 mm x 35 0 mm a váží 24,5 kg. Vyznačuje se také krytím IP68 a 3,2 mm dvojitým tvrzeným sklem.

,,Montážní systémy se vyrábí z hliníku a poskytují podporu pro každý panel. A zároveň spojují instalaci jako celek pro lepší výkon při zatížení větrem,“ řekl Mongstad. 

FV systém Smarter E se prodává s 12letou zárukou na produkt a 25letou zárukou na výkon.

„Velkou výhodou pro zákazníka bude, že naše záruka zahrnuje také montážní systém, nejen solární panel,“ řekl Mongstad. „Majitelé budov a projektanti budov, se kterými mluvíme, oceňují zejména přístup na střechu pro údržbu po montáži. A to protože se stává snadné po instalaci chodit a přemisťovat jednotlivé nebo více jednotek. I pokud se stává potřeba místní údržby střešní membrány pod nimi. To přichází vedle cenného profilu výroby energie a dalších výhod, jako je nízké zatížení střechy 10 kg/m2.“

Společnost chce prodávat své systémy v Evropě v letech 2022 a 2023 se zaměřením na Skandinávii a severní Evropu.

Nový produkt se má vystavit na stánku A4. 254 na veletrhu Smarter E.

Zdroj: pv-magazine, Vapol