Raketa Starship ve vzduchu explodovala

Starship společnosti SpaceX, nejvýkonnější raketa, jakou kdy člověk postavil, odstartovala ve čtvrtek ráno. Chvíli po staru však explodovala

Starship společnosti SpaceX, nejvýkonnější raketa, jakou kdy člověk postavil, odstartovala ze startovací rampy v jižním Texasu ve čtvrtek v 9:33 (SELČ). Nicméně však explodovala ve vzduchu ještě před oddělením nosné rakety.

První zkušební test

Čtvrteční start se stal historicky prvním zkušebním letem této rakety. „Jako by letový test nebyl dostatečně vzrušující, Starship zažila rychlou neplánovanou demontáž před oddělením stupně,“ uvedla SpaceX na Twitteru.

Plně složené rakety Starship a Super Heavy mají výšku asi 120 metrů
Na výšku měří rakety Starship a Super Heavy asi 120 metrů

Mohutný raketový nosič Super Heavy, v němž je umístěných 33 motorů, se vznesl a při zážehu způsobil mohutný třesk v pobřežní krajině. Vesmírná loď Starship na vrcholu nosné rakety se vznesla nad Mexický záliv.

Asi dvě a půl minuty po startu měla nosná raketa Super Heavy spotřebovat většinu paliva a oddělit se od kosmické lodi Starship, takže nosná raketa měla být odhozená do oceánu. Loď Starship se měla pomocí vlastních motorů, které hořely více než šest minut, vynést na téměř orbitální rychlost.

Nejvyššího bodu letu dosáhla ve výšce 39 km nad zemí. K explozi došlo podle SpaceX asi čtyři minuty po startu.

Nezdařený let a následné vyšetřování

„Raketa Starship během letového testu zaznamenala výpadek několika motorů, ztratila výšku a začala padat,“ uvádí se v aktuálním prohlášení společnosti SpaceX. „Na nosné raketě i lodi se objevil povel k ukončení letu.“

Nejvyššího bodu letu dosáhla ve výšce 39 km nad zemí. K explozi došlo podle SpaceX asi čtyři minuty po startu
Raketa Starship se dostala do výšky 39 kilometrů

„Během výstupu a před oddělením stupně došlo k anomálii, která měla za následek ztrátu rakety. Nikdo nám nenahlásil žádná zranění ani škody na veřejném majetku,“ uvádí se v prohlášení Federálního leteckého úřadu ze čtvrtečního odpoledne.

„FAA chce dohlížet na vyšetřování nehody zkušební mise Starship / Super Heavy. Návrat k letu rakety Starship / Super Heavy je založený na tom, že FAA určí, že žádný systém, proces nebo postup související s nehodou nemá vliv na veřejnou bezpečnost. Jedná se o standardní postup při vyšetřování všech nehod.“

Úspěch SpaceX

Přestože čtvrteční test skončil výbuchem, splnil několik cílů, které si společnost pro raketu Starship stanovila. Vyklizení startovací rampy se pro společnost stalo významným milníkem. Před startem se generální ředitel společnosti SpaceX Elon Musk snažil mírnit očekávání: „Úspěch není to, co by se mělo očekávat. To by bylo šílené.“

„Při testech, jako je tento, úspěch vychází z toho, co se naučíme. A dnešní test nám pomůže zlepšit spolehlivost Starshipu, protože SpaceX usiluje o to, aby se život stal multiplanetárním,“ uvedla SpaceX po výbuchu na Twitteru. Musk ve svém tweetu po startu poblahopřál členům týmu k „vzrušujícímu testovacímu startu“ a uvedl, že se „hodně naučili pro další testovací start za několik měsíců“.

V následném e-mailu svým zaměstnancům Musk dodal: „Nechci to zakřiknout, ale myslím, že je vysoce pravděpodobné, že letos dosáhneme oběžné dráhy a vyzvedneme nosnou raketu a loď, pokud ne letos, tak určitě příští rok. Mars, už je tady!“

Nový start a nová licence

SpaceX nyní k dalšímu pokusu potřebuje novou licenci na start od Federálního úřadu pro letectví a kosmonautiku (FAA). Společnost však neočekává, že by se tento proces stal tak pracným jako získání licence pro čtvrteční start.

Společnost je známá tím, že během vývoje rakety přijímá ohnivé nehody. SpaceX tvrdí, že takové nehody jsou nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem sběru dat. Jedná se o přístup, který společnost odlišuje od jejího blízkého partnera NASA. Ta dává přednost pomalému, metodickému testování před dramatickými vzplanutími.

Musk o Starship a radost obyvatel Texasu

Musk o lodi Starship mluví – pořádá propracované prezentace o její konstrukci a účelu – již několik let a často zdůrazňuje její potenciál pro dopravu nákladu a lidí na Mars, ačkoli NASA plánuje využít tento dopravní prostředek také k vyslání svých astronautů na Měsíc. Dokonce prohlásil, že jeho jediným cílem při založení společnosti SpaceX je vyvinout vozidlo, jako je Starship, které by mohlo na Rudé planetě založit lidské osídlení.

V okolí Starbase – název společnosti SpaceX pro vývojové pracoviště Starship na nejjižnějším cípu Texasu – přivítalo mnoho místních obyvatel raketu s nadšením. Do oblasti pronikají známky Starshipu: model Starshipu na dvorku před domem, tábořiště „Rocket Ranch“ plné zarytých nadšenců a billboard s reklamou na marťanské pivo.

Údaje o raketě Starship

Vývoj lodi Starship probíhá na soukromém kosmodromu společnosti SpaceX. Ten se nachází asi 40 minut od města Brownsville v Texasu na americko-mexické hranici.

Testování začalo před lety krátkými „skokovými testy“ prvních prototypů kosmické lodi. Společnost začala s krátkými lety, při nichž se prototypy vznesly několik desítek metrů nad zem. Poté přešla k letům ve velkých výškách. Ty však většinou končily dramatickými explozemi, když se společnost pokoušela s prototypy přistát ve vzpřímené poloze.

Jeden test suborbitálního letu v květnu 2021 však skončil úspěchem. Společnost SpaceX od té doby pracuje také na přípravě svého nosiče Super Heavy k letu. Tento obrovský válec o výšce 69 metrů je vybavený 33 motory Raptor společnosti. Plně složené rakety Starship a Super Heavy mají výšku asi 120 metrů.

Zdroje: edition.cnn, Vapol