BMW iX5 začne s výrobou v Německu

BMW začalo vyrábět vodíkový crossover iX5. Automobilka vyrábí nový model ve svém výzkumném a inovačním centru v Mnichově

BMW začalo vyrábět vodíkový crossover iX5. Automobilka vyrábí nový model ve svém výzkumném a inovačním centru v Mnichově. Od jara příštího roku 2023 by se měl na vybraných trzích objevit jako technologická novinka.

Vodík jako klíčový zdroj energie

Ve výzkumném centru společnosti pracuje přibližně 900 lidí, přičemž zaměstnanci pracují až na šesti projektech vozidel současně. Právě zde BMW poprvé postaví každý model a zajistí, aby se produkt a výrobní proces připravili na plnou výrobu.

Od jara příštího roku 2023 by se BMW iX5 měl na vybraných trzích objevit jako technologická novinka
BMW iX5

„Vodík je všestranný zdroj energie, který hraje klíčovou roli na cestě ke klimatické neutralitě,“ řekl Frank Weber, člen představenstva BMW odpovědný za vývoj. Společnost využije svou testovací flotilu iX5 Hydrogen k tomu, aby se o této technologii dozvěděla více. Je totiž přesvědčená, že je zapotřebí kombinace bateriových elektrických vozidel a elektromobilů s palivovými články.

Weber poznamenal, že vozidla FCEV nevyžadují kritické suroviny nezbytné pro výrobu baterií, jako je kobalt, lithium nebo nikl.

BMW iX5 a jeho výroba

Model iX5 začíná svůj život v továrně společnosti ve Spartanburgu v USA. V Německu dostane crossover novou podlahu navrženou pro dvě vodíkové nádrže. Tyto nádrže jsou umístěné ve středovém tunelu a pod zadními sedadly.

Během montáže BMW instaluje 12V a 400V elektrické systémy, vysoce výkonnou baterii, palivové články a elektromotor
Elektromotor

Během montáže BMW instaluje 12V a 400V elektrické systémy, vysoce výkonnou baterii, palivové články a elektromotor. Po sestavení a nalakování podrobí BMW crossover komplexní provozní kontrolou ve svém testovacím centru v Aschheimu.

Model iX5 však již absolvoval intenzivní testovací program, který předcházel jeho výrobě.

Vodík láká další výrobce

BMW není ve svých vodíkových snahách osamocené. Honda tento týden oznámila, že v roce 2024 uvede na trh plug-in elektromobil s vodíkovými palivovými články. Chce vycházet z populárního crossoveru CR-V, který pro modelový rok 2023 prošel výraznou úpravou designu. Stejně jako BMW věnuje Honda zvláštní péči malosériové výrobě tohoto modelu a vyrábí jej ve svém výrobním středisku Performance Manufacturing Center v Ohiu. Zde se vyrábějí závodní vozy, Acura NSX a modely Acura PMC Edition.

Pokud něco víme o budoucnosti, pak to, že není vytesaná do kamene. Výrobci automobilů se v souvislosti s elektromobily potýkají s novými nejistotami a nepomáhá jim ani absence robustní nabíjecí infrastruktury.

Vodík se však potýká s podobnými omezeními. Nicméně to nezabránilo BMW, Hyundai a dalším, aby pokračovali ve zkoumání životaschopnosti této technologie.

Zdroje: motor1, Top-Nosiče