Nissan investuje do elektromobilů

Nissan dělá velký krok směrem k budoucnosti a významně investuje do elektrifikace a uhlíkově neutrálního provozu

Nissan dělá velký krok směrem k budoucnosti a významně investuje do elektrifikace a uhlíkově neutrálního provozu. Aby toho však mohla automobilka dosáhnout, bere si velký úvěr ve výši 200 miliard jenů (na současných finančních trzích je to 1,44 miliardy dolarů).

Investice do elektromobilů s nulovými emisemi

Nissan konkrétně uvádí, že půjčka je určená na „investice do mobility s nulovými emisemi“. Společnost podepsala půjčku 30. listopadu, kterou zprostředkovala banka Mizuho Bank spolu s MUFG Bank a dalšími zapojenými finančními institucemi. Doba trvání smlouvy je pět a sedm let a peníze půjdou na financování různých ekologických projektů.

Společnost podepsala půjčku 30. listopadu, kterou zprostředkovala banka Mizuho Bank spolu s MUFG Bank a dalšími zapojenými finančními institucemi
Banka Mizuho

Společnost Nissan tyto projekty, do kterých investuje, blíže nespecifikuje. Pouze uvádí, že jsou definované v rámci udržitelného financování společnosti Nissan. Jedná se o iniciativu, kterou společnost Nissan zahájila v červenci s cílem lépe nasměrovat financování na projekty podporující obnovitelné zdroje energie a čisté výrobní systémy, vývoj baterií, systémy autonomního řízení, nabíjecí infrastrukturu pro elektromobily, elektrifikovaná vozidla nové generace a související technologie.

Půjčka pro elektrifikaci

Půjčka ve výši 32,3 mld. korun není zrovna kapesné, ale Nissanu není elektrifikace cizí. První generace modelu Leaf BEV vstoupila na trh v roce 2010 a o dva roky předstihla Teslu Model S. Stal se jedním z prvních dostupných elektromobilů moderní éry a do roku 2019 se stal nejprodávanějším elektromobilem na světě. Navzdory tomuto brzkému startu Nissan v oblasti elektromobilů poněkud klesl a v průběhu let doprovodil model Leaf jen několika hybridy.

První generace modelu Leaf BEV vstoupila na trh v roce 2010 a o dva roky předstihla Teslu Model S
Nissan Leaf

Co se týče modelu Leaf, ten je nyní do značné míry zastíněný většinou elektrických konkurentů, kteří poskytují lepší dojezd a výkon.

Nissan Ariya

Nissan Ariya je druhým plně elektrickým vozem společnosti určeným pro masový trh, který se však po mnoha odkladech dostává do prodejen až nyní. S dojezdem přes 482 km chce být konkurenceschopným crossoverem v elektrickém segmentu, který je každou minutu přesycenější.

Nissan Ariya je druhým plně elektrickým vozem společnosti určeným pro masový trh, který se však po mnoha odkladech dostává do prodejen až nyní. S dojezdem přes 482 km chce být konkurenceschopným crossoverem v elektrickém segmentu, který je každou minutu přesycenější.
Nissan Ariya

S cenou začínající na 1 mil. korun se vyrovná modelům Hyundai Ioniq 5, Ford Mustang Mach-E, Kia EV6. Až se začne prodávat později v roce 2023, vyrovná se Chevroletu Blazer EV.

Podívejte se na podcast Rambling About Cars, kde najdete další automobilové novinky.

Zdroje: motor1, Towpoint