Aplikace o nabíjení elektromobilů od Tesly

Tesla nabíjecí stanice

Tesla přidává do aplikace pro chytré telefony statistiky o nabíjení elektromobilů. Některé klíčové údaje však prozatím bohužel chybí.

Tesla přidala do své aplikace pro chytré telefony statistiky nabíjení, které umožňují majitelům zobrazit historii nabíjení a náklady. Některá nastavení jsou dostupná pouze pro řidiče v USA a Kanadě.

Nová funkce, která je součástí nedávné aktualizace aplikace, je přístupná v hlavní nabídce aplikace Tesla. A to pod položkou „Charging Stats“ (pozn.statistiky nabíjení). Zobrazuje průběžnou historii nabíjení za posledních 31 dní. Nezáleží jestli nabíjení proběhlo doma, na nabíječce Tesla Supercharger nebo v síti třetí strany. Je zvláštní, že přidání této funkce vynechali ze záznamu v iTunes App Store.

Stránka Charge Stats ukazuje, kolik utratíte v daném období. Na základě průměrné sazby za kWh elektřiny pro daný domovský stát řidiče spočítá přesnou cenu. Tu zpočátku nastavuje společnost Tesla jak pro domácí sazbu, tak pro sazbu v síti třetí strany. Toto nastavení si však můžete změnit, pokud neodpovídá realitě.

Bohužel použití prozatím jen v USA nebo Kanadě

V současné době chybí možnost automatického přidání místních sazeb prostřednictvím nastavení poskytovatelů služeb v jiných státech. (V současné době jsou uvedeny pouze státy USA a Kanady, přestože aktualizaci aplikace lze stáhnout lokálně.) Což je funkce, která by byla nepochybně vítaná, smutné. Protože ačkoli lze nastavit vlastní sazbu, vyžaduje to určité vaše úsilí.

Pro Teslu je to také něco jako sběr dat. Společnost Tesla se vás zeptá jak na název poskytovatele služeb, tak na název vašeho tarifního plánu. Poté vás požádá, abyste si vybrali, zda se vaše průměrná sazba mění podle ročního období nebo měsíce. (Užitečné, pokud máte solární panely na střeše). Nebo podle doby používání (užitečné, pokud máte tarifní sazbu).

Majitelé Tesly mohou také přidat pouze jednu sazbu sítě třetí strany. To není zrovna ideální, pokud máte ve zvyku používat více sítí. Nicméně statistiky nabíjení nepochybně poskytnou majitelům určitý přehled o potenciálních úsporách paliva a o měsíčních nákladech na nabíjení.

Jak přesně aplikace vypadá?

Na snímku obrazovky níže údaje ukazují možnou úsporu. To vychází ze skutečnosti, že mám v současné době bezplatné nabíjení na rychlonabíjecí stanici. Zprůměrovali jsme domácí sazby za elektřinu včetně denních poplatků za dodávky na 39 centů za kWh.

Aplikace od Tesly
Aplikace od Tesly

Společnost Tesla byla v minulosti kritizována za to, že na své stránce s online objednávkami uvádí „úsporu benzinu“, protože skutečná potenciální úspora je ovlivněna mnoha faktory. Podle německého serveru Electrek bylo společnosti Tesla řečeno, aby v roce 2019 přestala uvádět úsporu paliva.

Vzhledem k tomu, že statistiky nabíjení zahrnují pouze krátkodobý snímek za 31 dní, museli by si majitelé vést průběžné snímky obrazovky. Pokud chtějí vyhodnocovat dlouhodobé úspory.

Není jasné, zda tuto funkci budou moci využívat i majitelé jiných elektromobilů. Například v Norsku, Francii a Nizozemsku, kde Tesla pilotně zavádí otevřený přístup k rychlo nabíjecím stanicím. Protože taková funkce by vyžadovala přístup společnosti Tesla k údajům o nabíjení vozidel.

Měli byste chuť si takovou aplikaci pořídit? Nevadilo by vám sdělovat tarifní sazby?

Zdroje: Thedriven, Vapol