Ojetý elektromobil – nedůvěra Čechů

Zatímco poptávka po nových elektroautech postupně roste, zájem o ojeté elektromobily je zatím v Česku velmi nízký. Tři čtvrtiny lidí jim totiž nedůvěřují, protože mají obavy především ze stavu baterií vozidel a jejich případné výměny.

Většina motoristů, kteří kritizují auta na alternativní pohon, s nimi nemají také žádné zkušenosti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu poradenské společnosti EY.

Ojetý elektromobil – obavy

Ojeté elektromobily jsou zatím pro řidiče neznámou. Kapacita baterie a náklady na její výměnu přitom nejsou jedinými problémy, kterých se čeští řidiči u těchto aut obávají. Podle EY panují u tuzemských řidičů také nejistoty kvůli možnosti klesajícího dojezdu a snižující se rychlosti nabíjení. „Obavy z klesajícího dojezdu odrazují od nákupu ojetého elektromobilu dvě třetiny dotazovaných. Snižující se rychlost nabíjení pak řeší dvě pětiny respondentů. Více než třetina řidičů také uvedla, že se obává snížení zůstatkové hodnoty vozidla. Ta může být právě s kapacitou baterie spojená,“ uvedl Petr Knap z poradenské společnosti EY.

Důvěra a zájem českých zákazníků

Elektrické Auto, Natankovat, Elektřina, Ekologie
elektromobil – ilustrační foto

Obavy českých řidičů z ojetých elektromobilů povedou podle Jiřího Soluceva ze společnosti Arval k častější obměně těchto vozů. „Přestože jsou elektromobily svou životností srovnatelné s vozy s konvenčními motory, povede menší důvěra českých zákazníků vůči nim ke zvýšené poptávce. Poptávce po elektromobilech financovaných operativním leasingem,“ uvedl.

Zájem o nová auta na elektrický pohon naopak postupně stoupá. „Zájem našich zákazníků o tento typ vozů z řad malých firem, živnostníků a soukromých osob vzrostl meziročně o 60 procent,“ podotkl Solucev. Mezi nejžádanější plně elektrická vozidla podle něj v Česku patří Škoda Enyaq a Hyundai IONIQ 5. Největší zájem z plug-in hybridů je pak o vozy Škoda Superb.

Průzkum o alternativní pohon

Elektrické Auto, Porsche, Šetřit Energii
elektromobil – ilustrační foto

Průzkum EY se zaměřil také na zkušenosti lidí s elektromobily. Podle poradenské firmy se ukázalo, že až 91 procent motoristů, kteří nepovažují hybridy a elektromobily za vhodnou alternativu, nemá zkušenost s řízením těchto vozů. „Nejhlasitější kritici elektromobilů každoročně ubývají. Naopak roste v desítkách procent počet nerozhodnutých řidičů, kteří chtějí vozy s alternativními pohony vyzkoušet nebo o nich silně uvažují,“ dodal Solucev.

Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách. Redaktor Technetu, Václav Nývlt, objevuje za volanty aut do zásuvky krásy i strasti elektromobility.

Zdroj: idnes.cz, Vapol.cz