Šetrnější cestování: to jsou hotely s „nulovou čistotou“

Od solárních panelů po okna s trojitým zasklením se vývojáři snaží navrhnout šetrnější hotely, které vyrobí více energie, než spotřebují.

Brutalistická budova Pirelli byla kdysi zvolena nejošklivější stavbou v Connecticutu. Nyní si mohutná střední budova z roku 1970 vysloužila nový superlativ: energeticky nejúčinnější hotel ve Spojených státech.

Marcel – pojmenovaný po slavném modernistickém architektovi Marcelu Breuerovi – se otevírá v New Havenu jako plně elektrický hotel, který si vyrábí vlastní energii pomocí střešního solárního pole a solárních parkovacích přístřešků. Obsahuje lithium-iontové baterie, které ukládají energii vytvořenou během dne pro použití v noci.

Detailní fotografie budovy, která je nyní Hotelem Marcel, Šetrnější cestování: to jsou hotely s „nulovou čistou“
Architekt 20. století Marcel Breuer navrhl budovu Pirelli v New Havenu s využitím myšlenek brutalismu a Bauhausu včetně přísné geometrie a nenáročných materiálů; byl přepracován jako hotel

Nemovitost se 165 pokoji již získala certifikaci šetrnější pasivní budovy, což znamená, že spotřebuje o 80 procent méně energie než typický americký hotel. Rada pro šetrné budovy udělila Marcelovi nejvyšší hodnocení účinnosti, LEED Platinum, což z něj dělá jeden z asi tuctu hotelů v USA s tímto označením.

Marcel

Pokud bude Marcel tak energeticky účinný, jak tvrdí jeho vývojáři, bude tato nemovitost prvním hotelem s „nulovou čistou“ v zemi. Zatímco čisté nuly lze dosáhnout různými způsoby, obecně to znamená, že budova produkuje dostatek obnovitelné energie, aby splnila své vlastní roční požadavky na spotřebu energie.

Na rozdíl od luxusních hotelů mimo síť nebo glamping resortů mohou hotely s nulovou čistou existovat za nižší ceny a ve městech, která mají přísnější stavební předpisy, které neumožňují struktury mimo síť. Být připojen k síti znamená, že tyto hotely mohou potenciálně přidat obnovitelnou energii do komunit kolem nich.

Instalace solárních panelů a baterií stojí více než běžná výstavba. Ale rostoucí zaměření šetrnějšího cestovního ruchu na klima znamená, že přichází více hotelů s nulovou čistou sítí.

„Hotely jsou na tom z hlediska energetické účinnosti ve srovnání s jinými budovami téměř nejhůře,“ říká Bruce Becker, architekt a developer za Marcelem. ,,Ale nemusíte používat fosilní paliva, abyste měli úspěšný hotel.“

Jak hotely přispívají ke změně klimatu

Hotely se podle Světové organizace cestovního ruchu OSN podílejí na globálních emisích asi jedním procentem, přičemž se očekává, že toto číslo poroste s tím, jak se více lidí připojí ke střední třídě a bude mít disponibilní příjem na šetrnější cestování. Aby se omezilo globální oteplování na maximálně dva stupně Celsia dohodnuté v Pařížské klimatické dohodě, musí pohostinský průmysl do roku 2030 snížit emise o 66 procent, podle výzkumného dokumentu Mezinárodního partnerství pro cestovní ruch.

Hotely spotřebují více energie než kanceláře, maloobchod, bydlení pro více rodin a průmyslová výroba, uvádí zpráva Urban Land Institute. Ale hotely mají jiné výzvy než ostatní nemovitosti. 

Mnohé z nich jsou jednorázové budovy, což znamená, že plány na snížení emisí musí být přizpůsobeny konkrétnímu místu. Složité modely vlastnictví v pohostinském průmyslu často znamenají, že žádná jediná strana není odpovědná za přemýšlení o udržitelných postupech. Během modernizace nebo renovace mohou obavy z narušení zážitku hostů často převážit nad posláním šetřit energii.

Budovy s nulovou čistou sítí by mohly pomoci pohostinskému průmyslu překročit úsilí o „zelené mytí“ nebo nápady v malém měřítku (plnitelné dávkovače šamponů, používání osušek déle než jeden den), které nestačí k vážnému snížení emisí.

Boj proti změně klimatu

Rostoucí důraz na boj proti změně klimatu v jiných částech života ovlivňuje pohostinství. „Je to prosazováno mnohem více,“ říká Claire Whitely z Sustainable Hospitality Alliance. ,,Tato očekávání od hotelových hostů i firemních zákazníků.”

Některé hotelové značky si stanovily celofiremní nulové cíle, včetně Hilton, Marriott a Accor. Sustainable Hospitality Alliance vydala příručku o tom, jak mohou majitelé snížit emise při výstavbě nemovitostí, při rozsáhlých rekonstrukcích nebo při nákupu budov.

Renovace, ke kterým obvykle dochází každých deset let, mají šanci pro téměř všechny hotely přehodnotit emise uhlíku. „V těchto chvílích je příležitost přemýšlet o tom, jaké technologie můžete nainstalovat,“ říká Whitely.

Pandemie a nedostatek dodavatelského řetězce zpomalily výstavbu a renovaci hotelů. Jan Freitag, národní ředitel pro analýzu trhu pohostinství v CoStar, společnosti zabývající se komerčními nemovitostmi, však říká, že developeři se více než kdy dříve zajímají o hotely s nulovou čistou sítí. Válka na Ukrajině – která namáhá zásoby fosilních paliv a zpochybňuje podporu režimů bohatých na ropu – přidala k dekarbonizaci novou naléhavost.

,,Věděli jsme, že to musíme udělat,“ říká Freitag. ,,Teď se to jeví nezbytně nutné.“

Ozelenění hotelu

V hotelu Marcel se Becker a jeho tým zaměřili jak na výrobu energie, tak na snižování energie potřebné k provozu hotelu. Pomohl tomu jeho brutalistický styl: s tolika betonem a menšími okny, než je obvyklé, konstrukce brání úniku tepla i chladného vzduchu lépe než, řekněme, výškové budovy se skleněnými stěnami. 

Renovace zahrnovala okna s trojitým zasklením, která pomáhají udržovat teplotu, a energeticky úsporné spotřebiče pro kuchyni restaurace a prádelnu na místě. Veškeré osvětlení běží přes systém nazývaný power over ethernet (POE), který dodává nízkonapěťovou energii.

Archivní fotografie zasedací místnosti Armstrong, Šetrnější cestování: to jsou hotely s „nulovou čistou“
Archivní snímek z 90. let ukazuje zasedací síň budovy Pirelli, když se ještě používala jako kanceláře pro pneumatikářskou společnost
Historická fotografie z 90. let pořízená ze západu budovy Pirelli
 Marcel Breuer vytvořil věž pro kanceláře a dvoupatrové křídlo pro výzkumnou laboratoř v budově Pirelli; tento design pro dvojí použití byl přestavěn na hotel s pokoji pro hosty ve věži a vstupní halou a restaurací v křídle laboratoře

Má trvat rok měření výroby a využití energie v budově, než Hotel Marcel potvrdí, že je skutečně nulová. Na rozdíl od některých certifikací, které hotelům umožňují vlastní certifikaci svého úsilí, ověření s nulovou čistou hodnotou pochází od Institutu nových budov. Což zabere dvanáct měsíců odečtů ze solárních panelů. A poté se ujistí, že vytvořená energie odpovídá nebo překračuje Marcelovy účty za energii.

,,V tomto odvětví je greenwashing,“ říká Becker. „Tento způsob se hodí k přísnosti stavebního procesu. Existuje tisíc věcí, které můžete udělat, aby vaše budova získala lepší environmentální profil. Ale s těmito certifikacemi se musíte stát věcní a nesmíte přehlédnout nic důležitého.“

Všechno toto pečlivé plánování způsobilo, že náklady na výstavbu byly vyšší než u konvenčního hotelu, ale Becker říká, že úspory energie tyto dodatečné náklady zaplatí během několika let.

Hledá udržitelnější spánek

Zatím neexistuje žádný pevný počet, kolik šetrnějších hotelů s nulovou čistou sítí existuje. Ale cestovatelé hledají ekologičtější možnosti hotelů. Podle zprávy společnosti Booking.com z roku 2021 81 procent dotázaných cestovatelů uvedlo, že chtějí v nadcházejícím roce bydlet v udržitelném ubytování; 49 procent tvrdí, že si nemyslí, že existuje dostatek možností.

Existují však některé zelenější nemovitosti a další přibývají. Vídeň, rakouský Boutiquehotel Stadthalle byla v roce 2009 renovována tak, aby byla čistá nula. Její majitelka Michaela Reitterer říká, ,,že načasování bylo těžké. Nejprve si šla pro půjčku do Lehman Brothers, která jí krátce před rozpuštěním během finanční krize řekla ne. Nakonec našla bankéřku, která pochopila její vizi. A zajistila finanční prostředky na přidání solárních panelů a tepelných čerpadel, které dodávají energii hotelu.“

Výhled na terasu z junior suite v Boutique Hotel Stadthalle,
Boutiquehotel Stadthalle ve Vídni v Rakousku spoléhá na solární energii a elektrická tepelná čerpadla; vznikl spojením bytového domu z 19. století a nové stavby postavené podle standardů pasivního domu
Levandule a včelí úly před solárními panely v Boutique Hotel Stadthalle,
Na střeše vídeňského Boutiquehotelu Stadthalle jsou solární panely, úly a květináče s levandulí

Mnoho nemovitostí s nulovou čistou sítí přesahuje ve své snaze o šetrnější udržitelnost energii bez fosilních paliv. „Mít zelenou budovu nestačí,“ říká Reitterer. V Stadthalle podává v restauraci biopotraviny; dodává kávová zrna ke snídani plachetnicí; a prodává občerstvení a nápoje v hotelové hale místo přes pokojové minibary, což se jeví jako skrytá energetická prasata.

Použití solárních panelů a následná recyklace tepla

Svart, který má otevřít v roce 2024 za norským polárním kruhem, chce být prvním hotelem na světě „pozitivním v síti tím, že dá do sítě více energie, než je potřeba, a využije méně než 85 procent energie konvenčního hotelu.“ To znamená jak použití solárních panelů, tak recyklace tepla generovaného v datovém centru na místě. 

Nápadná, zakřivená budova Svartu má vyčnívat do fjordu Holandsfjorden a má se postavit z konstrukční oceli a betonu, jejichž výroba vyžaduje méně energie než jiné stavební materiály. V jeho kuchyni se neemá plýtvat jídlem díky místním ekologickým zahradám a rybí farmě.

I přes péči věnovanou udržitelnosti nemovitosti má stále přicházet s vymoženostmi. Jako jsou lázeňské procedury a zimní výhledy na polární záři. „Stále můžete mít luxus a cestovat bez pocitu viny,“ říká Ivajlo Lefterov, ředitel rozvoje hotelu.

Některé pohostinské společnosti jsou budovy odolné vůči potenciální změně klimatu. To zahrnuje umístění hotelů dále od pobřeží nebo břehů řek. Přestože hosté milují přímořské nemovitosti, v budoucnu by to podle Freitaga mohlo být stále nejistější.

„Chceme mít menší dopad na přírodu,“ říká. ,,Ale příroda má na nás také vliv.“ 

Zdroj: nationalgeographic, Vapol