Elektrické nákladní automobily a dodávky?

Elektrické nákladní vozidlo

Elektrické nákladní automobily a dodávky – jsme schopni uspokojit jejich potřebu? A budou ekologické?

Nedávný průzkum společnosti Ceres zaměřeného na udržitelnost ukázal vysokou poptávku po elektrických nákladních a dodávkových vozidlech. Ukázal však také obavy z nedostatečné nabídky v oblasti vozových parků. Průzkum zveřejněn v lednu zjistil, že členové jeho aliance Corporate Electric Vehicle Alliance „společně plánují pořídit téměř 333 000 elektrických vozidel. Zahrnovat by měli sedany, SUV, pick-upů a skříňových nákladních vozů“.

Mezi členy CEVA patří přední automobilové skupiny. Volvo, GM, Daimler, Toyota a mnoho z nich si stanovilo vysoké firemní klimatické cíle. Tyto cíle vyžadují elektrifikaci vozového parku. To vysílá rostoucí signál poptávky výrobcům na globálním trhu s vozidly. Podle společnosti Ceres však může být problémem zajistit dostatečné zásoby.

Nejenže existuje velká poptávka. Více než 90 % respondentů uvedlo, že by změnilo výrobce, pokud by vozidla nebyla k dispozici u dodavatelů. Členové aliance jako jsou Amazon, Best Buy, DHL a Schindler Elevator společně vlastní, pronajímají nebo provozují téměř 1,3 milionu silničních vozidel ve Spojených státech.

„Výrobci automobilů již přecházejí na elektrická vozidla. Vytvořením jasných komunikačních linek mezi výrobci a hlavními spotřebiteli můžeme tento přechod urychlit. Urychlit do té míry, že splníme kritické klimatické cíle i provozní potřeby vozových parků.“ Uvedla Sara Forni, ředitelka pro čistá vozidla ve společnosti Ceres.

Elektrické náklaďáky od Tesly
Elektrické náklaďáky od Tesly

Elektrická vozidla jsou budoucností

„Tento průzkum nenechává nikoho na pochybách, že pokud si výrobci chtějí v příštím desetiletí udržet svůj význam, musí se prioritně zaměřit na vývoj specifických elektrických vozidel. Ta splňují klíčové případy komerčního využití, a zároveň se snažit naplnit výklenkové potřeby, protože odvětví roste.

„Členové Aliance si uvědomují, že budoucnost je elektrická. Tím, že mluví společným hlasem, demonstrují sílu kolektivního jednání, které řídí a urychluje přechod na elektrifikovanou dopravu.“

Členové Aliance dávají u většiny typů vozidel přednost bateriovým elektromobilům před plug-in hybridy nebo elektromobily s vodíkovými palivovými články.

Více než tři čtvrtiny plánovaných zakázek na lehká užitková vozidla představují sedany. Vzhledem k tomu, že domácí výroba je v počátcích (SEA, ACE) bude Austrálie závislá na dovozu všech typů vozidel s elektrickým pohonem.

S tím, jak výrobci v USA a Číně zvyšují výrobu bateriových elektrických sedanů, lehkých nákladních vozidel a těžkých vozidel, se jich na našich silnicích pravděpodobně objeví více.

Zdroje: TheDriven, Vapol