Nová technologie elektromotoru posune elektromobily na další úroveň

Výrobci automobilů se předhánějí v uvedení nových a vzrušujících elektrických vozidel, a jak se průmysl vyvíjí, nebudou to jen baterie, které budou pokročilejší. Samotné elektromotory se také zlepšují rychlým tempem.

Mnoho odborníků z oboru se domnívá, že zvýšení účinnosti elektromobilů v nadcházejících letech přijde stejně tak díky vývoji v motorové a výkonové elektronice jako díky novým pokročilým bateriovým sadám.

Výrobci automobilů, jako je Mercedes-Benz a Renault, věří, že budoucností elektromotorů je technologie axiálního toku. Stejně jako mnozí očekávají, že se technologie polovodičových baterií stane budoucností bateriových sad.

BMW také pracuje na nových motorech

„Elektromotor není zboží,“ řekl Mercedes-Benz loni. „Je to rychle se vyvíjející technologie. Inovace a odborné znalosti budou řídit výkon a diferenciaci.“ Německá automobilka již potvrdila, že elektromobily značky AMG budou používat pokročilé axiální motory s axiálním tokem vyvinuté vlastními silami. BMW také pracuje na nových motorech.

Přečtěte si více: Mercedes zavede od roku 2024 vlastní výrobu pohonných jednotek pro elektromobily

Axiální elektromotor YASA

Existují však určité obavy ohledně elektromotorů

Existují však určité obavy ohledně elektrických motorů a jejich použití kovů vzácných zemin. Auto News uvádí, že až 80 procent elektrických motorů dnes používá permanentní magnety obsahující kovy, jako je neodym, praseodym, dysprosium a terbium. 

Těžba těchto materiálů vytváří toxický odpad a mnoho z nich se těží a zpracovává v Číně. Synchronní motory používané Renaulty a BMW postrádají tyto materiály vzácných zemin, ale ne všichni výrobci automobilů je následují. Například motory s permanentními magnety, které používá Volvo XC40 Recharge, obsahují kovy vzácných zemin.

„Důvodem, proč jsme to zvolili, je čistá účinnost nebo točivý moment nebo hustota výkonu a kvůli nejlepšímu kompromisu mezi hustotou výkonu, hustotou točivého momentu a účinností pro tyto motory s největší pravděpodobností zůstaneme u této technologie alespoň v současné době,“ řekl manažer řešení elektrického pohonu ve společnosti Volvo Cars Lutz Stiegler pro Auto News .

Volkswagen říká, že snížil počet vzácných zemin používaných ve svých motorech a zkoumá motory bez vzácných kovů.

Vývoj v oblasti elektromotorů je důležitý a mohl by mít také významný dopad na pracovní místa v automobilovém prostoru. EV má obecně o 50 procent méně dílů než vozidlo se spalovacím motorem a vyžaduje o 30 procent méně práce.

Ve snaze udržet si pracovní místa se mnoho výrobců automobilů snaží vyrábět elektromotory vlastními silami

Společnosti, jako je Renault, již vyrábějí své vlastní motory, zatímco Mercedes, Stellantis a Volvo také směřují k výrobě motorů vlastními silami.

Elektromotor Renault Zoe

Zdroje: caarscoops, Vapol