Bentley uvede v roce 2025 do výroby první elektromobil

Bentley

První sériově vyráběný elektromobil od Bentley. Plánují ho uvést v roce 2025.

K automobilkám otevřeně hovořícím o úplném konci se spalovacími motory patří také Bentley. Luxusní dceřiný koncern Volkswagnu se s fosilními palivy chce nadobro rozloučit ve stejnou dobu jako její nejbližší rival Rolls-Royce. Ten má ukázat elektrické kupé Spectre už příští rok. První elektromobil z britského Crewu vyjede o dva roky později. Může se jednat o honosné kupé.

V roce 2017 odhalilo Bentley koncept EXP 12 Speed 6E. Poslední písmeno jeho označení znamenalo, že pohon roadsteru zajišťovala elektřina. O dva roky později debutovala extravagantní studie EXP 100 GT poháněná rovněž bateriemi. Sériový vůz s touto technikou zatím britská automobilka neodhalila. V těchto dnech však potvrdila, kdy plánuje spustit jeho produkci.

První elektromobil značky Bentley se začne sériově vyrábět v roce 2025. Vycházet bude z domácí továrny v Crewu, do které plánuje v rámci konceptu Dream Factory (Fabrika snů) společnost v nejbližší dekádě investovat 75 miliard korun. Cílem je mimo jiné dosažení nulové environmentální stopy.

Mateřský závod je již aktuálně podle vyjádření Bentley enviromentálně velmi šetrný. Do roku 2030 se má přetransformovat tak, aby dosahoval nuly i z hlediska vody, odpadu a dalších faktorů ovlivňujících životní prostředí. Na přelomu dekád se navíc Bentley nadobro rozloučí s fosilními palivy.

Bentley jako přímý rival pro Rolls-Royce?

Spalovací motory vyřadí britská značka ve stejnou dobu jako její nejbližší rival Rolls-Royce. Ten má s uvedením prvního elektrického modelu náskok, kupé Spectre má v sériové formě ukázat už příští rok. Bude se mu Bentley snažit konkurovat produktům obdobné kategorie? V současnosti to neumíme potvrdit ani vyvrátit.

Vizualizace výroby Bentley
Vizualizace výroby Bentley

Obrázek doprovázející tiskovou zprávu zachycuje 3D vizualizaci high-tech montážní linky, na které se nacházejí skelety evokující koncept EXP 100 GT. To může a nemusí být indicie. Honosné kupé by sice dávalo smysl v potenciálním soupeření s Goodwoodem, z prodejního hlediska však v dnešní době může být smysluplnější SUV. Na potvrzení identity sériového elektromobilu Bentley si ještě musíme počkat.

Zdroje: Bentley, Vapol