Skotsko rozmístí první plovoucí FV pole

Nova Innovation, lídr v technologii přílivové energie, říká, že koncem tohoto roku nainstaluje první plovoucí fotovoltaický demonstrátor ve Skotsku. Společnost má v současné době ve vývoji multimegawattové mezinárodní potrubí.

Skotsko letos nasadí svůj první plovoucí fotovoltaický systém jako součást úsilí o zvýšení výroby obnovitelné energie a snížení emisí uhlíku. Nova Innovation, přední vývojář přílivových turbín, přidal do svého portfolia plovoucí solární energii a nainstaluje fotovoltaický systém ještě letos. Společnost v současné době testuje pole ve svých zařízeních v Edinburghu.

„Tyto panely poskytují fascinující pohled na příležitosti pro budoucí energetický systém Skotska. A jsou prvním krokem k využití našeho významného potenciálu pro plovoucí solární energii,“ řekl skotský první ministr Humza Yousaf během prohlídky výrobního závodu v edinburské přístavní čtvrti Leith.

Nova Innovation instalovala první přílivové turbínové pole na světě na Shetlandech v roce 2016. A následně v roce 2021 obdržela v přepočtu 170 mil. Kč od Skotské národní investiční banky na rozšíření výroby inovativních generátorů obnovitelné energie. Od té doby založila projektová místa v Kanadě, Francii a Indonésii.

Budoucí energetický systém Skotska

Skotsko rozmístí první plovoucí FV pole
Nova Innovation

„Investice Skotské národní investiční banky do Nova Innovation pomohla rozšířit její výrobní základnu zde v Leith. A byla v souladu s prioritou skotské vlády podporovat inovativní technologie, které nám pomohou dosáhnout čistých nulových emisí uhlíku do roku 2045,“ řekl Yousaf. „Skotsko je již jedním z nejpokročilejších center v Evropě pro testování a demonstraci technologií mořské energie. A těším se, až uvidím, kde budou panely v blízké budoucnosti spuštěny.“

Generální ředitel společnosti Nova Innovation Simon Forrest uvedl, že rekordně vysoké ceny energie a rostoucí obavy o bezpečnost dodávek způsobily, že Skotsko se musí zaměřit na domácí energii ze svých bohatých přírodních zdrojů.

„Skotsko je srdcem revoluce v oblasti přílivové energie. A Nova nadále vede v tomto sektoru s osvědčenou technologií a bezkonkurenční spolehlivostí,“ řekl Forrest. ,,S přidáním plovoucí solární energie do našeho portfolia máme ideální pozici, abychom pomohli dohnat závod k čisté nule.“

Nova Innovation říká, že k oficiálnímu spuštění plovoucí fotovoltaické instalace dojde koncem tohoto roku. Tvrdí, že již má multimegawattový mezinárodní plynovod.

Zdroj: pv-magazine, Vapol