Zvláštní řidičské předpisy z celého světa

Možná si myslíte, že pravidla pro řízení v Británii jsou přísná. Ale v jiných zemích existují opravdu zvláštní řidičské předpisy

Možná si myslíte, že pravidla pro řízení v Británii jsou přísná, ale v jiných zemích po celém světě existují opravdu zvláštní řidičské předpisy.

Každý je občas frustrovaný pravidly silničního provozu, ale ve skutečnosti to mají řidiči v Británii docela snadné. Po celém světě existuje řada podivných, frustrujících nebo obyčejných směšných pravidel řízení.

Zde představujeme výběr skutečných a zvláštních řidičských předpisů z celého světa, které by vás mohly poškrábat na hlavě.

V Manile za vás rozhodne registrační známka

Metropolitní Manila, hlavní město Filipín, má obrovskou populaci – někde okolo 14 milionů obyvatel. A takový obrovský počet lidí znamená hodně přetížení. Řešením místního úřadu je platforma Unified Vehicle Volume Reduction Platform. Tato platforma se představila v roce 1995 a omezuje vozidlům v určitých časech používání silnice na základě posledního čísla jejich registrační značky.

Registrační značky, které končí na 1 a 2, nesmějí jezdit po určitých silnicích každé pondělí. Čísla 3 a 4 každé úterý, 5 a 6 každou středu a tak dále. Omezení platí mezi 7:00 a 20:00, což znamená, že cesty vyžadují velmi pečlivé plánování. A přestože jsou k dispozici osobní štítky, neumožňují vám vyhnout se předpisům.

Na dálnici vám nesmí dojít palivo

Německá dálniční síť je po celém světě oslavována milovníky vzrušení, protože asi 50 procent z ní je neomezených. To znamená, že řidiči aut mohou efektivně cestovat rychlostí, kterou chtějí. Ale je jedna rychlost, která je na dálnici nevítaná: 0 km/h.

Německá dálniční síť je po celém světě oslavována milovníky vzrušení, protože asi 50 procent z ní je neomezených. To znamená, že řidiči aut mohou efektivně cestovat rychlostí, kterou chtějí. Ale je jedna rychlost, která je na dálnici nevítaná: 0 km/h
Německo

Ve skutečnosti je to víc než jen nežádoucí – zastavení je ve skutečnosti nezákonné, pokud nejde o nevyhnutelnou nouzi. A nedostatek paliva se nepovažuje za „nouzovou situaci“. Místo toho je to klasifikované jako nedbalost ze strany řidiče a trestá se pokutou.

Žádní mladí řidiči v Nigeru

Je pravda, že Niger není nejviditelnější destinací pro dovolenou autem. Přestože se vnitrozemská západoafrická země může pochlubit některými výjimečnými přírodními krásami, není bez problémů, jak ukazuje prohlášení Organizace spojených národů z roku 2021, že jde o nejméně rozvinutou zemi na světě. Má také některá zvláštní pravidla silničního provozu. Konkrétně to, že nikdo mladší 23 let nesmí řídit. Jedná se o nejvyšší minimální věk kdekoli na planetě.

Potenciální výletníky může odradit i skličující vládní směrnice, která říká: „Je nezbytné, aby se návštěvníci hlásili na policejní stanici v každém městě, kde přes noc zastavují“, což je důsledek vysoké míry násilné trestné činnosti v zemi.

Na Kypru bez jídla a pití

Všichni víme, že posílání SMS zpráv nebo prohlížení si telefonu za jízdy je hloupé a nebezpečné. Ale jsou tisíce řidičů, kteří v tom pokračují. Zvláště represivní opatření se tedy zavedla na středomořském ostrově Kypr. Zde byste neměli řídit bez obou rukou na volantu. Tudíž řidičské pravidlo také znamená zákaz jídla a pití.

Zde byste neměli řídit bez obou rukou na volantu. Tudíž řidičské pravidlo také znamená zákaz jídla a pití
Kypr

A není to žádná planá hrozba. Pokud vás chytí, hrozí vám pokuta 85 eur (asi 2 000 korun) a dva až čtyři body na vašem řidičském průkazu. Zákon je také vynucovaný s chutí. V týdenním bleskovém útoku na celém ostrově v roce 2018 policie zadržela více než 650 pachatelů.

V Thajsku si při řízení nesvlékejte vršek

Další zvláštní řidičský předpis je spíše varování. Varování pro ty, kteří hodlají řídit v Thajsku: zachovejte svou slušnost. Navzdory tomu, že průměrné teploty v Bangkoku v tomto ročním období překračují zpocených 30 stupňů, ponechat si top na sobě je dobrý nápad.

§ 388 trestního zákoníku 2499 (1956) říká: „Kdo se dopustí takového hanebného činu na veřejnosti tím, že se svlékne, vystaví svlečenou osobu nebo se dopustí jiného obscénního jednání, dostane pokutu až do výše 500 bahtů (okolo 330 korun).“ Není jasné, jak široce se tento nešvar vymáhá, ale řidiči by se toho měli vyvarovat.

Někde můžete pít podle předpisů

Řízení pod vlivem alkoholu není za žádných okolností moudrý nápad. Oficiální vládní statistiky Spojeného království odhadují, že ročně zemře kolem 230 lidí při nehodách, kde alespoň jeden řidič překročil limit. A i když se to může zdát neuvěřitelné, v některých zemích není řízení pod vlivem alkoholu zakázané.

Mezi národy, které nemají žádný limit koncentrace alkoholu v krvi, patří Vanuatu, Togo a Niger
Vanuatu

Mezi národy, které nemají žádný limit koncentrace alkoholu v krvi, patří Vanuatu, Togo a Niger. Což se zdá být zcela v rozporu s jeho opatrným přístupem k mladým řidičům. Nejvíce šokující je však to, že na karibském prázdninovém ostrově Barbados neexistuje žádný limit. Ačkoli řízení bez zbytečné péče a pozornosti je považované za přestupek.

Tady rozhodně alkohol nepijte

Zatímco některé země mají k řízení pod vlivem alkoholu neomluvitelně laxní postoj, jiné berou konzumaci alkoholu mnohem vážněji. Vezměme si například státy Srbsko a Severní Makedonie. Rada AA pro oba zní: „Osobě, která je viditelně pod vlivem alkoholu, nemá dovolené cestovat ve vozidle jako spolujezdec na předním sedadle.“

Ano, nejen že na Balkáně potřebujete určeného řidiče, ale také určeného cestujícího. Pravděpodobně jde o to, aby řidiče nikdo nerozptyloval. Ale každý, kdo je vážně opilý, tak může být rušivý. Ať už sedí kdekoli.

Některé zvláštní řidičské předpisy už neexistují

V posledních několika letech došlo k ukončení několika spornějších a směšnějších předpisů. Pravděpodobně nejvítanější předpis skončil v Saúdská Arábii. Tato země konečně v červnu 2018 umožnila ženám řídit auto. Jednalo se o poslední zemi na světě, která tak učinila. Loni také došlo k úlevě pro ženy z Ruska a Běloruska, když jim jejich země povolily stát se mezinárodními truckerkami. Dříve se tato práce považovala za „příliš složitou“.

Mezitím se v Západní Austrálii v květnu 2021 nakonec zrušil ještě bizarnější zákon, který původně zavedli v roce 1946. Ten nařizoval, že přeprava více než 50 kg brambor v kufru auta není zákonné. Tedy pokud nejste členem tamní bramborové korporace. A ne, to jsme si nevymysleli.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky