Akropole v Athénách se musela uzavřít kvůli vysokým teplotám

Akropole v Athénách musela včera zavřít své brány pro turisty uprostřed vlny veder, kdy se teploty vyšplhaly až na 43 stupňů Celsia

Akropole v Athénách musela včera zavřít své brány pro turisty uprostřed vlny veder, kdy se teploty vyšplhaly až na 43 stupňů Celsia.

Turisté ve frontě na vstup do Akropole omdlévají

Nejoblíbenější řecká turistická atrakce, starověká Akropole v Athénách, se včera musela od 12 do 17 hodin uzavřít ve snaze zajistit bezpečnost návštěvníků. Místní média informovala o tom, že turisté ve frontě na vstup do areálu omdlévali. V loňském roce tuto památku navštívily 4 miliony turistů.

Athény využívají drony ke sledování teplot po celém městě a k plánování opatření v oblasti veřejného zdraví.

Vlna veder v Řecku: Jak dlouho potrvá?

Řecko v současné době sužuje vlna veder, která začala už minulý týden. Vlnu veder pravděpodobně způsobují jižní větry, které přinášejí horký vzduch a prach ze severní Afriky.

Vlnu veder pravděpodobně způsobují jižní větry, které přinášejí horký vzduch a prach ze severní Afriky
Řecko sužuje vlna veder

Na Akropoli včera teploty údajně dosáhly 39 stupňů Celsia, ale mohou být ještě vyšší, protože vlna veder by měla vyvrcholit během dnešního dne. Chladnější počasí se očekává během pátku pozdě večer.

Řecko se stalo jednou ze zemí v Evropě, která je klimaticky nejvíce postižená. V loňském roce rostoucí teploty podnítily smrtící požáry a nepravidelné deště způsobily jedny z nejhorších záplav v historii, které poškodily úrodu a živobytí.

Akropole bojuje proti nadměrnému turismu

Akropole se již několik let snaží kontrolovat počet návštěvníků. Samotní návštěvníci si již dříve stěžovali na přeplněnost starověké památky. V roce 2023 úřady zavedly denní limit 20 000 návštěvníků denně a rozložily časy vstupu.

Dotknou se vysoké teploty letů do Řecka?

V současné době nejsou žádné zprávy o zpoždění nebo zrušení letů v důsledku velmi horkého počasí. Jako vždy by cestující měli před odjezdem na letiště zkontrolovat webové stránky leteckých společností a letišť, zda nedošlo k nějakým změnám.

V některých částech jižního a středního Řecka, kde byly teploty nejvyšší, byly uzavřeny školy
Teploty v Řecku dosahují až 39 °C

Jak ještě Řecko zasáhla vlna veder?

V některých částech jižního a středního Řecka, kde byly teploty nejvyšší, byly uzavřeny školy. Úřady v Aténách oznámily uzavření Akropole na pět hodin kvůli teplotám způsobeným vlnou veder, kvůli nimž se uzavřelo také mnoho škol.

Aténské úřady oznámily, že se na několik hodin zastavil také svoz odpadků a pro veřejnost se otevřelo sedm klimatizovaných prostor.

Je cestování do Řecka bezpečné?

V současné době žádná evropská vláda nevydala varování před cestami do Řecka. Vlny veder však mohou být velmi nebezpečné, zejména pro zranitelnější skupiny obyvatel, jako jsou kojenci, děti a starší lidé.

Odborníci doporučují nezdržovat se na slunci v nejteplejších hodinách dne, obvykle od 11 do 16 hodin, zahalovat se, pokud musíte jít ven, a zůstat dobře hydratovaní.