Jak elektrická vozidla hrála dlouhou hru… a vyhrála

Nabíjení elektromobilu Detroit

Často se nám říká, že elektrická vozidla jsou budoucnost. Celá řada výrobců automobilů a národů plánuje přejít na elektrický pohon.

Největší americký výrobce General Motors říká, že postupně vyřadí vozidla na fosilní paliva do roku 2035. Norsko si stanovilo za cíl ukončit prodej nových benzinových a naftových vozů do roku 2025, Spojené království do roku 2030 a Francie do roku 2040.

V Austrálii jsou dnes pouze asi 2 % nových aut prodávaných na elektrický pohon. Modelování federální vlády v roce 2021 předpovídalo skok na 90 % vozového parku do roku 2050.

Nová federální vláda zařadila elektromobily pevně na pořad jednání. Ministr průmyslu Chris Bowen tak učinil v projevu na EV Summit 19. srpna. Jak prohlásila globální poradenská společnost McKinsey and Co, „automobilová budoucnost je elektrická“.

Velmi dlouhá a problematická historie

Často se opomíjí skutečnost, že elektrická vozidla mají historii i budoucnost. Když se podíváme zpět, uvidíme, že to nejsou futuristické sny, ale dlouhodobá možnost dopravy.

Tato historie také osvětluje bariéry, kterým elektrická vozidla čelí – a které neustále překonávají. Je to problematická historie se zvláštním významem pro Australany, kteří jsou tak dlouho spojeni s vnitřním spalováním.

Elektrická vozidla existují od začátku výroby automobilů. Robert Davidson postavil první praktické elektrické vozidlo – 4,9 metru nákladní automobil poháněný elektromagnetickými motory – ve Skotsku v roce 1837. To bylo desetiletí před vynálezem spalovacího motoru.

Již v roce 1881 jezdily v Paříži autobusy na baterie. Brzy se staly přijaty v dalších městech, včetně Berlína, Londýna a New Yorku.

Koncem 19. a počátkem 20. století výrobci elektromobilů soupeřili od špičky k patě se svými vznikajícími rivaly z fosilních paliv. Počínaje rokem 1914 například společnost Detroit Taxicab and Transfer Company vybudovala a provozovala flotilu téměř 100 elektrických taxíků. To nebylo nic neobvyklého. Pozorovaný článek v New York Times: ,,na přelomu 20. století byla tichá, plynulá a neznečišťující elektrická auta běžným jevem v ulicích velkých amerických měst.“

Detroit Electric vyrobený společností Anderson Carriage Company byl na konci 1910 a na začátku 20. let běžným modelem. V době, kdy auta na benzin byla páchnoucí a mastná, byly elektromobily oblíbené u žen. Dokonce i manželka Henryho Forda Clara jezdila až do roku 1930 v Detroitském elektrickém voze, protože se jí nelíbil hluk a výpary Fordu Model T.

Přestože spalovací motor postupně získával převahu – částečně kvůli omezenému dojezdu elektromobilů – pokračovaly málo známé počiny do výroby elektromobilů. Jak napsal autor Tom Standage ve své knize Stručná historie pohybu, tato vozidla mají „ztracenou historii“, kterou se jeví důležité prozkoumat.

Nové poválečné plemeno

Po druhé světové válce se objevil nový druh elektrických vozidel. Většinou šlo o upravené verze aut na fosilní paliva. Zahrnovaly Henney Kilowatt z roku 1959, který používal podvozek a karoserii Renault Dauphine, a Lectric Leopard z let 1979-80, vyrobený US Electricar Corporation, založený na Renaultu 5.

Jedním z nejpopulárnějších byl Citicar, postavený v letech 1974 až 1976 společností Sebring-Vanguard Company na Floridě. Solectria se sídlem v Massachusetts později vyrobila Solectria Force, odvozenou od GM Geo.

Přestože auta s benzínovým pohonem zůstala dominantní, vzestup elektromobilů se předpovídal na desetiletí. V USA autor automobilového průmyslu David Ash viděl elektromobily jako budoucnost již v roce 1967. „Za jasného dne uvidíte elektromobil,“ napsal s tím, že nabízí řešení pro rostoucí znečištění ovzduší a závislost Ameriky na zahraniční ropa. „Vyrábějte elektrická auta“, obhajoval energetický expert Edwin F. Shelley v roce 1980, po druhé ropné krizi v 70. letech.

Kongres USA tehdy souhlasil. V roce 1976 schválil zákon o elektrických a hybridních vozidlech s cílem vyvinout vozidla nezávislá na zahraniční ropě.

Koncem 80. let GM vyvinul průkopnický Impact (nebo EV1). EV1 byl nakonec zabit, když Kalifornie – po neustálém průmyslovém lobování – zrušila přísný emisní mandát. V roce 2021 však Automotive News prohlásilo, že EV1 „zasadilo semeno pro průmyslové přijetí EV nyní“.

Průlom v historii závisel na lepších bateriích

První elektrická vozidla trpěla omezeným dojezdem baterií, což byla velká nevýhoda ve velkých zemích, jako je Austrálie a USA. Průlom nastal již v 90. letech, kdy se objevily dobíjecí lithium-iontové baterie. Téměř před 20 lety se založila Tesla, aby využila této technologie.

Mezi lety 2008 a 2020 klesla cena bateriových sad o 80 % na přibližně 490 000 Kč. Díky tomu se elektrická vozidla stala životaschopnou alternativou k autům poháněným fosilními palivy, zejména pokud vládní politika povzbuzovala spotřebitele k přechodu. Na trzích, kde taková politika platí, dělají rychlé kroky.

Historie nás také informuje o překážkách hromadného přijetí elektrických vozidel. Stejné obavy – rozsah, nedostatek zvuku a vůně, známost značky – se objevují po celá desetiletí. Jak napsal David Ash v roce 1967: „moderní auto se jeví jen jako částečná doprava. Je to také symbol moci, kouzelný koberec, hračka a společník. Budeme kupovat auta, která se nedají přinutit řvát?“

Červené auto z 60. let; Jak elektrická vozidla hrála dlouhou hru… a vyhrála
Červené auto z 60. let

Vozidlo, jehož čas nadešel

Dnes se zdá, že konečně nadešla hodina elektromobilu. V éře klimatických změn přináší zpřísňující se předpisy zaměřené na spalovací motor skutečné změny. V roce 2021 produkovala silniční vozidla 17 % celosvětových emisí oxidu uhličitého. Jak uvedl úvodník New York Times z roku 2017: „prostě neexistuje žádný věrohodný způsob, jak se vypořádat se změnou klimatu, aniž bychom změnili způsob, jakým se dostáváme odsud tam […].“

Ekologické vlastnosti elektromobilů – zaznamenané spotřebiteli na počátku 20. a na počátku 21. století – překonávají stoletou dominanci automobilů na fosilní paliva. Elektromobily spíše než nové, hrály – a nyní vyhrávají – dlouhou hru.

Zdroj: thedriven, TowPoint