Chladící řešení na solární pohon mimo síť

Řešení SelfChill

Společnosti Phaesun a Solar Cooling Engineering vyvinuly chladící místnost s fotovoltaickým pohonem pro drobné farmáře v Africe. Chladící řešení, které bylo instalováno na farmě v Keni, zahrnuje solární pole o výkonu 2,8 kW. A také tepelná čerpadla s kompresí páry.

Phaesun a německý start-up Solar Cooling Engineering společně vyvinuli chladící místnost SelfChill, solární chladící řešení pro aplikace mimo síť.

„Technologie je založena na vysoce kvalitních, energeticky účinných součástech jádra. Ale lze ji použít modulárním způsobem,“ uvedl v prohlášení německý solární Phaesun. „Různé systémy lze konfigurovat a stavět pomocí stejných základních součástí a dalších konstrukčních materiálů dostupných místně, jako je potrubí, izolace a čerpadla. A to od malých chladniček až po velké chladicí nádrže na mléko a chladicí nádoby.“

Společnosti nainstalovaly 25 chladících řešení systémů v šesti afrických zemích. Systém SelfChill o objemu 20 m3 se instaloval na farmě s bazalkou a mátou v keňské vesnici Thika v roce 2021. Zemědělci skladují plodiny v chladírně při teplotě 4 °C až do vyzvednutí produkce k prodeji.

Chladící řešení pro aplikace mimo síť

„Chladicí jednotky SelfChill se skládají z tepelných čerpadel s kompresí páry napájených stejnosměrným proudem, která generují chlad,“ řekla Geraldine Quelle, projektová manažerka Phaesun a dodala, že tepelná čerpadla mají COP 2 a pohánějí se solárním zařízením o výkonu 2,8 kW. ,,Chlad se pak uloží ve vodní lázni (tepelné akumulaci) a přenáší se přes výměník tepla voda-vzduch.“

Chladicí řešení na solární pohon mimo síť
Místní pracovník a SelfChill pro chlazení bazalky na farmě Thika v Keni

Systém se zúčastnil soutěže Off-Grid Cold Chain Challenge organizace Global Leap Initiative, kde se po dobu šesti měsíců testovala technická výkonnost 12 chladírenských místností instalovaných v tropech a subtropech. Údajně předvedl nejlepší a nejspolehlivější výkon v soutěži „Top Winner of the Global Leap Award“.

,,Chladná komora v Thika je v nepřetržitém provozu po dobu 18 měsíců. A přináší tak obrovské výhody místním farmářům,“ řekl inženýr Phaesun Florian Martini. „Dříve měly velké posklizňové ztráty, protože další přeprava bylin se často zpožďovala a části sklizně se kazily. Nyní skladují sklizeň v chladné místnosti až čtyři dny před sběrem.“

Iniciativa Global Leap, sponzorovaná mimo jiné Světovou bankou a nadací IKEA Foundation, si klade za cíl podpořit transformaci trhu směrem k nejlepším a nejúčinnějším technologiím energetických služeb mimo síť prostřednictvím svých programů ocenění.

Zdroj: thedriven, TowPoint