BMW XM – nové SUV odhaleno

Nové SUV od BMW s názvem XM se ukázalo na patentových snímcích. Jedná se o první vůz M na míru od modelu M1

Nové SUV od BMW s názvem XM se ukázalo na patentových snímcích. Jedná se o první vůz M na míru od modelu M1. Jeho styl je inspirovaný předváděcím vozem Concept XM.

BMW XM

Divize M BMW má letos v rámci svého pochodu směrem k elektrifikaci odhalit samostatný model. Nový vůz nazvaný BMW XM se stane mohutným hybridním SUV s výkonem 644 koní. Jeho nejnovější patentové obrázky poskytují dosud nejlepší pohled na přicházející vlajkovou loď.

BMW XM čerpá jasnou inspiraci z předváděcího vozu Concept XM. Předváděcí vůz debutoval v loňském roce, se stejným tupým nosem, stoupající linií pasu a mělkým skleníkem. Existuje však několik pozoruhodných změn s menším párem předních mřížek lemovaných dvouprvkovými světlomety.

Zadní část není tak odvážná jako koncept. Avšak podobná designová témata hrají roli s dlouhými, štíhlými zadními světly, naskládanými šestihrannými koncovkami výfuku a výřezem v horní části zadního okna
BMW XM

Přední nárazník má tlumenou interpretaci vnějších lamel ve tvaru písmene V a na předním blatníku je nabíjecí port pro hybridní systém. BMW již potvrdilo, že standardně se mají montovat 22 palců široká kola. Za příplatek mají být k dispozici 23 palců široké položky.

Zadní část není tak odvážná jako koncept. Avšak podobná designová témata hrají roli s dlouhými, štíhlými zadními světly, naskládanými šestihrannými koncovkami výfuku a výřezem v horní části zadního okna. Sériový vůz by mohl mít v horních rozích okna dvojici odznaků BMW, evokujících supersportovní vůz M1.

Výkonné SUV

Super SUV tvůrci navrhli tak, aby oslavilo 50 let divize Motorsport společnosti BMW. A také tak, aby se vyrovnalo modelům Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid a Aston Martin DBX 707.

Stejně jako Porsche má i nové SUV BMW disponovat plug-in hybridním pohonem, který se stane s výkonem 644 koní nejvýkonnějším vůbec. Nový stroj se rovněž stane prvním BMW od M1, které bude k dispozici výhradně v masce M.

Interiér

Poté, co jsme řídili XM ve formě prototypu, můžeme říci, že design interiéru XM je spíše podobný vozům BMW se spalovacím motorem než vozům iX. Jedná se o sportovnější uspořádání kokpitu se sedadly z jiných vozů divize M. To znamená, že na palubní desce bude sedět nejnovější obopínající TFT obrazovka BMW.

V Concept XM jsme viděli BMW „M Lounge“ – kontrastní sportovní přední sedadla s diamantově prošívaným sametovým čalouněním. Nechyběl ani osvětlený sochařský strop, který po rozsvícení nabízí trojrozměrný tvar s ambientním osvětlením možným v barvách BMW M.

Motor V8 s označením S68

XM požene nový 4,4l motor V8 se dvěma turbodmychadly s kódovým označením S68. Je spojený s 25kWh baterií, která pohání elektromotor namontovaný uvnitř osmistupňové automatické převodovky. Převodovka poté posílá výkon na všechna čtyři kola prostřednictvím pohonu BMW M xDrive.

Celkový výkon činí 644 koní a 800 Nm točivého momentu. Nicméně elektromotor může sám o sobě dodat 194 koní po dobu až 10 sekund (zbytek času pak dosahuje 161 koní) a 450 Nm točivého momentu. Toto číslo je o něco vzdálené od 739 koní Concept XM a točivého momentu 1 000 Nm. I tak by mělo stačit k tomu, aby konkurovalo nejžhavějším SUV na trhu.

BMW tvrdí, že by mohl být možný dojezd s nulovými emisemi na čistě elektrický pohon až 80 km. Pro srovnání, jeho současné velké plug-in hybridní SUV, X5 xDrive45e, nabízí až 86 km uváděného dojezdu ze své 24kWh baterie, která napájí elektromotor o výkonu 111 koní. 7,4kW palubní nabíječka je standardem, takže plné dobití zabere méně než tři a půl hodiny. Značka zatím nepotvrdila údaje o účinnosti.

XM se plně veřejnosti odhalí v září tohoto roku před očekávaným datem uvedení na trh v březnu 2023. Ceny sportovního SUV by mohly začínat od 3,4 milionů korun.

Zdroje: autoexpress, Top Nosiče