Solární fólie CIGS od belgické společnosti Enfoil

Společnost Enfoil vyvíjí zakázkovou výrobu tenkých solárních fólií CIGS. Firma se zaměřuje na aplikace fotovoltaiky integrované do budov

Společnost Enfoil vyvíjí zakázkovou výrobu tenkých solárních fólií CIGS. Firma se zaměřuje na aplikace fotovoltaiky integrované do budov, jako je napájení senzorů nebo sledovacích subsystémů v nákladních vozidlech. Společnost působí jako závod Hasseltské univerzity a belgického výzkumného institutu imec.

Výroba fólií na zakázku

V očekávání růstu poptávky po lehkých, robustních, flexibilních a na míru šitých solárních fotovoltaických modulech hodlá belgická společnost Enfoil zavést místní výrobu solárních fólií na zakázku. Tyto fólie se začnou vyrábět pomocí její technologie měď-indium-gallium-selen (CIGS) tenké vrstvy na flexibilním substrátu.

„Plánujeme vyrábět sami. Zpočátku by měla výroba při sestavování probíhat u partnera, dokud nedosáhneme dostatečného objemu pro vlastní linku na principu hromadné zakázkové výroby,“ řekl Marc Meuris, technický ředitel společnosti Enfoil, časopisu pv. Dále dodal, že startup již některé výrobky dodal.

Solární fólie CIGS společnosti Enfoil se začnou vyrábět na zakázku na základě specifikací návrhu zákazníků. Lze si objednat délky přesahující 10 metrů. Účinnost přeměny energie se pohybuje okolo 17 %. Váží necelé 2 kilogramy na metr čtvereční, měří na tloušťku méně než 2 mm a poloměr ohybu je přes 10 cm.

Využití solárních článků

„Solární články se dají použít v široké škále aplikací, například pro integraci do krytů bazénů nebo střešních tašek,“ uvedl Meuris ve svém prohlášení. „V současné době se zaměřujeme hlavně na odvětví logistiky. Dále usilujeme o integraci našich materiálů na střechy a boční stěny nákladních automobilů, aby napájely jejich senzory a systémy sledování. Šetřilo by to baterie a za hojného slunečního svitu by se mohly dokonce nabíjet.“

Materiál solárního článku je kompatibilní se vstřikováním, tepelným tvarováním, laminováním a lepením. Služba zahrnuje proveditelnost a integraci finálních výrobků.

Společnost Enfoil získala na ověření svého konceptu startovací grant ve výši 150 000 eur (3,6 mil. Kč) od Evropské rady pro výzkum. Společnost úzce spolupracuje s univerzitou v Hasseltu a také s belgickým výzkumným institutem imec.

Zdroje: pv-magazine, Towpoint