Toyota vyvíjí samořídící technologii s levnými kamerami

Automobilka Toyota vyvíjí samořídící systém díky levným kamerám

Toyota vyvíjí v rámci své dceřinné společnosti Woven Planet samořídící systém, který má využívat levné kamery ke sběru dat. Ty mají sloužit pro samořídící systém, což je „průlom“, který pomůže snížit náklady a rozšířit technologii.

Jednotka Toyota Motor Corp. Woven Planet následuje příklad společnosti Tesla Inc. ve snaze vylepšit technologii samořízení pomocí levných kamer.

Woven Planet řekl agentuře Reuters, že jsou schopní používat levné kamery ke sběru dat a efektivně tak trénovat svůj samořídící systém. To je „průlom“, o kterém doufá, že pomůže snížit náklady a rozšířit technologii.

Shromaždování různorodých jízdních dat, díky masivnímu vozovému parku je zásadní. A to pro vývoj robustního systému samořídících vozů. Nicméně, testování autonomního vozidla s drahými senzory je nákladné a neškálovatelné.

Woven Planet stále používá data shromážděná z jiných senzorů, jako jsou radary a lidary, pro trénink i pro dlouhodobé nasazení.

Toyota a získávání dat

Tesla vsadila na kamery, které mají shromažďovat data z více než 1 milionu vozidel na silnici. To proto, aby vyvinula svou technologii automatizovaného řízení. Zatímco Waymo společnosti Alphabet a další automobilky s autonomním řízením přidaly do malého počtu vozidel drahé senzory, jako jsou lidary.

„Potřebujeme hodně dat. A nestačí mít jen malé množství dat, která lze shromáždit z malé flotily velmi drahých autonomních vozidel,“ řekl v rozhovoru Michael Benisch, viceprezident inženýrství ve Woven Planet s agenturou Reuters.

„Spíše se snažíme demonstrovat, že dokážeme odemknout výhodu, kterou by Toyota a velký výrobce automobilů měly. To vede k přístupu obrovského korpusu dat, ale s mnohem nižší věrností.“ Řekl Benisch, bývalý technický ředitel v Lyft’s, samořídící divize, kterou Toyota získala loni.

Woven Planet používá kamery, které mají cenu o 90 procent menší než senzory, které používali dříve. Tyto senzory lze snadno nainstalovat do vozových parků osobních automobilů.

Dceřinná společnost automobilky Toyota vyvíjí samořídící systém
Dceřinná společnost Toyoty

Uvedl, že použití většiny dat, které pocházejí z levných kamer zvýšilo výkon svého systému. Dosáhlo tak podobné úrovně, kterou míval systém trénovaný výhradně na data ze snímačů s vysokými náklady.

Řekl však, že Toyota vyvíjí stále více senzorů, které začne používat. Mezi nimi jsou lidary, radary pro robotosy a další autonomní vozidla, která mají být nasazená na silnici, protože se to v současnosti zdá být nejlepší a nejbezpečnější přístup k vývoji robotaxi.

„Ale za mnoho let by mělo být zcela možné, že technologie typu fotoaparátu dožene a předběhne některé pokročilejší senzory,“ řekl. „Otázka může být spíše o tom, kdy a jak dlouho má trvat dosažení úrovně bezpečnosti a spolehlivosti. Nevěřím, že to ještě víme.“

Generální ředitel Tesly Elon Musk řekl, že letos může dosáhnout plné autonomie s kamerami poté, co několikrát minuly své předchozí cíle.

zdroje: autonews, Vapol